Tychy: Roraty ze śniadaniem w kościele św. Marii Magdaleny...

  Tychy: Roraty ze śniadaniem w kościele św. Marii Magdaleny [WIDEO]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tychy: Roraty ze śniadaniem w kościele św. Marii Magdaleny
  1/14
  przejdź do galerii

  Tychy: Roraty ze śniadaniem w kościele św. Marii Magdaleny ©Jolanta Pierończyk

  Tychy: Roraty ze śniadaniem to tradycja w kościele św. Marii Magdaleny. Codziennie w oratorium stoły nakryte są na ok. 100 osób. Na dzieci czeka kubek herbaty czy kakao oraz świeże bułeczki z serem, szynką lub posmarowane dżemem czy nutellą.
  Roraty w Marii Magdalenie, najstarszym tyskim kościele, kończą się nietypowo, acz niezwykle miło. Śniadaniem w oratorium.

  Zwyczaj ten wprowadził mój poprzednik, ks. Teofil Grzesica, a ja uznałem, że jeśli coś dobrze funkcjonuje, to nie należy tego zmieniać - mówi ks. Janusz Lasok, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny od siedmiu lat.

  Zamysł był taki, by śniadanie po roratach mogły zjeść dzieci, które mają daleko do domu. Z czasem jednak z pororatnich śniadań zaczęły korzystać także inne dzieci.

  - Syn i córka mieli zawsze blisko do domu, ale nigdy nie mogli sobie darować tych magicznych chwil przy wspólnym stole w oratorium u progu dnia - mówi Agnieszka Penkala. - Zawsze powtarzali, że nawet zwykła herbata czy kakao tam smakuje dużo lepiej niż w domu.

  Przy stole w oratorium dzieciom towarzyszą rodzice, dla których jest to moment krótkiego zatrzymania się i okazja, żeby wymienić między sobą parę miłych słów i w takim sympatycznym nastroju zacząć dzień.

  Zobaczcie film z rorat w kościele św. Marii Magdaleny:


  - Te śniadania mają rzeczywiście charakter integracyjny dla tych, którzy tam przychodzą. Można powiedzieć, że tworzy się tam swoista wspólnota roratnio-śniadaniowa - mówi ks. proboszcz Janusz Lasok.

  Codziennie stoły są nakryte na około 100 osób. Rano do oratorium piekarnia dostarcza świeże bułki, ktoś przywozi mleko. Panie charytatywne wspomagane przez matki dzieci od szóstej pracują nad przygotowaniem jedzenia. Bułki są wykładane szynką, żółtym serem lub smarowane dżemem bądź nutellą. Kiedy dzieci z rodzicami wchodzą, oratorium pachnie zachęcająco świeżym pieczywem.

  Pytania i odpowiedzi roratnie z Małego Gościa Niedzielnego:

  - To wspaniała inicjatywa. Nasze dzieci chodzą akurat do szkoły w Katowicach, więc zaraz po roratach ruszamy w drogę, nie ma szans, żeby wrócić do domu i coś zjeść przed lekcjami, dlatego tym bardziej cenimy sobie te śniadania w oratorium. A poza tym jest taka nasza dobra tradycja, by śniadanie jeść wspólnie przy stole i tu mamy świetną jej kontynuację - mówi Marcin Kuśmierz, ojciec trójki dzieci.

  Ile to wszystko kosztuje?

  - Trudno powiedzieć. Podliczymy na końcu. Na pierwszy tydzień przeznaczyliśmy 400 zł - mówi proboszcz. - Pieniądze pochodzą ze skarbonki św. Antoniego i z kolekt w pierwsze piątki, kiedy zbieramy na pomoc potrzebującym. Razem ze śniadaniami na różnego rodzaju wsparcie w skali roku wydajemy ok. 70 tys. zł. Do niedawna w tej kwocie mieściło się jeszcze 90 obiadów, które opłacaliśmy dzieciom w szkołach. Teraz, w związku z 500 plus, ta liczba zmniejszyła się do 40 obiadów.
  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mix Fix Cream

   Adelka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ja tam wolę Mix Fix Cream, ale poza tym pomysł super, z takim energetycznym śniadaniem dla dzieci.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama