Jak Tychy chcą walczyć ze smogiem?

  Jak Tychy chcą walczyć ze smogiem?

  JOL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tychach. Temat: Walka ze smogiem
  1/20
  przejdź do galerii

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tychach. Temat: Walka ze smogiem ©Jolanta Pierończyk

  Walka ze smogiem w Tychach była tematem sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Tychy. Wśród propozycji było: darmowa komunikacja miejska w dniach najwyższego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, rozszerzenie programu ograniczania niskiej emisji m.in. o dopłaty do termomodernizacji domów, dopłaty do węgla wysokiej jakości dla najuboższych.
  Nie ma dnia, by w raportach o stanie jakości powietrza Tychy nie znajdowały się w niechlubnej czołówce. W dwóch ostatnich dniach stycznia było to przekroczenie dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego aż o 300 proc., co dało nam trzecie miejsce w województwie, po Bielsku (328 proc. przekroczenia) i Dąbrowie Górniczej (302 proc.). Katowice były na 7. miejscu. Wczoraj i dziś jakość powietrza w Tychach również była oceniona jako zła.


  CZYTAJ TAKŻE:
  Jest decyzja. W czasie smogu KZK GOP wozi za darmo!


  - To duże zanieczyszczenie powietrza pyłem będzie dawało skutki dopiero po jakimś czasie przewlekłymi schorzeniami oskrzeli, układu krążenia czy naczyń mózgowych. Natomiast jednym z objawów obecnego działania smogu jest przebieg aktualnej grypy, choć trudno jednoznacznie powiedzieć, czy to ten wirus powoduje tak skomplikowany przebieg choroby czy to zanieczyszczenie wydłuża czas kaszlu po grypie, i w ogóle wydłuża czas leczenia tej wirusowej choroby, która u niektórych osób zamienia się w bakteryjną i wymaga leczenia antybiotykowego. Jedno jest pewne: smog jest wysoce szkodliwy dla naszego zdrowia – mówi lekarz medycyny Urszula Paździorek-Pawlik.

  - To nie ulega wątpliwości, ale nie możemy wpadać w panikę. Powietrze jest zdecydowanie czyściejsze niż to, którym oddychaliśmy 30 lat temu. Dane o zapyleniu, jakie widziałem na początku mojej pracy lekarskiej były dużo wyższe niż są obecnie. To, że powietrze jest czyściejsze, widać gołym okiem. Śnieg nie jest już brudny na drugi dzień, nie ma też tego brudu na owocach, jaki znajdowało się w przeszłości. Smog jest szkodliwy i trzeba z nim walczyć, ale bez histerii – powiedział dr Piotr Karczmarczyk, kierownik oddziału otolaryngologicznego w szpitalu wojewódzkim.

  Walka o czyste powietrze była powodem zwołania na wtorek, 31 stycznia, nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Tychach, podczas której przyjęto apel do rządu RP i oświadczenie.

  Zobacz galerię

  Tyscy radni zaapelowali o wprowadzenie norm jakości węgla i standardów emisyjnych dla kotłów węglowych, umożliwienie wprowadzenia „stref ograniczonej emisji komunikacyjnej”, dofinansowanie wymiany kotłów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dopłaty do węgla wysokiej jakości dla osób znajdującej się w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz wprowadzenie poziomów ostrzegawczych i alarmowych o wysokim zanieczyszczeniu powietrza.
  W oświadczeniu były propozycje zmian do istniejącego programu ograniczania niskiej emisji. Radni chcą zróżnicowania dopłat do wymiany kotłów w zależności od wybranego źródła ogrzewania, dopłat do termomodernizacji budynków, chcą też monitoringu jakości powietrza obejmującego jak największy obszar miasta.
  Radni wnioskowali ponadto o darmową komunikację miejską w dniach szczególnego pogorszenia jakości powietrza. Wszystkie propozycje zostały przyjęte i będą rozpatrywane przez rząd RP lub prezydenta Tychów.

  Smog na Śląsku i darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi - sonda - ZOBACZ WIDEO:


  CZYTAJ TAKŻE:
  Rybnik: Z powodu smogu autobusy wożą pasażerów za darmo


  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie wycinac

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie trzeba wycinac drzew tam gdzie moga one spokojnie rosnac; skwery place wrecz powinno sadzic sie jeszcze wiecj zamiast wycinac czesto bez powodu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama