Dorota Kowalska dyrektorką szpitali. Czy wyprowadzi je na...

  Dorota Kowalska dyrektorką szpitali. Czy wyprowadzi je na prostą?

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dorota Kowalska, Grzegorz Kamiński, Barbara Piontek
  1/5
  przejdź do galerii

  Dorota Kowalska, Grzegorz Kamiński, Barbara Piontek ©Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

  Dorota Kowalska pełni obowiązki dyrektora szpitali w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Sytuacja obu placówek jest bardzo trudna. Tylko na koniec lutego były zadłużone na ponad 38,7 mln zł.

  Dorota Kowalska dyrektorką szpitali. Czy wyprowadzi je na prostą?  Obniżenie zadłużenia szpitali, powstrzymanie odejść lekarzy, rozwiązanie sporu zbiorowego, przygotowanie szpitali do nowego kontraktowania... To tylko część problemów z jakimi poradzić sobie musi nowa dyrektor szpitali Dorota Kowalska. Na stanowisku zastąpiła Bożenę Capek, która postanowiła odejść z pracy. Obowiązki będzie pełnić do zakończenia konkursu na nowe władze placówek (terminu jeszcze nie ustalono).


  - Sytuacja jest bardzo trudna. Zrobię wszystko, aby dzięki mojemu doświadczeniu i informacjom, które zdobywam, zapewnić jak najlepsze świadczenie usług medycznych mieszkańcom powiatu - mówi Dorota Kowalska. Zadanie przed nią niezwykle trudne. Szpitale są w bardzo złej kondycji finansowej. Są zadłużone na ponad 38,7 mln zł. Z czego dług wymagalny wynosi ponad 8 mln zł (5 mln zł to kwestia sporu pomiędzy jednostką a ZUS).

  - W krótkim okresie należy zahamować negatywne zjawiska. W dłuższym, należy jak najlepiej zabezpieczyć opiekę zdrowotną mieszkańcom, a także zrobić wszystko, aby dla pracowników było to jak najlepsze miejsce pracy - przyznaje prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek, ekspertka z zakresu zarządzania publicznego oraz rozwoju, która będzie doradzać nowej dyrektor.

  Trudna sytuacja finansowa to nie jest jedyny problem. Przypomnijmy, że trwa protest. Pracownicy domagają się podwyżek pensji o 1000 zł. W kasie na to nie ma pieniędzy. Kolejną ważną kwestią są odejścia lekarzy. Część z nich złożyła już wypowiedzenia. Najgorzej sytuacja wygląda na oddziale wewnętrznym II wodzisławskiego szpitala. Z końcem kwietnia z pracy odejdzie tam trzech lekarzy. To realne zagrożenie dla jego utrzymania.

  - Utrzymanie tego oddziału jest priorytetem. Nie możemy sobie pozwolić na jego stratę - przyznaje wicestarosta Grzegorz Kamiński. W tym celu ogłoszone zostały konkursy, trwają też rozmowy z lekarzami. Dyrektor rozmawia także z pozostałym personelem i związkami zawodowymi. Przygotowuje też bilans otwarcia, który ma dać odpowiedź na temat aktualnej kondycji finansowej, organizacyjnej, kadrowej i technologicznej.

  Nie wiadomo, czy też nadal będzie realizowany program naprawczy, który polega na łączeniu oddziałów (w tym porodówek). Po analizach, decyzję w tej sprawie podejmą nowe władze placówek. Pierwsze, znaczące decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jedną z nich będzie sprawa remontu traktu operacyjnego. - Mamy bardzo mało czasu i dlatego to będzie jedna z pierwszych decyzji, które będą podjęte w najbliższym czasie, ponieważ jest to warunek niezbędny dla utrzymania kontraktu - zapewnia Dorota Kowalska.

  Władze powiatu już zadeklarowały dodatkowe 2,5 mln zł pożyczki na bieżącą działalność szpitali. O jej wydaniu zadecydują nowe władze szpitali.

  Trwają przygotowania do nowego kontraktowania NFZ, co jest trudne z powodu braku jasnej informacji na temat zasad podziału środków na opiekę szpitalną. - Z naszej strony zrobimy wszystko, by zapewnić kontraktowanie na takim poziomie, jaki był dotychczas. Być może przekazywanie środków z budżetu bez kontraktu, tzw. budżetowanie, przyniosłoby korzystniejsze warunki, ale nie mamy żadnej gwarancji, że nie będą zmienione zasady przyznawania środków finansowych - wyjaśniła dyrektor. Kierownictwo szpitali zapowiada też szukać innych źródeł finansowania.

  Obserwuj autora na Twitterze


  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reforma

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Mam nadzieję że Pani Dyrektor zrobi porządek na Ortopedii i Neurologii
   Traktują tam pacjentów jak zło konieczne

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama