Budżet obywatelski w Raciborzu: 42 projekty złożono w...

  Budżet obywatelski w Raciborzu: 42 projekty złożono w magistracie

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kadry ze spotu promującego budżet obywatelski w Raciborzu
  1/13
  przejdź do galerii

  Kadry ze spotu promującego budżet obywatelski w Raciborzu ©arc

  Budżet obywatelski w Raciborzu: 42 projekty złożono w magistracie. Wśród nich są tężnie, strzelnica, wieża widokowa. Trwa weryfikacja złożonych wniosków do budżetu obywatelskiego.

  Budżet obywatelski w Raciborzu: 42 projekty złożono w magistracie  Do rozdysponowania w ramach budżetu obywatelskiego w Raciborzu jest 1,5 mln zł. Wiadomo, że nie na wszystkie pomysły wystarczą pieniądze. Ilość złożonych wniosków i ich wartość kilka razy przewyższają wspomnianą kwotę.

  - Łącznie wpłynęło do Wydziału Rozwoju 42 projekty. 17 projektów ma charakter ogólnomiejski - przyznaje Leszek Iwulski, rzecznik wodzisławskiego magistratu.

  Wśród projektów ogólnomiejskich można wyróżnić takie propozycję jak tężnie solankowe w Parku Roth i Parku Zamkowym, wieża widokowa w Brzeziu, trybuna sportowa (doposażenie OSIR-u do wykorzystania w różnych miejscach, m.in. na zamku), zakup audiobooków, odtwarzaczy płyt CD, słuchawek nausznych i nowości książkowych z dużą czcionką dla biblioteki w szpitalu, schody na cmentarz Jeruzalem (mała architektura w postaci tarasu widokowego z ławkami, koszem na śmieci, oświetleniem), system informowania o sytuacji meteorologicznej i o jakości powietrza w Raciborzu, budowa strzelnicy sportowo-rekreacyjnej na starych basenach na żwirowniach Ostróg, rewitalizacja ścieżki zdrowia w lesie Obora, zakup sprzętu i sztandaru dla OSP Sudół, hala namiotowa z parkurem na Ostrogu przy Huzarskiej dla treningów konnych, raciborski kącik geograficzny (skwer Opawska - Lwowska), zajęcia z akrobatyki w MOS Racibórz, plac do nauki jazdy na rowerze pomiędzy SP 1 a ZSS na Ostrogu, festyn rekreacyjno-sportowy, pawilon dla psów na Ostrogu i plac dla psów w parku Roth.  - Brakuje w naszym mieście odpowiedniej liczby placów zabaw dla psów. Systematycznie powinno być ich więcej, aby mieszkańcy ze swoimi czworonogami nie musieli udawać się na drugi koniec miasta - argumentuje jedna z pomysłodawczyń, Magdalena Duraj.

  Oprócz projektów ogólnomiejskich mieszkańcy zgłosili też 25 propozycji lokalnych w ramach tzw. stref . Na poszczególne magistrat przeznaczy od 76 tys. zł do 122 tys. zł. W centrum mieszkańcy chcieliby strefy rekreacyjno - zabawowej przy ul. Dąbrowskiego.

  Na Płoni w planach jest stworzenie centrum multimedialnego dla mieszkańców, a Markowicach siłowni pod chmurką. Wiadomo, że tylko w jednej części miasta na pewno nic nie powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.

  - Niestety, dla strefy Łąkowa/Wandy nie złożono żadnego projektu .Wartość złożonych projektów ogólnomiejskich oscyluje w okolicach kwoty 2,3 mln zł. Propozycje projektów lokalnych zamknęły się w sumie w kwocie ok. 1,02 mln zł - wylicza Iwulski.

  W najbliższych tygodniach powinniśmy wiedzieć, czy wszystkie złożone projekty w magistracie przeszły weryfikację merytoryczną. Następnie podczas głosowania mieszkańcy wybiorą propozycje do sfinansowania.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA dz24@dz.com.pl
  DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW


  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama