Tarnowskie Góry na liście UNESCO? A gmina Zbrosławice chce...

  Tarnowskie Góry na liście UNESCO? A gmina Zbrosławice chce skomunalizować działki

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach moze zostać wpisana na listę UNESCO
  1/4
  przejdź do galerii

  Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach moze zostać wpisana na listę UNESCO ©Dziennik Zachodni

  Za 1,5 roku możemy mieć pierwszy w woj. śląskim wpis na listę UNESCO. To obiekty w Tarnowskch Górach. Dobra trzeba będzie ochraniać. Już ustawia się do tego kolejka chętnych. W Tarnowskich Górach wielkie zamieszanie ws. działki na terenie gminy Zbrosławice z zabytkowym szybem Adam.
  Na początku tego tygodnia biuro prasowe Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach rozesłało do mediów depeszę, zatytułowaną „W obronie naszego dziedzictwa”. Opisano w niej interwencję starosty Józefa Burdziaka, który zawiadomił wojewodę o budzącej wątpliwości próbie komunalizacji kilkunastu działek na terenie gminy Zbrosławice, a należących do Skarbu Państwa. O komunalizację wystąpił wójt Zbrosławic.

  Rzecz w tym, że jedna z działek została objęta wnioskiem o wpisanie tarnogórskich podziemi na listę UNESCO. Na działce znajduje się szyb „Adam”, który jest częścią Głębokiej Sztolni Fryderyka.

  W dalszej części depeszy czytamy, że starosta podejrzewa wójta gminy Zbrosławice o chęć sprzedaży działki prywatnemu inwestorowi na cele gospodarcze lub budowlane. „Zarówno te tereny, jak i znajdujące się na nich obiekty mogą zostać pozbawione ochrony” - obawia się starosta.

  Podobne wątpliwości usłyszeliśmy w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które przygotowało wniosek do UNESCO. To właśnie członkowie SMZT interweniowali u starosty.

  ZOBACZ, JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ W SZTOLNI CZARNEGO PSTRĄGA


  - Wszystkie podmioty, które są właścicielami działek objętych wnioskiem, zgodziły się, że wpisane na listę UNESCO dobra trzeba chronić. Mam tu na myśli m.in. miasta Tarnowskie Góry i Bytom, gminę Zbrosławice oraz starostwo w imieniu Skarbu Państwa. Już teraz jest problem z własnością działek i np. dojściem do wylotu sztolni. Jeśli jeszcze okoliczne działki trafią w ręce prywatne, będziemy mieli poważne problemy - mówi Marek Kandzia, prezes SMZT. - Nie wiem, po co wójt Zbrosławic chce komunalizacji tych nieruchomości - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama