Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Tychy chcą walczyć ze smogiem?

JOL
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tychach. Temat: Walka ze smogiem
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tychach. Temat: Walka ze smogiem Jolanta Pierończyk
Walka ze smogiem w Tychach była tematem sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Tychy. Wśród propozycji było: darmowa komunikacja miejska w dniach najwyższego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, rozszerzenie programu ograniczania niskiej emisji m.in. o dopłaty do termomodernizacji domów, dopłaty do węgla wysokiej jakości dla najuboższych.

Nie ma dnia, by w raportach o stanie jakości powietrza Tychy nie znajdowały się w niechlubnej czołówce. W dwóch ostatnich dniach stycznia było to przekroczenie dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego aż o 300 proc., co dało nam trzecie miejsce w województwie, po Bielsku (328 proc. przekroczenia) i Dąbrowie Górniczej (302 proc.). Katowice były na 7. miejscu. Wczoraj i dziś jakość powietrza w Tychach również była oceniona jako zła.

CZYTAJ TAKŻE:
Jest decyzja. W czasie smogu KZK GOP wozi za darmo!

- To duże zanieczyszczenie powietrza pyłem będzie dawało skutki dopiero po jakimś czasie przewlekłymi schorzeniami oskrzeli, układu krążenia czy naczyń mózgowych. Natomiast jednym z objawów obecnego działania smogu jest przebieg aktualnej grypy, choć trudno jednoznacznie powiedzieć, czy to ten wirus powoduje tak skomplikowany przebieg choroby czy to zanieczyszczenie wydłuża czas kaszlu po grypie, i w ogóle wydłuża czas leczenia tej wirusowej choroby, która u niektórych osób zamienia się w bakteryjną i wymaga leczenia antybiotykowego. Jedno jest pewne: smog jest wysoce szkodliwy dla naszego zdrowia – mówi lekarz medycyny Urszula Paździorek-Pawlik.

- To nie ulega wątpliwości, ale nie możemy wpadać w panikę. Powietrze jest zdecydowanie czyściejsze niż to, którym oddychaliśmy 30 lat temu. Dane o zapyleniu, jakie widziałem na początku mojej pracy lekarskiej były dużo wyższe niż są obecnie. To, że powietrze jest czyściejsze, widać gołym okiem. Śnieg nie jest już brudny na drugi dzień, nie ma też tego brudu na owocach, jaki znajdowało się w przeszłości. Smog jest szkodliwy i trzeba z nim walczyć, ale bez histerii – powiedział dr Piotr Karczmarczyk, kierownik oddziału otolaryngologicznego w szpitalu wojewódzkim.

Walka o czyste powietrze była powodem zwołania na wtorek, 31 stycznia, nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Tychach, podczas której przyjęto apel do rządu RP i oświadczenie.

Tyscy radni zaapelowali o wprowadzenie norm jakości węgla i standardów emisyjnych dla kotłów węglowych, umożliwienie wprowadzenia „stref ograniczonej emisji komunikacyjnej”, dofinansowanie wymiany kotłów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dopłaty do węgla wysokiej jakości dla osób znajdującej się w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz wprowadzenie poziomów ostrzegawczych i alarmowych o wysokim zanieczyszczeniu powietrza.
W oświadczeniu były propozycje zmian do istniejącego programu ograniczania niskiej emisji. Radni chcą zróżnicowania dopłat do wymiany kotłów w zależności od wybranego źródła ogrzewania, dopłat do termomodernizacji budynków, chcą też monitoringu jakości powietrza obejmującego jak największy obszar miasta.
Radni wnioskowali ponadto o darmową komunikację miejską w dniach szczególnego pogorszenia jakości powietrza. Wszystkie propozycje zostały przyjęte i będą rozpatrywane przez rząd RP lub prezydenta Tychów.

Smog na Śląsku i darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi - sonda - ZOBACZ WIDEO:

CZYTAJ TAKŻE:
Rybnik: Z powodu smogu autobusy wożą pasażerów za darmo

**ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak Tychy chcą walczyć ze smogiem? - Dziennik Zachodni