Ważne
  W Zabrzu przestanie śmierdzieć? Bliżej do hermetyzacji...

  W Zabrzu przestanie śmierdzieć? Bliżej do hermetyzacji zakładu przetwarzania odpadów

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Zabrza wielokrotnie protestowali przeciwko działaniom firmy A.S.A

  Mieszkańcy Zabrza wielokrotnie protestowali przeciwko działaniom firmy A.S.A ©Arkadiusz Nauka

  Grupa .A.S.A. złożyła do zabrzańskiego magistratu Kartę Informacyjną. To kolejny krok w drodze do uzyskania decyzji środowiskowej, która określi warunki budowy instalacji hermetyzującej procesy kompostowania odpadów na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Zabrzu. Prezydent miasta powołała zespół, którego zadaniem jest przyspieszeniu realizacji projektu.
  Mieszkańcy Zabrza wielokrotnie protestowali przeciwko działaniom firmy A.S.A

  Mieszkańcy Zabrza wielokrotnie protestowali przeciwko działaniom firmy A.S.A ©Arkadiusz Nauka

  Złożenie Karty Informacyjnej dotyczącej inwestycji to kolejny etap procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej. Po złożeniu Karty Informacyjnej, na podstawie informacji zawartych w dokumencie, może zostać wydana decyzja środowiskowa lub podjęta zostanie decyzja administracyjna o dalszym procedowaniu sprawy obejmującym przygotowanie raportu środowiskowego.

  Grupa .A.S.A. formalną procedurę związaną z realizacją uzgodnionej z władzami miasta i mieszkańcami inwestycji, dotyczącej hermetyzacji procesów kompostowania odpadów w zakładzie zlokalizowanym przy ulicy Cmentarnej w Zabrzu, rozpoczęła pod koniec listopada 2016 roku, składając do Urzędu Miasta Zabrze wniosek o zmianę aktualnie posiadanej decyzji środowiskowej.


  Planowana inwestycja obejmie budowę sześciu betonowych tuneli kompostowniczych, hali operacyjnej, ciągu komunikacyjnego pomiędzy nowymi i istniejącymi tunelami kompostowniczymi oraz biofiltra, który wykorzystywany będzie do oczyszczania powietrza procesowego, a także modernizację istniejących tuneli kompostowniczych, w których prowadzony będzie proces dojrzewania stabilizatu, odbywający się przy obecnie stosowanej technologii w pryzmach na otwartym placu.

  – Realizacja inwestycji obejmuje dwa niezależne od siebie aspekty. Pierwszym jest uzyskanie wymaganych prawem dokumentów tj. decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę. Drugim techniczne przygotowanie i realizacja budowy. Grupa .A.S.A. ma ograniczony wpływ na pierwszy z wymienionych aspektów, polegający jedynie na dołożeniu należytej staranności w przygotowaniu wymaganych przepisami prawa dokumentów – mówi Jarosław Wywiał, prezes zarządu Grupy .A.S.A. w Polsce.

  Grupa .A.S.A. techniczną gotowość do budowy instalacji hermetyzującej osiągnie pod koniec lipca br.

  Przyspieszeniu realizacji projektu ma pomóc powołany pod koniec stycznia przez Prezydent Miasta Zabrze zespół roboczy dedykowany sprawie inwestycji. Skład zespołu obok przedstawicieli Urzędu Miasta Zabrze (Wydziały: Ekologii, Budownictwa i Infrastruktury Komunalnej) tworzą również specjaliści Grupy .A.S.A. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się w czwartek, 16 lutego.

  – Doceniamy inicjatywę Pani Prezydent i liczymy, że spotkania osób zaangażowanych w procedowanie sprawy przyczynią się do przyspieszenia wydania wymaganych decyzji administracyjnych, a tym samym do rozpoczęcia modernizacji instalacji ­– mówi Krzysztof Tomczyński, dyrektor ds. produkcji, który z ramienia Grupy .A.S.A uczestniczy w pracach zespołu. – Podczas pierwszego spotkania omówiony został tryb procedowania decyzji środowiskowej, w tym także ustalono iż do końca lutego nastąpi złożenie Karty Informacyjnej – dodaje Krzysztof Tomczyński.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmierdzi w Zabrzu

   cris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mimo, że mieszkam na ul. de Gaulle'a smród z kompostowni szczególnie od wiosny do jesieni jest mocno wyczuwalny. Do tego uciążliwość samochodów ciężarowych na . Wstydzę się śmierdzącego i...rozwiń całość

   Mimo, że mieszkam na ul. de Gaulle'a smród z kompostowni szczególnie od wiosny do jesieni jest mocno wyczuwalny. Do tego uciążliwość samochodów ciężarowych na . Wstydzę się śmierdzącego i brudnego miasta Zabrze. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama