Nie wszystkie tory są czynne w Wodzisławiu. - To wina...

  Nie wszystkie tory są czynne w Wodzisławiu. - To wina wykonawcy - mówi PKP PLK

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nadal nie wszystkie tory są czynne w Wodzisławiu Śląskim
  1/8
  przejdź do galerii

  Nadal nie wszystkie tory są czynne w Wodzisławiu Śląskim ©Arkadiusz Biernat

  Wodzisław Śl.: Mimo wielokrotnych zapowiedzi PKP, nadal nie wszystkie tory są czynne. Skąd opóźnienia w linii? - To wina wykonawcy - odpowiadają w PKP PLK.
  Co dalej ze stacjami w Wodzisławiu Śląskim i w Olzie? Mimo kolejnych zapowiedzi i obietnic nadal nie wszystkie tory są gotowe, co znacznie ogranicza przepustowość całej linii do Chałupek. Kiedy wreszcie po torach pojadą pociągi? - z takim pytaniem zwrócił się do redakcji DZ jeden z mieszkańców zaniepokojony sytuacją na kolei.

  PKP PLK od wielu miesięcy zapowiada całkowite oddanie linii Wodzisław Śl.
  - Chałupki do użytku, ale z tych zapowiedzi nic nie wynika. - Zakończenie wszystkich prac planujemy w czerwcu 2016 roku - usłyszeliśmy w maju w PKP PLK (choć to nie pierwszy przypadek przy tej modernizacji, gdzie nie dotrzymywany jest zapowiadany termin ukończenia prac). Ponownie zwróciliśmy się do spółki o wyjaśnienia w tej sprawie. PKP PLK broni się i całą winę przerzuca na wykonawcę.

  - Aktualnie na stacjach Wodzisław Śląski i Olza, nadal trwają odbiory eksploatacyjne urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Dotychczasowe opóźnienia w realizacji robót oraz w procedurach odbiorów eksploatacyjnych, były podstawą do naliczenia kar umownych dla wykonawcy - przyznaje Jacek Karniewski, z biura prasowego PKP PLK.

  W spółce przyznają, że przyczyną aktualnych opóźnień w realizacji odbiorów eksploatacyjnych są braki w dokumentacji powykonawczej oraz braki w zespole monterów wykonawcy, którzy powinni na bieżąco usuwać stwierdzone podczas odbiorów usterki. To z pewnością naraża zleceniobiorcę na kolejne kary umowne. Z naszych informacji wynika, że ostatnie spotkanie pomiędzy PKP PLK a wykonawcą miało miejsce 10 sierpnia. Podczas niego ostatecznie ustalony został termin zakończenia wszystkich procedur związanych z odbiorami eksploatacyjnymi w pierwszej połowie września 2016 r. Ale patrząc na wcześniejsze zapowiedzi do tej daty trzeba podejść z dystansem. Co zresztą czynią również PKP PLK.

  - Będzie to oczywiście możliwe pod warunkiem zwiększenia zaangażowania osobowego ze strony wykonawcy oraz przekazywania kompletnej dokumentacji powykonawczej, umożliwiającej skuteczne przeprowadzenie odbiorów eksploatacyjnych - słyszymy w spółce.

  Remont linii kolejowej z Rybnika do Chałupek rozpoczął się w 2014 roku. Miał się zakończyć 30 października 2015 roku (pociągi miały pojechać do Chałupek 13 grudnia 2015 r.). Tak się nie stało. Winą za to obarczono wykonawcę Rubau. Ostatecznie ruch pasażerski powrócił na linię w styczniu 2016 r. Prace wyceniono na 159,7 mln zł (98 mln z UE), ale część tej kwoty wykonawca za opóźnienia zwróci.

  Obserwuj autora na Twitterze


  *Rodzina i przyjaciele z GKS Katowice żegnają tragicznie zmarłego 19-latka WIDEO
  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Alarm bombowy w centrum Katowic EWAKUACJA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama