Ważne
  Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach wciąż trują. A od 22...

  Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach wciąż trują. A od 22 lat je likwidują

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Problem największej bomby ekologicznej woj. śląskiego wciąż nie jest rozwiązany. Składowisko niebezpiecznych odpadów, które zalegają na terenach po byłych Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach, zagraża zbiornikom podwodnym. A z wody z nich korzystają setki tysięcy osób.
  Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach wciąż trują. A od 22 lat je likwidują
  Trudno zliczyć wszystkie spotkania polityków szczebla centralnego i samorządowego w tej sprawie, jak i złożone przez nich obietnice szybkiego załatwienia sprawy. W piątek, 4 marca, w tarnogórskim Urzędzie Miejskim odbyło się kolejne spotkanie. Wzięli w nim udział m.in. wicewojewoda Jan Chrząszcz, posłanka Barbara Dziuk (PiS), burmistrz miasta Arkadiusz Czech oraz starosta tarnogórski Józef Burdziak.

  Do tej pory na zabezpieczenie odpadów po byłych Zakładach Chemicznych wydano grubo ponad 200 mln zł. Według dzisiejszych szacunków, potrzeba jeszcze około 100 mln zł. Tyle tylko, że w sprawie de facto od lat nic się nie dzieje.

  Zakończenie likwidacji Zakładów Chemicznych (które wciąż figurują w KRS-ie) oraz zabezpieczenie niebezpiecznych odpadów jest kłopotliwe pod względem prawnym z kilku powodów. Wykreślenie z KRS nie jest możliwe, bo Zakłady Chemiczne wciąż mają wierzycieli: długi sięgają ok. 3,6 mln zł. Jak twierdzi Arkadiusz Czech, wierzycieli powinien spłacić Skarb Państwa.

  - To otworzy prawną drogę do działania i starań o pozyskanie środków z funduszy ochrony środowiska i Unii Europejskiej - mówi Arkadiusz Czech.

  Kolejnym problemem jest to, że część odpadów po zakładach zalega na terenach prywatnych (pozostałe na terenach Skarbu Państwa). Władza nie może inwestować pieniędzy publicznych w tereny prywatne. Przez lata podjęto kilka prób rozwiązania tego problemu: tereny chciano m.in. wykupić, ale właściciele ustalili zaporowe ceny.

  Według różnych interpretacji, zalegające odpady są własnością Zakładów Chemicznych, niezależnie od tego, na jakich terenach zalegają. Zgodnie z tą interpretacją, furtkę do unieszkodliwienia wszystkich odpadów otwarłoby wykreślenie Zakładów Chemicznych z KRS. Wtedy odpady przeszłyby na własność Skarbu Państwa, czyli tak naprawdę do starostwa w Tarnowskich Górach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama