Miasto Tychy chce kupić szpital wojewódzki

  Miasto Tychy chce kupić szpital wojewódzki

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miasto Tychy chce kupić szpital wojewódzki
  Wyceny już są. Trwają negocjacje w sprawie wysokości bonifikaty. Pierwsze, co miasto zrobi po przejęciu szpitala, to naprawa dróg
  Miasto Tychy chce kupić szpital wojewódzki
  Tychy przejmują szpital wojewódzki zarządzany od trzech lat przez spółkę Megrez. W tej chwili mają 48 proc. udziałów w tej spółce, 52 proc. pozostaje w rękach marszałka województwa śląskiego. Sama spółka jest już wyceniona na 17 mln zł. By wykupić udziały marszałka, miasto musiałoby zapłacić prawie 9 mln zł. - Jesteśmy na to przygotowani - zapewnił prezydent Andrzej Dziuba na ostatniej sesji rady miasta.


  Cała nieruchomość wyceniona jest na 48 mln zł. - Liczymy na bonifikatę w wysokości 95-99 proc. Wtedy do zapłacenia byłoby pół miliona, ewentualnie 2,5 mln zł. W sumie przejęcie szpitala kosztowałoby nas ok. 10-12 mln zł - mówił prezydent. Negocjacje trwają.

  Nie sposób w tej sytuacji jednak przypomnieć, że Tychy już miały szpital miejski, i chętnie się go pozbyły. Skąd więc teraz ta ochota tyskiego samorządu na posiadanie szpitala?

  - Trudno porównywać te dwie sytuacje - mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta miasta do spraw społecznych.- Nie musieliśmy się pozbywać szpitala miejskiego. Zawiązała się spółka pracownicza, która chciała go prowadzić i uznaliśmy to za dobre rozwiązanie. W przypadku szpitala wojewódzkiego zdecydowaliśmy się wejść z udziałami do spółki w chwili, gdy marszałek chciał szpital sprzedać. Odebraliśmy to jako zagrożenie i obawialiśmy się sytuacji, w której mieszkańcy mieliby mieć utrudniony dostęp do usług medycznych. Zadeklarowaliśmy więc odkupienie udziałów i do tej pory wyłożyliśmy na ten cel ok. 10 mln zł.

  Ile będzie kosztować utrzymanie szpitala? - Koszty stałe, to wynoszą one 2,5 mln zł rocznie i w całości pokrywa je spółka. Jeśli chodzi o nakłady, jakie trzeba ponieść, by szpital funkcjonował tak, jak tego wszyscy oczekujemy, a pacjenci mogli w komfortowych warunkach się leczyć, musimy wydać od 50 do 60 mln zł . Mamy tego świadomość - dodała wiceprezydent, zaznaczając, że korzystne zmiany nie nastąpią od razu - w ciągu kilku czy kilkunastu miesięcy. Obiecała jednak, że miasto jako właściciel będzie mogło „systematycznie i kompleksowo podejść do różnych problemów, np. do układu drogowego przy szpitalu”. Jakość nawierzchni dróg ma się zmienić najszybciej.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama