Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radlin: Zostań dawcą szpiku i pomóż Kasi. Fundacja DKMS zachęca do rejestracji dawców szpiku

Redakcja
Pomóż Kasi oraz pozostałym chorym. Zostań potencjalnym dawcą szpiku
Pomóż Kasi oraz pozostałym chorym. Zostań potencjalnym dawcą szpiku UM Radlin
Radlin włącza się w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, m.in. dla mieszkanki miasta 35-letniej Kasi, której historia zmobilizowała mieszkańców do nawiązania współpracy z Fundacją DKMS i zorganizowania akcji rejestrowania dawców szpiku.

- Cześć, mam na imię Kasia, mam 35 lat, pochodzę z Radlina. Uwielbiam podróże, w czasie których mogę realizować swoją pasję – fotografię. Pierwsze miejsce w moim życiu zajmuje rodzina – mąż Patrycjusz i 12-letni syn Kuba. Od czerwca 2016 r. moje życie zmieniło się diametralnie. Usłyszałam diagnozę – chłoniak. Moim marzeniem jest wyzdrowieć. Moje motto życiowe to: “Nigdy się nie poddawaj!” i tego się trzymam - przyznaje mieszkanka Radlina.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

- By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Kasi i Innych organizujemy akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku wraz z jej rodziną i przyjaciółmi - zapowiadają organizatorzy.

Kochani! Rejestrujcie się jako potencjalni Dawcy szpiku. Ja chcę żyć, chce patrzeć jak dorasta Kuba – mój syn, chcę być po prostu szczęśliwa. A Ty nosisz lek w sobie! Pomożesz? – apeluje Kasia.

Akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku zaplanowano w Radlinie i w Wodzisławiu Śl.

W sobotę i niedzielę od 9 do 19 będzie można zarejestrować się w galerii Karuzela. Natomiast w niedzielę od 9 do 16 na Placu Radlińskich Olimpijczyków (w przypadku niepogody w Miejskim Ośrodku Kultury).

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!