Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie Parku 12C w Sztolni Królowa Luiza [ZDJĘCIA] Zwiedzanie od soboty

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Sztolnia Królowa Luiza otwarta. Już można zwiedzać Park 12 C
Sztolnia Królowa Luiza otwarta. Już można zwiedzać Park 12 C Bartosz Pudełko/Dziennik Zachodni
Sztolnia Królowa Luiza Zabrze. W piątek oficjalnie otwarta została pierwsza część kompleksu - Park 12C. To atrakcje pod ziemią i na powierzchni. Pierwsi turyści zajrzą tu już w sobotę.

To pierwszy z elementów, które w sumie złożą się na olbrzymi kompleks, jakim jest Sztolnia Królowa Luiza. Park 12C, bo o nim mowa, nie pokazuje jeszcze może pełni podziemnego potencjału obiektu, ale zdecydowanie najbardziej odmienił powierzchnię. Większość z Was będzie z pewnością zaskoczona, że takie miejsce wyrosło w Zabrzu. Przekonajcie się sami już w sobotę. Podczas Industriady nastąpi otwarcie parku dla zwiedzających. Wstęga została oficjalnie przecięta dzisiaj.

Przecięta nie nożyczkami, a... kombajnem górniczym. Jedną z kilku działających maszyn, które znajdziemy w podziemnej części.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Otwarcie pierwszej części - Parku 12C

ZOBACZ KONIECZNIE:
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM INDUSTRIADY 2016

Park 12C (nazwa pochodzi od izotopu węgla) mieści się przy ul. Sienkiewicza 43, wokół szybu Wilhelmina. Składa się na niego zarówno część naziemna, jak i podziemia. Te drugie niektórzy zabrzanie mogą jeszcze pamiętać. To wyrobiska dawnego Skansenu Królowa Luiza, które przeszły jednak kompletną rewitalizację. Korytarze wypełnione są zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi w postaci struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Jedną z największych atrakcji części podziemnej jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Ponad 2 km nowych tras to obraz górnictwa z lat 70. XX wieku.

Część naziemna to już absolutna premiera. Sypiący się budynek przy szybie Wilhelmina został odnowiony i znacznie rozbudowany. Wokół niego powstał park edukacyjny. Jego główną rolą jest w sposób przystępny i ciekawy tłumaczyć podstawowe prawa fizyki. Atrakcje kierowane są przede wszystkim do dzieci, ale i dorośli znajdą tu rozrywkę na długie godziny. W parku znajdziemy m.in. ogromny labirynt, minikopalnię, pomieszczenie camera obscura, ogniwa fotowoltaniczne, ogromne szkło powiększające pozwalające rozpalać ogień przy pomocy słońca czy system śrub, śluz i pomp pokazujących działanie przepływu wody. Starsi mogą w tym czasie wypoczywać w strefie grillowej lub zwiedzić drugą część naziemnych atrakcji, czyli Park Techniki Wojskowej.
Kompleks Sztolnia Królowa Luiza składa się właściwie z dwóch obiektów. Pierwszy to wyrobiska kopalni Królowa Luiza oraz znajdujące się nad nimi atrakcje, czyli właśnie Park 12C, drugi zaś to 2,5 km odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (łączący szyb Carnall z ujściem przy ul. Miarki) oraz absolutnie unikatowy chodnik w pokładzie 510 wykuty w czystym węglu łączący samą sztolnię z Parkiem 12C.

Druga część już w pełni pokaże podziemny potencjał obiektu. Sztolnia to konstrukcja niezwykła. Jest i od początku była unikatem. W całości liczy sobie ponad 14 km co czyni ją największym tego typu obiektem w europejskim górnictwie. Odwadniała kilkanaście kopalń, powstawała w XIX wieku, przy użyciu wyłącznie ręcznych narzędzi. Część korytarzy wykuta jest w litej skale, co sprawia wrażenie jakbyśmy zwiedzali jaskinię, by za chwilę wejść w ceglaną obudowę. Do tego na trasie kilka wyjątkowych atrakcji, jak port przeładunkowy czy pokłady węgla. Do tego spływ łodziami. I to nie byle jaki. Odcinek o długości 1100 metrów będzie najdłuższą tego typu trasą w Polsce.

Całość obejrzymy w przyszłym roku. Cała Sztolnia Królowa Luiza ma być największym obiektem muzealno-turystycznym w Europie. Szacuje się, że wraz z kopalnią Guido może w ciągu kilku lat zacząć przyciągać ponad ćwierć miliona turystów rocznie do Zabrza.

Zwiedzanie Parku 12C rozpocznie się w sobotę, podczas Industriady. Wówczas park będzie można zwiedzać płacąc symboliczną złotówkę. Potem wejście będzie już droższe: 10 zł dla dorosłych i 7 dla dzieci w tygodniu oraz 12 i 9 w weekendy i święta (część naziemna). Zwiedzanie podziemi i części naziemnej razem będzie kosztowało odpowiednio 30/26 i 32/28 zł. Park będzie czynny codziennie w godz. 8-20.

W trakcie Industriady będzie również okazja do przedpremierowego zwiedzenia wspomnianego już chodnika w pokładzie 510.

Industriada 2016 Zabrze: otwarcie sztolni, lot balonem, akordeonowy rekord [PROGRAM]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera