UNESCO: Chorwacja poprze śląską kandydaturę?

  UNESCO: Chorwacja poprze śląską kandydaturę?

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ambasador Andrea Bekić odwiedziła Tarnowskie Góry
  1/25
  przejdź do galerii

  Ambasador Andrea Bekić odwiedziła Tarnowskie Góry ©Tomasz Klyta

  Tarnowskie Góry odwiedziła Andrea Bekić, ambasador Chorwacji w Polsce. Wizyta o tyle ważna, że to właśnie przedstawiciele m.in. Chorwacji zdecydują w lipcu, czy woj. śląskie doczeka się pierwszego wpisu na listę UNESCO. Ambasador odwiedziła tarnogórską Kopalnię Srebra, czyli najsłynniejszy obiekt objęty wnioskiem.
  Za trzy miesiące w Krakowie odbędzie się sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jednym z rozpatrywanych punktów, będzie wpisanie na listę UNESCO tarnogórskich podziemi i pogórniczych obiektów naziemnych - byłby to pierwszy śląski wpis na prestiżową listę.

  Zobacz galerię

  Wniosek o wpis został przesłany do Paryża już w ubiegłym roku. Przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej dokument, liczy prawie 1000 stron.
  Przeszedł już weryfikację formalną. O_wpisie, zdecydują jednak przedstawiciele 21 krajów, które aktualnie mają swoich przedstawicieli w komitecie UNESCO (ich kadencje trwają 6 lat). Są to tzw. ambasadorowie akredytowani przy UNESCO.

  – Decyzję podejmą specjaliści, jednak nie ma co ukrywać, że to politycy będą pociągali za sznurki - przyznał Marek Kandzia, przewodniczący SMZT – Lobby jest nam potrzebne bardziej, niż może się to wydawać. Kiedy zaczynaliśmy prace nad UNESCO, sami nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy - dodał.

  Do Tarnowskich Gór przyjechała Andrea Bekić, ambasador Chorwacji w Polsce (Chorwacja jest jednym z krajów, które mają swojego przedstawiciela w komitecie UNESCO). Ambasador zwiedziła m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra, czyli jeden z obiektów objętych wnioskiem o wpis na listę.

  – Śląsk to piękny region. Bardzo dobrze zachowało się tu dziedzictwo kulturowe i przemysłowe, które dodatkowo jest dostępne dla turystów w nowoczesnej formie - oceniła Andrea Bekić - Chorwacja ma duże doświadczenie w kwestiach związanych z UNESCO. Moim zdaniem polski wniosek o wpis na listę jest bardzo dobrze przygotowany - dodała.

  Ambasador nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie, czy Chorwacja poprze tarnogórską kandydaturę na UNESCO. Zaznaczyła jednak, że liczy na współpracę z właścicielami śląskich obiektów industrialnych. – W Chorwacji nie ma już czynnych kopalń. Mamy jednak stare obiekty z potencjałem turystycznym i możemy się wzorować na Polsce w kwestii pewnych rozwiązań. Współpraca może przynieść korzyści obu krajom - skomentowała.

  Ambasador Chorwacji przyjechała na Śląsk na zaproszenie tarnogórskiego posła PO - Tomasza Głogowskiego. Parlamentarzysta zapowiada, że to nie koniec lobby na rzecz UNESCO_w Tarnowskich Górach. – Czeka nas jeszcze szereg spotkań zarówno w kraju jak i za granicą. Już w maju, jeszcze przed lipcową sesją komitetu, cześć ambasadorów akredytowanych przy UNESCO przyjedzie na wizytę roboczą do Krakowa. Chcemy się z nimi nie tylko spotkać ale też zaprosić do Tarnowskich Gór - powiedział Głogowski – Wizyta Adrei Bekić była prywatna. Mam jednak nadzieję, że ambasador prześle notatkę służbową do chorwackiego MSZ-u. To właśnie Minister Spraw Zagranicznych Chorwacji jest przełożonym osoby, która w lipcu będzie głosowała podczas sesji - wyjaśnił.

  Już w przyszłym tygodniu w Tarnowskich Górach odbędzie się dwudniowe, wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Posłowie mają się zająć tematem potencjalnego rozwoju turystyki, w aspekcie wpisania nowego polskiego obiektu na listę UNESCO. W planie parlamentarzystów jest m.in. zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. Obrady w sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza, zaplanowano na środę 26 kwietnia.

  Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poprze Polskę, Śląsk to tylko Województwo i region,

   Gieksa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Poprze Polskę, Śląsk to tylko Województwo i region,


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poprze Śląsk, Polska to tylko lokalna czapa administracyjna

   shpt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Poprze Śląsk, Polska to tylko lokalna czapa administracyjna

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama