Obchody Święta Wojska Polskiego w Tychach [ZDJĘCIA]

  Obchody Święta Wojska Polskiego w Tychach [ZDJĘCIA]

  Jolanta Pierończyk, MAD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Tychach
  1/56
  przejdź do galerii

  Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Tychach ©Mateusz Demski, Jolanta Pierończyk

  Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się po raz drugi w Tychach. Były: msza św. w kościele św. Marii Magdaleny, składanie kwiatów pod pomnikiem Powstańca Śląskiego na placu Wolności, parada wojskowa ulicami miasta, część oficjalna na placu pod Żyrafą i piknik wojskowy.
  Tradycje wojska niepodległej i suwerennej Polski sprzed 96 laty kontynuują ci żołnierze, których służba szczęśliwie przypadła na lata pokoju, chociaż współczesne zagrożenia i wyzwania nie zmniejszyły się, a wydarzenie współczesnej historii przypominają, że o pokój należy walczyć solidarnie - powiedział wicewojewoda Mariusz Trepka na otwarciu wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego w Parku Miejskim w Tychach.

  Wcześniej odprawiona została msza św. w kościele św. Marii Magdaleny i złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego na placu Wolności, a potem odbyła się parada wojskowa ulicami miasta.

  W części oficjalnej na placu pod Żyrafą ppłk Leszek Klag, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach, przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej.

  - Bitwa ta ocaliła niepodległość Polski, ale też zapobiegła rozprzestrzenianiu rewolucji na Europę Zachodnią. Cud nad Wisłą był przełomowym momentem w wojnie z bolszewicką Rosją. Kluczową rolę w bitwie odegrał manewr WP przeprowadzony przez naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego. 20 sierpnia słynny wódz Francji, Charles de Gaulle, zapisał z uznaniem w swoim notatniku : „Tak, to jest zwycięstwo kompletne. Triumfujące zwycięstwo. Z armii rosyjskich, które groziły Warszawie niewiele powróci”.

  Do kombatantów i weteranów szef WKU powiedział: „Reprezentujecie pokolenie, które w obronie Rzeczypospolitej nie szczędziło krwi. Doceniamy wasz trud i poświęcenie. Pozostańcie z nami jak najdłużej. Jesteście państwo przykładem dla młodych ludzi, jak pięknie służyć Ojczyźnie”.

  Potem były awanse, medale i inne odznaczenia. Jednym z wyróżnionych był prezydent Tychów, Andrzej Dziuba, który jako jedyny otrzymał także szablę Jana III Sobieskiego.

  A potem były koncerty i piknik wojskowy, podczas którego, jak zwykle, można było z bliska przyjrzeć się pojazdom wojskowym i militariom. - Co roku z synem uczestniczymy w tym Święcie Wojska Polskiego. Jest to prawdziwa gratka dla pasjonatów militariów. Największe wrażenie robi oczywiście sprzęt, pojazdy opancerzone i musztra paradna - mówi Andrzej Jasiński, który wraz z 13-letnim synem Maksymilianem nie tylko uczestniczy w takich wydarzeniach, ale obaj lubią także zwiedzać bunkry i miejsca pamięci.

  Podczas tegorocznego pikniku Maksymilianowi najbardziej podobał się czołg Leopard (po raz pierwszy na tyskim święcie). W przyszłości chciałby studiować w szkole wojskowej i zostać zawodowym żołnierzem.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama