Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy: mozaiki będą w nowych miejscach

Jolanta Pierończyk
Demontaż mozaiki odbywać się będzie pod okiem komisji złożonej ze służb konserwatorskich
Demontaż mozaiki odbywać się będzie pod okiem komisji złożonej ze służb konserwatorskich Jolanta Pierończyk
Mozaika nawiązująca do produktów Zakładu Elektroniki Górniczej jest zabytkiem i ma trafić na teren dawnej szkoły ZEG-owskiej.

Zabytkowa mozaika autorstwa Franciszka Wyleżucha, na ścianie Zakładu Elektroniki Górniczej, ocaleje. Burzenie obiektu trwa już cztery miesiące. Po stronie zachodniej wymontowano okna. Widać przez nie puste pomieszczenia biurowe i produkcyjne. Na stronie wschodniej, ze względu na mozaikę, prawie nie ma śladów burzenia. Mozaika ma zostać zdemontowana i trafić do jednej z tyskich szkół. Kiedy? Termin nie jest znany.

Miała trafić do budowlanki

Początkowo mozaika miała trafić do dawnej budowlanki, czyli Zespołu Szkół nr 5 im. Hanny i Kazimierza Wejchertów. Ostatecznie postanowiono zamontować ją w obrębie Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Groszk-owskiego przy alei Bielskiej. Wnioskował o to dyrektor ZS nr 4, Zygmunta Marczuk.

W piśmie do prezydenta miasta, Andrzeja Dziuby, dyrektor przypomniał związki ZS 4 (dziś zwanego szkołą ZEG-owską) z burzonym zakładem. „Przez wiele lat nasza szkoła funkcjonowała w dawnym budynku ZEG-u przy ul. Budowlanych, a decyzją zarządu szkolenia zawodowego ministerstwa górnictwa z dnia 5 marca 1981 r. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących ZEG została włączona do Zespołu Szkół Zawodowych MG w przy alei Bielskiej”, czytamy w piśmie. Władze miasta przyznały dyrektorowi rację i mozaika znajdzie się przed wejściem do tej szkoły.

Wcześniej musi być próba

Z właścicielem burzonego budynku po ZEG-u nie udało się nam skontaktować. Miasto wie tylko tyle, że jest on zobowiązany do przeprowadzenia, przed zdjęciem mozaiki, próby cięcia i demontażu pierwszego segmentu. - Na 7 dni przed rozpoczęciem tych prac, właściciel musi nam to zgłosić, żeby można było zwołać komisję z udziałem służb konserwatorskich. Do tej chwili j jeszcze ta próba się nie odbyła - mówi Ewa Grudniok, rzecznik UM. Na razie zdemontowana została mozaika z pływalni ZEG.

Trafiła do Muzeum Miejskiego. - To kompozycja przedstawiająca sylwetki pływaków. Powstała z odpadów hutniczych z huty szkła i odpadów ceramicznych. Ma ponad 10 m długości i prawie 2 m wysokości - mówi Patryk Oczko z Muzeum Miejskiego. Decyzja w jaki sposób zostanie ona wyeksponowana, jeszcze nie zapadła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!