Ważne
  Wypadek na huśtawce na placu zabaw w Tychach: Urząd Miasta...

  Wypadek na huśtawce na placu zabaw w Tychach: Urząd Miasta reaguje ZDJĘCIA

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Tychach
  1/30
  przejdź do galerii

  Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Tychach ©Jolanta Pierończyk

  Wypadek na placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Tychach miał miejsce w poniedziałek, 24 lipca. 6-letni chłopczyk złamał obie nogi na huśtawce przeznaczonej tylko i wyłącznie dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Prezydent Andrzej Dziuba podjął decyzję o przeniesieniu huśtawki na teren Zespołu Szkół Specjalnych nr 8.

  Wypadek na placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Tychach


  Z obiema nóżkami w gipsie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka opuścił dziś 6-letni chłopczyk z Tychów, który w poniedziałek uległ wypadkowi na placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Parku Miejskim.

  Do wypadku doszło na huśtawce, która przeznaczona jest wyłącznie dla dzieci na wózkach inwalidzkich.

  - Są na niej stosowne oznaczenia. Nie wiem, jak jeszcze należałoby sygnalizować, że jest to huśtawka tylko dla dzieci niepełnosprawnych - mówi Łukasz Kurek, który bywa na tym placu ze swoją prawie dwuletnią córeczką.

  Choć wieść o wypadku obiegła już całe miasto, dziś na tej huśtawce znów były dzieci.
  Zobacz galerię
  A był to już drugi wypadek na takiej huśtawce w naszym województwie. Do pierwszego doszło kilka miesięcy temu w Dąbrowie Górniczej. Tam też 6-letni chłopiec złamał obie nogi.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Wypadek na huśtawce w Tychach. 6-latek ma połamane nogi

  Huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich jest też w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, ale tam ma wprowadzoną blokadę ograniczającą ruch platformy, na której umieszcza się wózek.

  - Jest to łańcuch, który sami zamontowaliśmy. Dzięki niemu zredukowaliśmy ruch huśtawki do 1/4 pełnego cyklu wahadła w jedną stronę i tyle samo w drugą. W ten sposób huśtawka nie jest w stanie nabrać takiego pędu, jak przy pełnym wychyleniu. Blokada jest założona po konsultacji z naszymi lekarzami z rehabilitacji, którzy uznali, że to ograniczenie nie pozbawia dzieci ani zabawy, ani rehabilitacyjnej wartości podczas huśtania - mówi Wojciech Gumułka, rzecznik szpitala.

  Producent tyskiego placu zabaw nie słyszał o wypadku. Huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych została zlecona innemu wykonawcy.

  - Urząd Miasta w Tychach ma pełną dokumentację całego obiektu. Czekamy na ewentualne uwagi z jego strony - powiedziała Magdalena Przybylska z biura producenta.

  - Urządzenie ma wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty, ale mogą z niego korzystać wyłącznie osoby na wózkach inwalidzkich, o czym mówi informacja znajdująca się na samej huśtawce, zarówno w instrukcji użytkowania, jak i w formie piktogramów zauważalnych dla każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu - potwierdza Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy, dodając, że w chwili wypadku huśtawka została użyta niezgodnie z przeznaczeniem.

  Wypadek na placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Co dalej?


  Urząd zareagował natychmiast. Dziś prezydent Andrzej Dziuba podjął decyzję o przeniesieniu huśtawki na teren Zespołu Szkół Specjalnych nr 8, gdzie zostanie wkomponowana w powstający tam park sensoryczny.
  Na jej miejscu na placu zabaw w Parku Miejskim pojawi się inne urządzenie.

  Znajdujący się w Parku Miejskim, obok placu Nivea, plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych jest oblegany przez dzieci zdrowe.

  - Sami tu przychodzimy z naszą prawie 2-letnią Paulinką, bo plac Nivea jest raczej dla trochę większych dzieci. Dla dwulatka tu jest idealnie, a poza tym jest więcej atrakcji: są urządzenia wydające dźwięki, są liczydła i inne ciekawe zabawki - mówi Łukasz Kurek, dodając, że na placu zabaw trzeba dzieci po prostu bardzo pilnować, bo do nieszczęścia może dojść na każdym urządzeniu.

  Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ  Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezpieczna integracja

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To drugi już głośny wypadek na tego rodzaju huśtawce, a ile kwestii mogło jeszcze nie być zgłoszonych. Popieram tworzenie urządzeń integracyjnych oraz placów dla dzieci niepełnosprawnych, żyjemy w...rozwiń całość

   To drugi już głośny wypadek na tego rodzaju huśtawce, a ile kwestii mogło jeszcze nie być zgłoszonych. Popieram tworzenie urządzeń integracyjnych oraz placów dla dzieci niepełnosprawnych, żyjemy w takich czasach, że powinniśmy się cieszyć, że technologia daje nam możliwość niwelowania barier. Ale właśnie - INTEGRACJA - plac powinien być bezpieczny, zarówno dla dzieci pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych . Projektując place zabaw, powinniśmy przyłożyć wszelkich starań, by był on jak najbardziej bezpieczny, powinniśmy niwelować, jak najskuteczniej zagrożenia. Projektanci oraz urzędnicy powinni zwrócić uwagę na zagrożenia, które niesie za sobą ta huśtawka i albo zastąpić ją innym, bezpiecznym urządzeniem, albo przyłożyć wszelkich starań, by zabezpieczać huśtawkę oraz dokładnie i czytelnie informować użytkowników urządzenia o jej zastosowaniu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tragedia

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jakieś dorosłe babki z tyłu stoją i gapią się jak kolejne dzieci łazą po tej huśtawce. no K***A by jedna z drugą zwróciły uwagę, opiekuną lub samym dziecią, że dla własnego bezpieczenstwa niech...rozwiń całość

   Jakieś dorosłe babki z tyłu stoją i gapią się jak kolejne dzieci łazą po tej huśtawce. no K***A by jedna z drugą zwróciły uwagę, opiekuną lub samym dziecią, że dla własnego bezpieczenstwa niech zejdą, a jak skoczą z gębą to zadzwonić na straż miejską, że rodzice narażają zdrowie i zycie dzieci pozwalając się im tam bawić. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Otrąb sobie nogi i korzystaj.

   Mała (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jasne przenieść chustawke, bo to proste. Jeszcze trochę to pozabieraja parkingi dla niepelnosprawnych i przeniosą w inne miejsca, bo inni ludzie na nich parkują. Jak ktoś tak zaprkuje to wtedy ma...rozwiń całość

   Jasne przenieść chustawke, bo to proste. Jeszcze trochę to pozabieraja parkingi dla niepelnosprawnych i przeniosą w inne miejsca, bo inni ludzie na nich parkują. Jak ktoś tak zaprkuje to wtedy ma mandat, wiec tu tez moze być wystawiony mandat rodzicom/opiekunom. Jest niebieski znaczek nie dla ciebie wiec tam nie właź. Chcesz jeden z drugim tak se parkować czy korzystać z ulg lub miejsc dla niepełnosprawnych? To odrąb se nogę i hulaj-korzystaj z "przywilejów".
   Jednego razu chciałam wprowadzić syna do toalety to pewien babsztyl se nogi w umywalkę muł i z gębą że przecież zajęte. K...A ludzie od czego macie mózgi!!!!!!!
   A u na koniec - teraz dzieciątko bedzie siedzieć na wózku to nie bedzie miało gdzie sie pobawić jak mu zabiorą huśtawke i znowu będą rodzice mieli pretensję.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   100% racji.

   Psychof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeszcze w autobusach niech zlikwidują miejsce dla niepełnosprawnych, bo wszyscy tam siadają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie jest napisane, że dla niepełnosprawnych

   wiesław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Jest tylko znaczek i jakieś litery 'ONLY'. Nigdzie nie jest napisane, że TYLKO dla niepełnosprawnych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla dzieci

   matka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Jak widać na załączonym obrazku jest napisane że to dla dzieci na wózkach inwalidzkich. więc nie wiem po co tyle hałasu. Wina rodziców za niedopilnowanie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hustawka

   oli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   wyraznie napisane zeto hustawka dla niepelnosprawnych dzieci trzeba czytac oznaczenia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama