Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik prof. Zbigniewa Religi powstanie w Zabrzu. Oto wstępne koncepcje [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Pomnik Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu - koncepcje
Pomnik Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu - koncepcje Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
W Zabrzu wreszcie stanąć ma pomnik prof. Zbigniewa Religi. W poniedziałek w ratuszu zaprezentowano kilkanaście wstępnych koncepcji autorstwa słynnego rzeźbiarza, prof. Krzysztofa Nitscha. Jedna z nich ma doczekać się realizacji w centrum miasta.

16 prac. Jeszcze wstępnych, co wszyscy podkreślają, ale już będących więcej niż tylko szkicami. Odlanych w brązie, pokrytych patyną. Wszystkie obracające się wokół jednego tematu, czyli postaci i dzieła prof. Zbigniewa Religi, ale ujmujące go w bardzo różny sposób. Od dosłownych przedstawień sylwetki czy popiersia profesora, po bardzo subtelną symbolikę odnoszącą się do jego wkładu w rozwój światowej medycyny oraz samego Zabrza. Modele te stanowią „Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi”, którą do 24 marca można oglądać w zabrzańskim ratuszu. Autorem prac jest słynny rzeźbiarz, prof. Krzysztof Nitsch.

- Jestem zabrzaninem i dlatego podjąłem się takiego wyzwania. Szukałem sposobu pokazania profesora Religi w różnym kontekście. Zacząłem od prac portretowych, ale to jest bardzo mało. Szukałem rozwiązań, które pozwolą spojrzeć na temat w szerokim kontekście. Nie tylko zabrzańskim, ale wręcz europejskim. I dobrze, że takie spotkanie się odbyło. Dobrze, że rodzi się dyskusja. Mamy tu bowiem prace jeszcze nie ukończone, które mają być zalążkiem do stworzenia pomnika – mówi prof. Nitsch.

- To nie o sam pomnik chodzi. To coś więcej. Tymi pracami prowokujemy dyskusję, wymianę myśli, dialog dotyczący prof. Religi i jego wkładu w rozwój Zabrza – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Zaprezentowana etiuda ma mieć jednak znacznie również czysto materialne. Spośród przygotowanych koncepcji jedna najprawdopodobniej doczeka się realizacji. Powinna zostać wybrana jeszcze w tym roku.
- To dobry czas, bo przypada 25. rocznica powstania Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi. Najpierw jednak chcemy dać wszystkim możliwość obejrzenia prac, wyrobienia sobie zdania na ich temat. Dopiero później podejmiemy decyzję kto i w jaki sposób wyłoni najlepszą koncepcję – mówi Katarzyna Dzióba, wiceprezydent Zabrza.

Prace można oglądać w ratuszu od pon. do pt w godz. 12-15 do 24 marca.

Wśród koncepcji prof. Nitscha znajdziemy zarówno przedstawienie sylwetki czy popiersia prof. Religi, jak i bardziej symboliczne i skomplikowane, przestrzenne rzeźby. Kilka prac przedstawia np. stół operacyjny, z którego w niebo miałby bić snop czerwonego światła. Są też prace odnoszące się do idei transplantologii jako podarowywania życia.

Przypomnijmy, idea uhonorowania prof. Religi pomnikiem w Zabrzu zrodziła się w 2010 roku. Wówczas ogłoszony został otwarty konkurs na wykonanie koncepcji. Wpłynęło 18 prac, ale żadna nie przekonała jury. Konkurs wydłużano. Bez skutku. Miasto odstąpiło więc po czasie od formuły konkursowej i na autora pomnika wybrano prof. Nitscha.

Pomnik miałby stanąć na skwerze przy ratuszu, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi właśnie. Nie chodzi przy tym o miejsce, w którym już teraz stoi tzw. pomnik braterstwa broni, ale o inną działkę położoną w tym rejonie. Pamiętajmy jednak, że pomnik braterstwa decyzją rady zostanie usunięty i niewykluczone, że wówczas zmieni się również pierwotna lokalizacji pomnika prof. Religi.


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

ZOBACZ TAKŻE

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!