40 strażaków gasiło pożar domu w Lubomi - ruszyły zbiórki...

  40 strażaków gasiło pożar domu w Lubomi - ruszyły zbiórki dla pogorzelców ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pożar przy ul. Granicznej w Lubomi pozbawił rodzinę dorobku życia
  1/7
  przejdź do galerii

  Pożar przy ul. Granicznej w Lubomi pozbawił rodzinę dorobku życia ©Fryderyk Kamczyk

  Wczoraj pożar przy ul. Granicznej w Lubomi pozbawił dorobku życia rodzinę. Zorganizowano zbiórki przedmiotów i pieniędzy dla pogorzelców.
  Ogień pojawił się w domu jednorodzinnym przed południem we wtorek 5 marca. - Zgłoszenie wpłynęło o godz. 11.13. Pierwsza na miejsce dojechała jednostka OSP Lubomia. W tym momencie już całe pokrycie dachu budynku jednorodzinnego było w ogniu, który błyskawicznie rozprzestrzenił się po pokryciu z onduliny. Następnie na miejsce dojeżdżały jednostki z JRG z Wodzisławia i Raciborza i okoliczne jednostki OSP.
  W sumie 12 zastępów i 40 ratowników – informuje st. asp. Czesław Honisz, zastępca dowódcy JRG w Wodzisławiu Śląskim, który kierował akcją gaśniczą. W momencie pożaru w budynku nie było nikogo. - Pani, która była w budynku w momencie wybuchu pożaru wyszła sama przed naszym przybyciem. Nie udało się ustalić dokładnej przyczyny pożaru. Spłonęło całe pokrycie dachu i użytkowe poddasze – dodaje Czesław Honisz. W czasie akcji gaśniczej występowały chwilowe utrudnienia na trasie Wodzisław-Racibórz, bo wozy strażackie ustawiły się wzdłuż jezdni, aby akcja gaśnicza przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

  Zobacz galerię

  Od razu po pożarze pojawiły się apele o pomoc dla pogorzelców. Zbiórkę przedmiotów użytkowych zapoczątkowało na portalu Facebook studio fotograficzne z Raciborza. - Z godziny na godzinę pozostajesz bez dachu nad głową, bez ubrań, bez dokumentów, pieniędzy... Jest zima, mróz... Dzieci nie mają się w co ubrać, gdzie odrabiać lekcji, gdzie wykąpać się... Wszystko na co pracujesz całe Życie znika na Twoich oczach, a Ty nie możesz nic zrobić... Wychodząc do pracy zabierasz ubrania, komputer, telefon, dokumenty, jedzenie- masz chociaż to. Natomiast gdy musisz uciekać ratując własne Życie, nie masz nawet tego – piszą organizatorzy zbiórki. - Potrzebne są ubrania, żywność, środki czystości, meble, naczynia, a nawet materiały budowlane. Rozejrzyjcie się teraz po Waszych domach - tak, to wszystko co widzicie musimy wspólnie pomóc odbudować – czytamy w komunikacie. Rzeczy można przywozić do Centrum Ślubnego w Raciborzu przy ulicy Jana Pawła II 24 - uprzednio kontaktując się pod numerem 888 056 744. Mieszkańcy pow. wodzisławskiego rzeczy mogą przekazywać do punktu w Czyżowicach, którego adres zostanie przekazany przy kontakcie telefonicznym. Warto dodać, że już w momencie zamieszczenia komunikatu, do organizatorów zbiórki zgłosiła się osoba, która przekazała kuchenkę.

  Zbiórkę finansową natomiast prowadzi parafia w Lubomi. Pieniądze dla pogorzelców można wpłacać na nr konta 18 8469 0009 0012 5224 2000 0001 - Parafia pw. św. Marii Magdaleny (ul. Pogrzebieńska 2, 44-360 Lubomia). W tytule wpłaty należy wpisać „Pogorzelcy”. Każda złotówka, czy przekazane rzeczy są na wagę złota, bo w pożarze zniszczone zostało całe wyposażenie domu.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?