Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii: Wynaleźli protezę serca dla dzieci

Bartosz Pudełko
Jeśli próby kliniczne się powiodą, mali pacjenci dostaną szansę na życie za rok. Kolejny sukces zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Ich protezy serca dla dzieci w ciągu roku mogą trafić do pacjentów.

Zabrzańscy naukowcy właśnie postawili kolejny milowy krok, tym razem w kardiologii dziecięcej. Ich protezy serca Religa Heart PED, przeznaczone dla najmłodszych, pozytywnie przeszły badania na zwierzętach i mogą trafić do testów klinicznych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a wszystko na to wskazuje, już w 2017 roku pompy otrzymają pierwsi mali pacjenci.

- Niewydolność krążenia jest chorobą cywilizacyjną i o ile w przypadku dorosłych dość dobrze rozwinięte jest jej leczenie poprzez zewnętrzne wspomaganie protezami sercami, o tyle w przypadku dzieci, które też cierpią na to schorzenie, możliwości nie ma już tak wiele. Budowa protez dla dzieci jest trudniejsza. Sam proces leczenia jest trudniejszy. Jest jednak ogromna potrzeba by rozwijać się w tym kierunku - mówi Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Zabrze po raz kolejny jest w czołówce ośrodków nie tylko w kraju, ale i na świecie. Do tej pory do seryjnej produkcji trafiła wyłącznie jedna proteza serca dla dzieci - Berlin Heart. Zabrzańskie urządzenie jest jednak nowocześniejsze i ma być kilkakrotnie tańsze w produkcji, co wpłynie na jego dostępność. Zewnętrzne protezy serca są już szeroko stosowane u dorosłych. Pomagają dotrwać do przeszczepu lub wyleczenia obciążonego serca.

Od powstania idei do wprowadzenia jej w życie długa i trudna droga. Szczególnie na polu nowych technologii wykorzystywanych w medycynie. Chodzi wszak o ludzkie życie. Projekt najpierw poddany musi być tysiącom komputerowych analiz. Gdy je przejdzie powstaje prototyp, który następnie na różne sposoby testowany jest w laboratoriach. Gdy i tu wynik jest pozytywny nadchodzi kolejny test, czyli badania na zwierzętach. Od tego kroku zależy czy wynalazek kiedykolwiek będzie stosowany u ludzi. Zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi właśnie zrobiła ten krok. Protezy serca dla dzieci Religa Heart PED pozytywnie przeszły testy na zwierzętach.

Świnie pomogły ludziom

Protezy Religa Heart PED to pozaustrojowe pompy wspomagające pracę serca. Aby móc ocenić ich wydajność i bezpieczeństwo konieczne było przetestowanie ich na żywych organizmach. W październiku 2015 roku w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zespół złożony ze specjalistów z FRK i Śląskiego Centrum Chorób Serca wszczepił dwa rodzaje tych protez (o pojemności 45 i 30 ml) ośmiu świniom. To zwierzęta o budowie anatomicznej najbliższej ludzkiej.

- Przez 30 dni pompy wspomagały pracę serc świń. Zwierzęta były w tym czasie pod całodobową opieką zespołu złożonego z lekarzy, weterynarzy, pielęgniarek i inżynierów. Monitorowali oni funkcje życiowe i pracę protez. Wyniki są pozytywne. Uzyskaliśmy potwierdzenie, że protezy są bezpieczne, wydajne i spełniają swoje zadanie. Przez cały okres badania nie doszło do żadnej usterki. W pompach nie tworzyły się skrzepliny i protezy okazały się biozgodne, co oznacza, że krew przez nie tłoczona nie wytworzyła o zwierząt żadnych odczynów zapalnych - tłumaczy Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca FRK.

W ciągu roku do pacjentów

Sukces zabrzańskiej ośrodka oznacza, że protezy Religa Heart PED trafią do testów klinicznych. Jeśli przejdą je pozytywnie, wówczas ruszyć może seryjna produkcja tych urządzeń i ich powszechne wdrożenie. To oczywiście proces obwarowany wieloma formalnościami, ale FRK przewiduje, że pierwszych zastosowań tych pomp możemy się spodziewać się w 2017 roku.

- To jeden z tych milowych kroków, które udało nam się postawić. Dla nas o tyle ważny, że przypada w czasie jubileuszu 25-lecia istnienia fundacji. Protezy serca Religa Heart to innowacyjna polska marka, z której, mam nadzieję, wkrótce będziemy tak dumni jak np. Finowie z Nokii. Prace nad różnymi projektami protez serca trwają u nas od 12 lat. Nad tymi konkretnymi od ok. 3,5 roku. To nie koniec. Musimy opracować jeszcze proces produkcji, uzyskać atesty i wyprodukować pierwszą partię. To kolejny rok i koszt ok. miliona złotych. Widzimy dwa potencjalne źródła finansowani. Jedno to 1 proc. podatku, który można przekazać fundacji. Drugie to Rządowa Rada Innowacyjności, która mogłaby pomóc - mówi dr Jan Sarna, dyrektor FRK.

Mała, a wyzwanie większe

Pozaustrojowe pompy wspomagające pracę serca same w sobie nie są niczym nowym. Są produkowane na świecie, również w Polsce. FRK ma na swoim koncie kilka modeli takich protez. W sumie zabrzańskie pompy wszczepiono już ok. 300 pacjentom. Zadaniem tego urządzenia jest wspomaganie niewydolnego serca. Ma to albo pomóc dotrwać pacjentowi do przeszczepu, albo też, co okazało się w praktyce, pomóc w całkowitym wyleczeniu jego serca, które odciążone zaczyna się regenerować. Na czym zatem polega wyjątkowość nowych protez Religa Heart PED. Ano na tym, że przeznaczone są dla dzieci. Wspomaganie niewydolności serca u dorosłych jest stosunkowo dobrze rozwinięte, ale w przypadku dzieci to wciąż grunt niemal dziewiczy. Wystarczy powiedzieć, że na świecie produkowana jest do tej pory tylko jedna taka pompa - niemiecka Berlin Heart EXCOR.

Zabrzańskie protezy są więc drugie na świecie. Są nie tylko nowocześniejsze od niemieckich, ale mają być również kilkukrotnie tańsze. Twórcy postarali się również o maksymalne zwiększenie komfortu małych pacjentów. Pozaustrojowe pompy muszą być stale połączone ze stacją monitorującą i regulującą przepływ krwi. W nowych protezach stacja ta będzie jak najbardziej mobilna. Pacjenci wciąż nie będą mogli opuścić szpitala na czas leczenia, ale poprawić ma się ich komfort.

Dziecięce protezy ze względu na swoje rozmiary (pompy dla dorosłych mają pojemność 80 ml) są większym wyzwaniem konstrukcyjnym. Ale nie tylko o ich zminiaturyzowanie tu chodzi. - Serce dziecka inaczej pracuje. Cykle są szybsze i dlatego też musieliśmy stworzyć konstrukcję przystosowaną do takiej pracy. Z zewnątrz różnią się pozornie tylko rozmiarem, ale kształt ich wnętrza jest zupełnie inny. Pozwala to na idealny przepływ krwi i niepowstawanie skrzeplin - tłumaczy inż. Artur Kapis, główny konstruktor.

Dwie protezy Religa Heart PED, które przeszły badania na zwierzętach, są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 i 9-14 lat. FRK skonstruowała również protezę dla dzieci w wieku 1-5. Póki co pozytywnie przeszła testy laboratoryjne.


*Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!