Radlin: zerwał się kabel pod napięciem 6000 V! Konstrukcję...

  Radlin: zerwał się kabel pod napięciem 6000 V! Konstrukcję zabezpieczono na drewnianych koziołkach

  Zdjęcie autora materiału

  Joanna Wieczorek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy ulicy Hutniczej mówią: szczęście w nieszczęściu, że słup zawalił się w nocy.
  1/26
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy ulicy Hutniczej mówią: szczęście w nieszczęściu, że słup zawalił się w nocy. ©Joanna Wieczorek

  Dochodziła północ, gdy mieszkańcy ulicy Hutniczej w Radlinie nagle usłyszeli przerażający huk. Wyszli na zewnątrz, świecili latarkami i zobaczyli na swoich posesjach gruby kabel, zasilający szyb wentylacyjny w kopalni Marcel. Runął stary słup. Stało się to, przed czym przestrzegali od lat. Konstrukcja nie wytrzymała. Na szczęście była noc i nikomu nic się nie stało.
  Zniszczenia są na kilku posesjach. Największe szkody doznała rodzina Materzok, mają uszkodzony dach samochodu i bramę posesji. Dodatkowo to na ich podwórku leży zwalona część słupa. – Brama jest zniszczona, to samo z wiatą i dachem samochodu. Do środka przecieka woda, auto jest do kasacji – mówi Pani Urszula Materzok.

  Siła uderzenia pociągnęła kabel na kolejnych słupach, oderwały się metalowe sprzączki. Pani Michalina Duda - Pawlak policzyła, że na jej ogrodzie o poranku było około 20 metalowych elementów.

  Kiedy zrobią słup? - Nie wiadomo, nie powiedzieli – odpowiadają mieszkańcy. Na razie ekipy zabezpieczyły kabel prowizorycznie, bardzo prowizorycznie. Położony został na drewnianych koziołkach. Wisi mniej więcej dwa metry nad ziemią. Wokół mieszka kilka rodzin, w których jest około 12 dzieci. . – Jakby to się w dzień stało, to aż strach pomyśleć. Są wakacje, dzieci jeżdżą tutaj na rowerkach – dodaje mieszkanka ulicy Hutniczej.

  - Słup będzie sukcesywnie naprawiany. Myślę, że jeszcze dziś pojawią się tam ekipy – powiedział nam Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej. Dodaje, że przeprowadzona zostanie wizja lokalna z udziałem pracowników ze Specjalistycznego Urzędu Górniczego. – Nie ma napięcia w kablu. Kopalnia korzysta teraz z innego źródła zasilania. Prąd został odcięty – zapewnia Głogowski.

  Na miejscu byli wczoraj pracownicy PGG, do której kopalnia Marcel należy. Z relacji mieszkańców wynika, że winę zrzucono na piorun, który miał uderzyć w słup. – Nie było burzy tej nocy – odpowiadają jednym głosem poszkodowani mieszkańcy ulicy Hutniczej.

  Mieszkańcy powiedzieli nam, że pisma o istniejącym zagrożeniu wysyłali już w… 1996 roku. Trzy lata temu oficjalne stanowisko zaprezentowali poprzez kancelarię adwokacką. W odpowiedzi zawsze znajdowało się zapewnienie, że słup jest bezpieczny. Informacji tej nie potwierdza strona PGG. – Kopalnia Marcel nie otrzymała żadnych sygnałów – odpowiedział nam po weryfikacji doniesień, Tomasz Głogowski.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do szkoły panie redaktorze

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Linia przesyłowa 6 000 V a nie kV.

   Przedrostek k oznacza tysiąc - 6 000 kV jak napisał niedouczony redatorzyna oznacza 6 MV - takich napięc nie stosuje sie w energetyce zawodowej ....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama