Ważne
  Akcja protestacyjna w szpitalach w Wodzisławiu Śl. i...

  Akcja protestacyjna w szpitalach w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szpital w Rydułtowach
  1/3
  przejdź do galerii

  Szpital w Rydułtowach ©Starostwo Powiatowe

  Akcja protestacyjna w szpitalach w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. Ponad tysiąc pracowników domaga się podwyżki płac. Na szybki kompromis się nie zanosi, bo dyrekcja placówki przyznaje, że na to nie ma pieniędzy.

  Akcja protestacyjna w szpitalach w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach  Akcję protestacyjną w wodzisławskim i rydułtowskim szpitalu poparło 5 z 8 działających tam związków zawodowych. Póki co, polega ona na na oflagowaniu zakładu i wywieszeniu banerów informujących o proteście.

  Strona związkowa domaga się podwyżki płac, która miałaby nastąpić co roku, poczynając od stycznia 2015 roku, przez kolejne lata, w wysokości po 500 złotych (3 x 500) dla około tysiąca pracowników. Związkowcy oczekują także gwarancji zatrudnienia na kolejne 7 lat niezależnie od struktury zakładu.

  Na kompromis jednak szybko się nie zanosi. Bowiem szpitale od lat są w bardzo trudnej sytuacji finansowe. Obecnie wprowadzany jest program naprawczy, który polega na łączeniu niektórych oddziałach w placówkach. Według wyliczeń, proponowane podwyżki stanowiłyby dodatkowe obciążenie dla budżetu w wysokości nawet 32 milionów złotych. Takich pieniędzy w kasie jest brak.

  - Zdajemy sobie sprawę, że pracownicy zakładu zarabiają poniżej własnych oczekiwań, mimo, że mają porównywalne uposażenie do pracowników innych miejskich i powiatowych szpitali. Trzeba jednak podkreślić, że w 2015 roku koszty pracy i wynagrodzeń stanowiły aż 80 procent przychodów PPZOZ z/s w Wodzisławiu Śląskim. Negocjując ze Związkami Zawodowymi warunki płacowe, musimy mieć na uwadze dobro całego zakładu, w tym sytuację ekonomiczną placówki, która jest bardzo trudna - tłumaczy Izabela Grela, rzecznik Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach.

  Na koniec roku 2015 PPZOZ miał ponad 9 milionów złotych zobowiązań wymagalnych, czyli takich, których termin płatności minął (składa się na to wartość faktur z tytuł między innymi zakupu leków, sprzętu i usług medycznych).

  - Sytuacja ta jest wynikiem niedofinansowania przez NFZ wykonywanych świadczeń zdrowotnych. Rozmowy ze związkami zawodowymi traktujemy bardzo poważnie. Świadczy o tym fakt, że pierwszy z postulatów w sporze zbiorowym, poprawa warunków pracy, jest na bieżąco realizowany - dodają w szpitalu.

  Związki Zawodowe w rozmowach z dyrekcją zostały także poinformowane o tym, że jeśli nie dojdzie do zmian w zasadach kontraktowania i w obecnych strukturach organizacyjnych zakładu, żaden z pracowników nie zostanie zwolniony.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama