Zbigniew Wodecki uwielbiał śląską godkę ZDJĘCIA

  Zbigniew Wodecki uwielbiał śląską godkę ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W 2012 roku Zbigniew Wodecki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów. Podczas dożynek zagrał dla mieszkańców
  1/20
  przejdź do galerii

  W 2012 roku Zbigniew Wodecki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów. Podczas dożynek zagrał dla mieszkańców ©UG Godów/ Franciszek Brzoza

  Dziś Zbigniew Wodecki pożegnany zostanie w Krakowie. To było jego ukochane miasto. Ale artysta uwielbiał Śląsk oraz śląską godkę. Będąc dzieckiem odwiedzał Łaziska. Był Honorowym Obywatelem Gminy Godów. Kiedy w 2012 roku odbierał wyróżnienie zagrał podczas dożynek dla mieszkańców. Zobaczcie zdjęcia.

  Zbigniew Wodecki uwielbiał śląską godkę  Ślązacy to muzykalny naród. No i ten świetny język. Uwielbiam ludzi, którzy jeszcze mówią po śląsku. Cała moja rodzina ze strony ojca to Ślązacy, zresztą świetni muzycy. Ojciec miał pięć sióstr i jednego brata. Wszystko umuzykalnione, ja to jestem pikuś - podkreślał Zbigniew Wodecki w rozmowie z dziennikarką DZ w lutym br. Nikt wówczas nie spodziewał się, że będzie to ostatnia jego wypowiedź na łamach naszej gazety.


  CZYTAJ WIĘCEJ
  Zbigniew Wodecki zmarł w Warszawie. Pochowany będzie w Krakowie
  Zbigniew Wodecki nie żyje. Żona i dzieci byli z nim do końca
  21 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Zbigniew Wodecki nie żyje. Miał 67 lat

  Zmarł Zbigniew Wodecki. Chciał nagrać nową płytę. Nie zdążył

  Link do głównego zdjęcia

  Zbigniew Wodecki nie żyje. Miał 67 lat ©Jerzy Przybysz  Wybitny artysta zmarł na początku tygodnia w jednym z warszawskich szpitali. Wcześniej, w piątek, 5 maja przeszedł operację wszczepienia by-passów. Jeszcze w niedzielę czuł się dobrze i rozmawiał z bliskimi. Niespodziewanie, 8 maja, nad ranem doznał rozległego udaru mózgu, a zmarł w poniedziałek (22 maj). Miał 67 lat.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Dziś ostatnie pożegnanie Zbigniewa Wodeckiego


  Rodzina artysty była związana z Godowem, a dokładniej Łaziskami. - Żal. Świetny człowiek. Zawsze uśmiechnięty, sympatyczny. Do tego jaki talent i głos - mówią mieszkańcy Łazisk, którzy z dużym smutkiem przyjęli tragiczną informację. Jego ukochanym miastem był Kraków, gdzie zresztą się urodził i gdzie wkrótce zostanie pochowany. Ale ze względu na korzenie rodzinne wyjątkowym miejscem na mapie były także Łaziska położone przy granicy z Czechami.

  Niejednokrotnie mówił, że ma w sobie też śląską naturę. - Przede wszystkim lubię ordnung, porządek - podkreślał w wywiadach. Nauczył go tego ojciec, Józef Wodecki, który urodził się w niemieckim Bottrop, a potem z całą rodziną przeniósł się na Śląsk i zamieszkał w Łaziskach. Zbigniew urodził się w Krakowie, ale jako dziecko często odwiedzał rodzinne strony ojca. Z tych czasów doskonale pamiętał zabytkowy drewniany kościółek, festyny strażackie i orkiestrę dętą.

  Zobacz galerię

  Jak się później okazało, nie miał wyjścia, musiał zostać muzykiem. Talent artystyczny otrzymał w genach. Ojciec grał na trąbce. Był pierwszym trębaczem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, a po przenosinach do Krakowa został pierwszym trębaczem Krakowskiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Mama z kolei była śpiewaczką.

  Zbigniew Wodecki rozpoczął swoją przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Jego utwory zna większość Polaków. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej.

  Jako wokalista zadebiutował w latach 70. XX wieku. Wśród jego niezapomnianych utworów można wymienić m.in. „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Pszczółka Maja” albo „Chałupy”. Jego utwory nuci do dziś cała Polska.

  Zbigniew Wodecki w Katowicach - ZOBACZ WIDEO:


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama