Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Wojska Polskiego w Tychach [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk, MAD
Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Tychach
Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Tychach Mateusz Demski, Jolanta Pierończyk
Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się po raz drugi w Tychach. Były: msza św. w kościele św. Marii Magdaleny, składanie kwiatów pod pomnikiem Powstańca Śląskiego na placu Wolności, parada wojskowa ulicami miasta, część oficjalna na placu pod Żyrafą i piknik wojskowy.

Tradycje wojska niepodległej i suwerennej Polski sprzed 96 laty kontynuują ci żołnierze, których służba szczęśliwie przypadła na lata pokoju, chociaż współczesne zagrożenia i wyzwania nie zmniejszyły się, a wydarzenie współczesnej historii przypominają, że o pokój należy walczyć solidarnie - powiedział wicewojewoda Mariusz Trepka na otwarciu wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego w Parku Miejskim w Tychach.

Wcześniej odprawiona została msza św. w kościele św. Marii Magdaleny i złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego na placu Wolności, a potem odbyła się parada wojskowa ulicami miasta.

W części oficjalnej na placu pod Żyrafą ppłk Leszek Klag, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach, przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej.

- Bitwa ta ocaliła niepodległość Polski, ale też zapobiegła rozprzestrzenianiu rewolucji na Europę Zachodnią. Cud nad Wisłą był przełomowym momentem w wojnie z bolszewicką Rosją. Kluczową rolę w bitwie odegrał manewr WP przeprowadzony przez naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego. 20 sierpnia słynny wódz Francji, Charles de Gaulle, zapisał z uznaniem w swoim notatniku : „Tak, to jest zwycięstwo kompletne. Triumfujące zwycięstwo. Z armii rosyjskich, które groziły Warszawie niewiele powróci”.

Do kombatantów i weteranów szef WKU powiedział: „Reprezentujecie pokolenie, które w obronie Rzeczypospolitej nie szczędziło krwi. Doceniamy wasz trud i poświęcenie. Pozostańcie z nami jak najdłużej. Jesteście państwo przykładem dla młodych ludzi, jak pięknie służyć Ojczyźnie”.

Potem były awanse, medale i inne odznaczenia. Jednym z wyróżnionych był prezydent Tychów, Andrzej Dziuba, który jako jedyny otrzymał także szablę Jana III Sobieskiego.

A potem były koncerty i piknik wojskowy, podczas którego, jak zwykle, można było z bliska przyjrzeć się pojazdom wojskowym i militariom. - Co roku z synem uczestniczymy w tym Święcie Wojska Polskiego. Jest to prawdziwa gratka dla pasjonatów militariów. Największe wrażenie robi oczywiście sprzęt, pojazdy opancerzone i musztra paradna - mówi Andrzej Jasiński, który wraz z 13-letnim synem Maksymilianem nie tylko uczestniczy w takich wydarzeniach, ale obaj lubią także zwiedzać bunkry i miejsca pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!