Po wirusa grypy sięgną do serca. Lekarze badają wycinek...

  Po wirusa grypy sięgną do serca. Lekarze badają wycinek lewej komory

  Zdjęcie autora materiału
  Agata Pustułka

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Badanie dostępne w Śląskim Centrum Chorób Serca to przełom w leczeniu takich chorób jak m.in. pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego
  1/4
  przejdź do galerii

  Badanie dostępne w Śląskim Centrum Chorób Serca to przełom w leczeniu takich chorób jak m.in. pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego ©meteriały ŚCChS

  Wirusowe uszkodzenia serca są jedną z przyczyn transplantacji serca u młodych ludzi. Biopsja lewej komory pozwala wykryć np. wirusologiczne czynniki powodujące niewydolność mięśnia sercowego.
  Przez tętnicę udową, aortę i zastawkę aortalną trafiają do lewej komory serca i pobierają kilka wycinków naszego najważniejszego mięśnia. Po ich zbadaniu lekarze będą wiedzieć, czym niewydolność serca jest spowodowana. Może wirusami, w tym m.in. wirusem grypy.

  Badanie dostępne w Śląskim Centrum Chorób Serca to przełom w leczeniu takich chorób jak m.in. pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego. Choć trzeba dodać, że jest mnóstwo innych wirusów, które dają na pozór łagodne objawy - dwa dni kataru, lekkie osłabienie, a wyjątkowo mocno uszkadzają serce.

  Te wirusy można zidentyfikować, dzięki wykorzystaniu nowej metody diagnostycznej. Serce człowieka w czasie przeciętnego życia uderza ok. 2,5 mld razy, średnio wykonując 72 uderzenia na minutę. Każde osłabienie serca przez wirusy, bakterie, choroby autoimmunologiczne, pogłębia jego niewydolność. Mało kto wie, że nie leczona lub źle leczona grypa może się zakończyć zapaleniem mięśnia sercowego, którego objawów nie kojarzymy z wirusem grypy,gdyż nie wiążemy problemów sercowych z przebytym przeziębieniem.

  - A są to osłabienie, duszność, spadek tolerancji wysiłku, zaburzenia rytmu, bóle w klatce piersiowej, stany podgorączkowe. Niekiedy zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie grypy pojawia się po kilku dniach lub tygodniach po przebytej grypie. Zgłaszane dolegliwości wówczas rzadko są kojarzone z przebytą infekcją wirusową, co utrudnia ukierunkowaną diagnostykę i przyczynia się do pogorszenia stanu klinicznego pacjenta - mówi prof. Andrzej Lekston kierownik Pracowni Hemodynamiki w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

  Uszkodzenie mięśnia sercowego, na przykład w przebiegu grypy, skutkuje powstaniem wielu ogniskowych blizn. Blizny te w końcowej fazie upośledzają funkcję kurczliwą serca, a także są podłożem groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Na zapalenie mięśnia sercowego szczególnie narażeni są ci, którzy chorują na nadciśnienie czy cukrzycę oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym. Zapalenie mięśnia sercowego może także pojawić się u osób potencjalnie w pełni zdrowych.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama