Ważne
  Kolejny sukces FRK w Zabrzu. Protezy serca dla dzieci gotowe...

  Kolejny sukces FRK w Zabrzu. Protezy serca dla dzieci gotowe do testów klinicznych

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Kolejny sukces FRK w Zabrzu. Protezy serca dla dzieci gotowe do testów klinicznych
  1/17
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu udowodniła po raz kolejny, że należy do światowej czołówki. Zabrzańscy naukowcy stworzyli drugą na świecie protezę serca dla dzieci. Model Religa Heart PED przeszedł już pozytywnie testy na zwierzętach i jest gotowy do testów klinicznych. W ciągu roku może trafić do szerokiego użycia.
  W październiku 2015 roku w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zespół złożony ze specjalistów z FRK i Śląskiego Centrum Chorób Serca wszczepił dwa rodzaje pediatrycznych protez serca Religa Heart PED (o pojemności 45 i 30 ml) ośmiu świniom. To zwierzęta o budowie anatomicznej najbliższej ludzkiej.

  – Przez 30 dni pompy wspomagały pracę serc świń. Zwierzęta były w tym czasie pod całodobową opieką zespołu złożonego z lekarzy, weterynarzy, pielęgniarek i inżynierów.
  Monitorowali oni funkcje życiowe i pracę protez. Wyniki są pozytywne. Uzyskaliśmy potwierdzenie, że protezy są bezpieczne, wydajne i spełniają swoje zadanie. Przez cały okres badania nie doszło do żadnej usterki. W pompach nie tworzyły się skrzepliny i protezy okazały się biozgodne, co oznacza, że krew przez nie tłoczona nie wytworzyła o zwierząt żadnych odczynów zapalnych – tłumaczy Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca FRK.

  To oznacza, że zabrzańskie protezy mogą trafić do testów klinicznych, a gdy te zakończą się powodzeniem - do seryjnej produkcji. Do tej pory na świecie produkowana jest tylko jedna proteza serca dla dzieci - Berlin Heart. Wszczepiana jest również w Polsce, m.in. w Śląskim Centrum Chorób Serca. Zabrzańska pompa jest więc drugą na świecie. Ma być również kilkukrotnie tańsza od niemieckiej, przez co bardziej dostępna.

  - Prace nad różnymi projektami protez serca trwają u nas od 12 lat. Nad tymi konkretnymi od ok. 3,5 roku. To jednak nie koniec. Musimy opracować jeszcze proces seryjnej produkcji, uzyskać atesty i wyprodukować pierwszą partię. To kolejny rok i koszt ok. miliona złotych. Widzimy dwa potencjalne źródła, z których można te prace sfinansować. Jedno to 1 proc. podatku, który każdy może przekazać fundacji. Drugie to Rządowa Rada Innowacyjności, która mogłaby pomóc – mówi dr Jan Sarna, dyrektor FRK.

  Pozaustrojowe pompy wspomagające pracę serca same w sobie nie są niczym nowym. Są produkowane na świecie, również w Polsce. FRK ma na swoim koncie kilka modeli takich protez. W sumie zabrzańskie pompy wszczepiono już ok. 300 pacjentom. Zadaniem tego urządzenia jest wspomaganie niewydolnego serca. Ma to albo pomóc dotrwać pacjentowi do przeszczepu, albo też, co okazało się w praktyce, pomóc w całkowitym wyleczeniu jego serca, które odciążone zaczyna się regenerować. Mowa jednak cały czas o pompach dla dorosłych.

  Dziecięce protezy ze względu na swoje rozmiary (pompy dla dorosłych mają pojemność 80 ml) są większym wyzwaniem konstrukcyjnym. Ale nie tylko o ich zminiaturyzowanie tu chodzi.

  – Serce dziecka inaczej pracuje. Cykle są szybsze i dlatego też musieliśmy stworzyć konstrukcję przystosowaną do takiej pracy. Z zewnątrz różnią się pozornie tylko rozmiarem, ale kształt ich wnętrza jest zupełnie inny. Pozwala to na idealny przepływ krwi i niepowstawanie skrzeplin – tłumaczy inż. Artur Kapis, główny konstruktor.

  Dwie protezy Religa Heart PED, które przeszły badania na zwierzętach, są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 i 9-14 lat. FRK skonstruowała również protezę dla dzieci w wieku 1-5. Póki co pozytywnie przeszła testy laboratoryjne.


  *Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama