Janosch w Katowicach. Będzie wideokonferencja z Horstem...

  Janosch w Katowicach. Będzie wideokonferencja z Horstem Eckertem w Bibliotece Śląskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Janosch w Katowicach. Będzie wideokonferencja z Horstem Eckertem w Bibliotece Śląskiej
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Władysław Morawski

  Janosch, urodzony w Zabrzu, znany na całym świecie autor bajek dla dzieci o przygodach Misia i Tygryska oraz "Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny", będzie w Katowicach. Choć nie przyjdzie osobiście, to jednak będzie okazja, aby z nim porozmawiać. Janosch weźmie bowiem udział w telekonferencji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, która odbędzie się 6 czerwca.
  Janosch w tym roku skończył 85 lat, a od 30 lat mieszka na Teneryfie. Znany z tego, że niechętnie udziela wywiadów, unika błysku fleszy, nie lubi być w centrum zainteresowania. Zaufał jednak dr Angeli Bajorek, autorce jego biografii „Heretyk z familoka”.

  - A teraz zaufał nam. Już raczej nie przyjedzie na Śląsk, dlatego wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować telekonferencję - mówi Beata Woźniak z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu, który organizuje to wydarzenie.
  - Janosch niechętnie uczestniczy w spotkaniach publicznych, znany jest z tego, że nie lubi udzielać wywiadów, stąd wideokonferencja. Janosch jest związany ze Śląskiem, z Zabrzem, a my chcieliśmy zrobić mu przyjemność w roku jego 85. urodzin - opowiada Beta Woźniak.

  Jak podkreśla, Janosch jest znany zarówno wśród starszego pokolenia Górnoślązaków, jak tego najmłodszego. Oczywiście z sprawą "Cholonka..." i swoich licznych bajek o przygodach Misia i Tygryska.

  - "Cholonek..." to rzecz kultowa, do której starsze pokolenie chętnie wraca, nadal sięga po tę książkę, a dzieci kojarzą go z ponad 300 prac, które stworzył dla nich - mówi Beata Woźniak.

  Jego twórczość nadal jest popularyzowana w szkołach. - Środowisko nauczycielskie o twórczości Janoscha mówi na lekcjach niemeickiego czy lekcjach regionalnych - podkreśla Woźniak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tu wlaściwy fragment

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Polecenia wydawała Dziubowa, matka dwóch córek, z których jedna, Elza, była właśnie w drodze do kościoła na swój ślub. O drugiej córce będzie mowa kiedy indziej, w sposobniejszej chwili. Na razie...rozwiń całość

   Polecenia wydawała Dziubowa, matka dwóch córek, z których jedna, Elza, była właśnie w drodze do kościoła na swój ślub. O drugiej córce będzie mowa kiedy indziej, w sposobniejszej chwili. Na razie wystarczy powiedzieć, że na imię ma Hejdla. Człowiekiem, który polecenia Dziubowej miał wykonywać, był Hrdlak. Gdyby nieborak znalazł się w innym otoczeniu, jego wygląd należałoby określić jako "dziwaczny". Tutaj jednak nie zwracał niczyjej uwagi. Bo tutaj wielu wyglądało dziwacznie, i to każdy na swój sposób. Sądząc po cechach fizycznych, było wśród nich wielu Hunów. Inni przypominali Besarabów, jeszcze inni Kirgizów, nie mówiąc już o nieznacznym podobieństwie do Niemców czy Austriaków. Krótko mówiąc: ludzka zbieranina. Bo Hunowie pozostawili tu niegdyś swoje ślady, to znaczy - precyzyjnie rzecz określając - swoich potomków, kiedy się tędy przemieszczali. Ci cholerni Hunowie na tych swoich cholernych krępych konikach, na których grzbietach swoimi cholernymi tyłkami ubijali mięso na miękko, żeby je potem zeżreć na surowo. A cwałowali niczym diabły w tych swoich cholernych futrzanych czapach. Po nich nastali Kirgizi. I Tatarzy. I Besarabowie czy inne Mongoły.

   Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3554955,nowa-ksiazka-janoscha-szczesliwy-kto-poznal-hrdlaka-dzis-publikujemy-jej-fragment-wkrotce-cz-ii,id,t.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądry czlowiek Janosch

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   lności Wiadomości Sport Górnictwo Edukacja DZ24 Quizy 500 plus Aktywne Beskidy Motofakty MotofaktyBiznesAgroOgłoszenia Zaloguj się Szukaj
   Hotel Qubus działał w wieżowcu Altus od 2004 roku Hotel...rozwiń całość

   lności Wiadomości Sport Górnictwo Edukacja DZ24 Quizy 500 plus Aktywne Beskidy Motofakty MotofaktyBiznesAgroOgłoszenia Zaloguj się Szukaj
   Hotel Qubus działał w wieżowcu Altus od 2004 roku Hotel Qubus wyprowadzi się z Altusa. Katowice z nowym... Pożar hali w Chorzowie Pożar w Chorzowie. Trwa ewakuacja. Pali się hala... Wypadek tramwaju w Katowicach Wypadek w Katowicach: Tramwaj zderzył się z samochodem.... Katowickie dzielnice: bieda, depopulacja, bezrobocie, patologie. 10 to obszary zdegradowane Katowickie dzielnice: bieda, depopulacja, bezrobocie,... Uzyskaj smukłą sylwetkę. Schudnij na Lato! ...
   REKLAMA

   WIADOMOŚCI

   SPORT

   GÓRNICTWO

   EDUKACJA

   DZ24

   QUIZY

   500 PLUS

   MOTOFAKTY

   BIZNES

   AGRO

   OGŁOSZENIA
   SZUKAJ
   Wyszukaj
   DZIENNIK ZACHODNI AKTUALNOŚCI Nowa książka Janoscha: Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka. Dziś...
   Nowa książka Janoscha: Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka. Dziś publikujemy jej fragment. Wkrótce cz. II!
   Janosch 28 sierpnia 2014 AKTUALIZACJA: 31 sierpnia 2014 19:41 Dziennik Zachodni
   0
   0
   0
   Prześlij
   Zmień wielkość czcionki
   0
   Nowa książka Janoscha ma podobną szatę graficzną (autorka: Ewa Satalecka) do "Cholonka" 1/2 przejdź do galerii
   Nowa książka Janoscha ma podobną szatę graficzną (autorka: Ewa Satalecka) do "Cholonka" ©arc
   Przejdź do galerii
   Dzisiaj nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak ukazało się pierwsze polskie wydanie książki Janoscha "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka". Powieść została opublikowana pierwszy raz dokładnie 20 lat temu w Niemczech. Prezentujemy dziś pierwszą część jej fragmentu - część druga w dniu jutrzejszym.
   Ta 176-stronicowa książka to kolejna, po słynnym "Cholonku, czyli dobrym Panu Bogu z gliny" (1970 r.) śląska opowieść Horsta Eckerta, tworzącego pod pseudonimem Janosch.

   Dla wielbicieli "Cholonka" mamy dobrą wiadomość - w nowej książce odnajdziemy klimat i Janoschowe spojrzenie na świat znane właśnie z "Cholonka". Pewnie i "Hrdlak" doczeka się przeniesienia na scenę.

   Używając grubej kreski, Janosch szkicuje w "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka" panoramę małomiasteczkowych charakterów, ludzkiej zbieraniny, która przez lata tworzyła niepowtarzalny klimat śląskiej prowincji, mrowiła się w familokach, podwórkach i ogródkach przykopalnianych osiedli.

   Akcja rozgrywa się w miejscowości Kłodnica, na granicy polsko-niemieckiej, przed II wojną światową.

   Nierozgarnięta Elza podkochuje się we fryzjerze, jej przyszły mąż, Hannek - lokalny spryciarz i biznesmen, uwodzi każdą napotkaną kobietę, Dziubowa - głowa rodziny i kamieniczniczka, sieje postrach, a jej mąż Dziuba, który wrócił z wojny złamany, staje się niemym świadkiem rodzinnej farsy.

   Na granicy tego karykaturalnego świata Janosch umieszcza Hrdlaka - miejscowego odmieńca, który tak naprawdę wie więcej niż inni. Jego magiczną mądrość doceniają tylko dzieci i obcy. Do czasu...

   Janosch urodził się 11 marca 1931 r. w Zabrzu. W 1945 r. razem z rodzicami został wysiedlony do Niemiec. Jest niemieckojęzycznym pisarzem tworzącym głównie książki dla dzieci (napisał ich ponad 300) oraz grafikiem i malarzem. Mówi o sobie: Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia. Obecnie mieszka na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich.
   (KAP)

   Fragment powieści Janoscha "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka", wyd. Znak, Kraków 2014:

   - Dalej, pośpieszcie się, panie Hrdlak! Bo czas ucieka i dzioucha w każdej chwili może z kościoła wrócić, głodna... A ja was tu przecież do roboty najęłam! Idę za wami krok w krok, więc nie warto się co chwila oglądać, bo czasu szkoda!

   - Tak, tak, szybko!

   Polecenia wydawała Dziubowa, matka dwóch córek, z których jedna, Elza, była właśnie w drodze do kościoła na swój ślub. O drugiej córce będzie mowa kiedy indziej, w sposobniejszej chwili. Na razie wystarczy powiedzieć, że na imię ma Hejdla.

   Człowiekiem, który polecenia Dziubowej miał wykonywać, był Hrdlak. Gdyby nieborak znalazł się w innym otoczeniu, jego wygląd należałoby określić jako "dziwaczny". Tutaj jednak nie zwracał niczyjej uwagi. Bo tutaj wieluzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Artukuł Michała Smolorza

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://wyborcza.pl/1,75410,10352770,Slazacy_kopuluja__wladza_sie_cieszy.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janosch, urodzony w Zabrzu,

   Wrazicki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   .....Janosch, urodzony w Zabrzu.......
   Ta jak on w Zabrzu sie urodziwszy, to sjemja jego z Podola, ili Zmudzi?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama