Spacer śladami Fedora Bojanowskiego w Tarnowskich Górach

  Spacer śladami Fedora Bojanowskiego w Tarnowskich Górach

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Grabowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spacer śladami Fedora Bojanowskiego w Tarnowskich Górach
  1/30
  przejdź do galerii

  Spacer śladami Fedora Bojanowskiego w Tarnowskich Górach ©Magdalena Grabowska

  Tarnowskie Góry to wyjątkowe miejsce, skrywające przede wszystkim ciekawą historię. Wiedzą o tym tarnogórzanie, którzy spacerowali dzisiaj po tym niezwykłym mieście śladami Fedora Bojanowskiego. Kim był i jaki miał wpływ na dzieje Tarnowskich Gór?
  Jak wyjaśnia historyk oprowadzający spacerowiczów Marek Panuś, Fedor Bojanowski był bardzo zasłużonym pastorem parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach.

  – Jest to jedna z postaci, które postanowiłem wziąć na warsztat w tym roku. Był związany z kilkoma ważnymi miejscami w naszym mieście. Mam na myśli przede wszystkim kościół ewangelicki przy Rynku, ale w czasie spaceru poznamy także inne obiekty, z którymi był związany jako proboszcz-inwestor – mówił Marek Panuś.
  Uczestnicy, oprócz kościoła i jego podziemi, zwiedzili także między innymi miejsce po dawnym cmentarzu ewangelickim oraz dowiedzieli się gdzie mieściła się szkoła ewangelicka w Tarnowskich Górach.

  Zobacz galerię

  - To świetna forma spędzenia wolnego czasu. Jesteśmy obcokrajowcami jeśli chodzi o Tarnowskie Góry. – śmieje się Grzegorz Bednarski, który specjalnie z Chorzowa przyjechał na dzisiejszy spacer. – Musiałem wziąć auto, ponieważ jechałem tutaj prosto z pogrzebu – dodaje jego kolega, Stefan Glück. Obydwoje przyznają, że spośród wielu propozycji spędzania wolnego czasu w podobny sposób, wybrali właśnie spacer w Tarnowskich Górach.

  Tematy spacerów powtarzają się na prośbę uczestników. Pierwszy spacer jest zawsze w sobotę o 11.00, drugi znów w poniedziałek o 16.00. Ostatnio tarnogórzanie spacerowali śladami Rudolfa von Carnalla. – Będziemy jeszcze podążać śladami Leo Panofsky’ego, Jana Nowaka oraz Franciszka Blachnickiego. To postaci związane z różnymi wątkami z historii miasta – mówi Marek Panuś. Na spacerach zostanie poruszona rola górnictwa, która jest bardzo charakterystyczna dla Tarnowskich Gór oraz motywy religijne w różnych odsłonach – ewangelickiej, katolickiej i żydowskiej. – Planując tegoroczną edycję spacerów chciałem, aby tematy wycieczek były różnorodne, a ich uczestnicy jeszcze lepiej poznali miasto – dodaje.

  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama