Zabrze też ma swoją niewielką strefę Tempo 30

  Zabrze też ma swoją niewielką strefę Tempo 30

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zabrze też ma swoją niewielką strefę Tempo 30
  1/3
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Od soboty zmiany w organizacji ruchu w centrum Zabrza. Na trzech wąskich uliczkach pojedziemy wolniej i tylko w jednym kierunku.
  Porównanie do Katowic jest trochę na wyrost, ale Zabrze wprowadza w południowej części centrum coś na kształt „Ministrefy Tempo 30”. Na trzech ulicach od soboty wprowadzone zostaną zmiany. Jedna z nich to oczywiście ograniczenie prędkości do 30 km/h, druga - wprowadzenie ruchu jednokierunkowego.

  Rzecz dotyczy ulic Buchenwaldczyków, Wallek-Walewskiego i Krasińskiego. Ta pierwsza jednokierunkową będzie na całej długości (wraz z odwróceniem dotychczasowego kierunku na przeciwny na odcinku od ulicy Krasińskiego do ulicy Bohaterów Warszawskich).

  Ulica Wallek-Walewskiego będzie jednokierunkowa na odcinku od Bohaterów Warszawskich do Roosevelta, zaś Krasińskiego na odcinku od ul. Buchenwaldczyków do ronda przy ul. Wallek-Walewskiego.

  Skąd w ogóle zmiany i dlaczego w tym miejscu? - Projekt zmian na tych ulicach to nie jest pomysł nowy. Testowaliśmy już różne rozwiązania. To jest najnowszy pomysł i wydaje się najbardziej trafiony - mówi Kazimierz Ladziński, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej. - Chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa ze względu na znajdującą się tu szkołę podstawą. Natomiast wprowadzenie jednego kierunku ma ułatwić poruszanie się i zwiększyć liczbę miejsc postojowych - tłumaczy Ladziński.

  Ulice, na których wprowadzone zostaną zmiany, są wąskie, a zabudowa ciasna. Dodatkowo przy ul. Krasińskiego znajduje się wjazd do szpitala. Sporo więc w tej okolicy samochodów szukających darmowego postoju. Gdy ruch był obustronny i auta zatrzymywały się przy obu krawężnikach, brakowało po prostu miejsca na przejazd. Teraz samochody powinny stawać po jednej stronie, a miejsca ma wystarczyć tylko na jeden jadący pojazd. Ma być po prostu luźniej.

  Podobne zabiegi nie są niczym nowym w innych miastach. Ba, są przypadki znacznie szerzej zakrojone. Największym tego typu przedsięwzięciem jest oczywiście Strefa Tempo 30 w Katowicach uruchomiona w ubiegłym roku. Ulice w jej obrębie (a więc ścisłe centrum miasta) objęte są ograniczeniem do 30 km/h. Podobne rozwiązania funkcjonują również w niektórych dzielnicach Katowic, o dużych osiedlach nie wspominając.

  Na jeszcze inny pomysł wpadły Gliwice, które starówkę zmieniły w strefę zamieszkania. Cały obszar starego miasta oddzielony ul. Dolnych i Górnych Wałów obejmuje ograniczenie do 20 km/h i bezwzględne pierwszeństwo pieszych.

  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra zmiana

   MSJacek

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak dla mnie to każdy ruch, w którym chodzi o bezpieczeństwo jest ważny, trudno. Też tamtędy jeżdżę, ale przeżyję, jeżeli w pobliżu są dzieciaki nie ma co szaleć i tyle. Samochód i tak wypżyczam na...rozwiń całość

   Jak dla mnie to każdy ruch, w którym chodzi o bezpieczeństwo jest ważny, trudno. Też tamtędy jeżdżę, ale przeżyję, jeżeli w pobliżu są dzieciaki nie ma co szaleć i tyle. Samochód i tak wypżyczam na dniówki, a nie godziny w wypożyczalni Panek na ipanek.pl więc nie muszę się spieszyć, głowy mi nie urwą, a bezpieczeństwo najważniejsze. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ul. Buchenwaldczyków

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mieszkam w pobliżu 20 lat. Moje doświadczenia z tej okolicy są okropne. To są takie ulice, gdzie samochodom w ruchu odkręcają kołpaki. Przy 30 km/h będą odkręcali jeszcze zderzaki i inne. Ulica...rozwiń całość

   Mieszkam w pobliżu 20 lat. Moje doświadczenia z tej okolicy są okropne. To są takie ulice, gdzie samochodom w ruchu odkręcają kołpaki. Przy 30 km/h będą odkręcali jeszcze zderzaki i inne. Ulica Buchenwaldczyków to cygańskie getto. Kiedy samochód zatrzymuje się na znaku stop, to jest atakowany słownie przez cygańskich wyrostków a dorośli nie reagują. Latem na chodnikach, wyłożone są kołdry i koce na których wylegują się starsi panowie cyganie. Wszech obecny brud i bałagan. Sodoma i gomora.
   Fakt, na początku tej ulicy jest szkoła. Boisko i plac zabaw od ok g. 16 do późnej nocy jest okupowany przez cygańskie dzieci i nastolatki. Nie znają zasad współżycia społecznego i norm kulturowych. Nigdy nie wychowywane, wyrastają na dzikusów. Oczywiście szkołę omijają szerokim łukiem.
   Teraz jadąc nie szybciej niż 30 km/h zobaczycie Państwo tą "rozpacz" we wszystkich szczegółach. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama