Ważne
  Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii: Wynaleźli protezę serca...

  Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii: Wynaleźli protezę serca dla dzieci

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeśli próby kliniczne się powiodą, mali pacjenci dostaną szansę na życie za rok. Kolejny sukces zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Ich protezy serca dla dzieci w ciągu roku mogą trafić do pacjentów.
  Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii: Wynaleźli protezę serca dla dzieci
  Zabrzańscy naukowcy właśnie postawili kolejny milowy krok, tym razem w kardiologii dziecięcej. Ich protezy serca Religa Heart PED, przeznaczone dla najmłodszych, pozytywnie przeszły badania na zwierzętach i mogą trafić do testów klinicznych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a wszystko na to wskazuje, już w 2017 roku pompy otrzymają pierwsi mali pacjenci.

  - Niewydolność krążenia jest chorobą cywilizacyjną i o ile w przypadku dorosłych dość dobrze rozwinięte jest jej leczenie poprzez zewnętrzne wspomaganie protezami sercami, o tyle w przypadku dzieci, które też cierpią na to schorzenie, możliwości nie ma już tak wiele. Budowa protez dla dzieci jest trudniejsza.
  Sam proces leczenia jest trudniejszy. Jest jednak ogromna potrzeba by rozwijać się w tym kierunku - mówi Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

  Zabrze po raz kolejny jest w czołówce ośrodków nie tylko w kraju, ale i na świecie. Do tej pory do seryjnej produkcji trafiła wyłącznie jedna proteza serca dla dzieci - Berlin Heart. Zabrzańskie urządzenie jest jednak nowocześniejsze i ma być kilkakrotnie tańsze w produkcji, co wpłynie na jego dostępność. Zewnętrzne protezy serca są już szeroko stosowane u dorosłych. Pomagają dotrwać do przeszczepu lub wyleczenia obciążonego serca.

  Od powstania idei do wprowadzenia jej w życie długa i trudna droga. Szczególnie na polu nowych technologii wykorzystywanych w medycynie. Chodzi wszak o ludzkie życie. Projekt najpierw poddany musi być tysiącom komputerowych analiz. Gdy je przejdzie powstaje prototyp, który następnie na różne sposoby testowany jest w laboratoriach. Gdy i tu wynik jest pozytywny nadchodzi kolejny test, czyli badania na zwierzętach. Od tego kroku zależy czy wynalazek kiedykolwiek będzie stosowany u ludzi. Zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi właśnie zrobiła ten krok. Protezy serca dla dzieci Religa Heart PED pozytywnie przeszły testy na zwierzętach.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama