Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Pierwsza część otwarta w...

  Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Pierwsza część otwarta w tym roku [WIDEO I ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Pudełko

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
  1/44
  przejdź do galerii

  Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu ©Bartosz Pudełko/Dziennik Zachodni

  Wielkimi krokami zbliża się oddanie pierwszej podziemnej części turystycznego kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. To w sumie ponad 5 km podziemnych tras, dwa naziemne parki tematyczne i kilkanaście odrestaurowanych budynków. Miasto szacuje, że obiekt może przyciągnąć co najmniej tyle samo turystów, co kopalnia Guido. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO
  Proces rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i towarzyszących jej podziemi kopalni Królowa Luiza trwa od 2009 roku. Prace kosztowały 182 mln zł i w dużej mierze dofinansowane były z pieniędzy unijnych. W tym czasie koncepcja przyszłej trasy turystycznej wielokrotnie się zmieniała, ale teraz wszystko zmierza do finału. Od 2014 roku stopniowo oddawane turystom są kolejne zrewitalizowane budynki, a w tym roku dostaniemy pierwszą część podziemi.


  Sztolnia Królowa Luiza, bo tak nazywa się cały kompleks, to połączenie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz wyrobisk kopalni Królowa Luiza w sumie ponad 5 km nowych podziemnych tras (z tego blisko połowa w szlaku sztolni), dwa naziemne parki i kilkanaście odrestaurowanych budynków.

  - Otwieramy obiekt o zupełnie innym charakterze niż kopalnia Guido, pokazującym inne oblicze górnictwa, inne maszyny, inne atrakcje, ale o podobnym potencjale turystycznym. Liczymy, że docelowo otwarcie sztolni sprawi, że liczba turystów w Zabrzu się podwoi – mówi Andrzej Mitek, rzecznik prasowy Muzeum Górnictwa Węglowego.

  W tej chwili samą Kopalnię Guido odwiedza rocznie ponad 100 tys. osób. Po otwarciu nowych tras w kopalni w ostatnich miesiącach oraz oddaniu sztolni ta liczba ma się podwoić, a w kolejnych latach być może nawet potroić.

  Sztolnia Królowa Luiza
  Pierwsza podziemna część Sztolni Królowa Luiza zostanie oddana turystom w tym roku w dwóch „ratach”. Na początek dostaniemy Park 12C. To część zlokalizowana wokół szybu Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza. Składa się na nią zarówno część naziemna, jak i podziemia. Ta pierwsza to dwa parki tematyczne: park techniki wojskowej i park edukacyjny. Gratka szczególnie dla rodzin z dziećmi. Maluchy poznają tu w atrakcyjny sposób prawa fizyki, podstawy techniki, geologii czy oczywiście górnictwa. Znajdziemy tu wielki labirynt, kopalnię dla dzieci, stanowiska z ogniwami fotowoltanicznymi, camera obscura czy system pomp i śrub Archimedesa, którymi można się bawić. Do tego miejsce do grillowania i wypoczynku, np. po zwiedzaniu. Podziemia parku to wyrobiska dawnego skansenu, które przeszły rewitalizację. Znajdziemy w nich kilkanaście działających górniczych maszyn i narzędzi czy przejedziemy się podziemną kolejką. Park 12C będzie otwarty w czerwcu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama