Zabrze: trwa budowa nowej elektrociepłowni. Stawiają...

  Zabrze: trwa budowa nowej elektrociepłowni. Stawiają fundamenty [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Zabrze: trwa budowa nowej elektrociepłowni. Stawiają fundamenty [ZDJĘCIA]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Fortum

  Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu, wartej 200 mln euro, ruszyła. Rozpoczęło się stawianie fundamentów pod zakład, który zaopatrzy mieszkańców Zabrza i Bytomia.
  O planach koncernu Fortum dotyczących budowy w Zabrzu nowej, jednej z najnowocześniejszych w Europie, elektrociepłowni w Zabrzu pisaliśmy już wielokrotnie. Na terenie dzisiejszego zakładu, za historycznymi budynkami przy ul. Wolności, ma do 2018 roku powstać zupełnie nowa jednostka. Do tego zbudowane zostaną nowe kotły w Bytomiu i rurociąg łączący oba miasta. Nowa elektrociepłownia ma służyć mieszkańcom Zabrza i Bytomia. Koszt całej inwestycji to 200 mln euro, a więc ponad 800 mln zł.

  Nowa elektrociepłownia w Zabrzu. Budują fundamenty  Do tej pory prowadzone były prace przygotowawcze, zbudowano jeden nowy kocioł, ale właściwa budowa nowego zakładu nie ruszyła na dobre. Teraz się to zmieniło. Wykonawca przystąpił bowiem do budowy fundamentów. Korzysta przy tym z metody palowania. Polega ona na wywierceniu w ziemi 335 otworów o różnej głębokości, sięgającej nawet 24 metrów. W tych otworach umieszczone zostaną kosze zbrojeniowe, które później zalane betonem utworzą pale. Na nich oprze się płyta fundamentowa, na której następnie wznoszone będą dalsze zabudowania.

  - Mając na uwadze fakt, że nowa elektrociepłownia powstaje obok historycznego zakładu w Zabrzu, warto podkreślić, że w ramach projektu zachowane zostaną obiekty posiadające walory produkcyjne, wizualne bądź architektoniczne. Część dawniej wykorzystywanych obiektów nie pełni już jednak funkcji produkcyjnych i nie posiada wartości architektonicznej, dlatego aby przygotować teren pod budowę, rozebraliśmy między innymi elektrofiltr oraz starą ładowarko-zwałowarkę, która niegdyś odpowiadała za ładunek, transport i składowanie węgla - mówi Adam Kampa, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum.

  Równolegle trwa produkcja elementów części ciśnieniowej przyszłego kotła wielopaliwowego. Według aktualnych raportów wykonawcy, firmy Amec Foster Wheeler, prefabrykacja kotła jest zaawansowana już w 70 proc. Docelowo kocioł będzie spalał paliwa w złożu fluidalnym. Dzięki temu do produkcji energii będą mogły być wykorzystywane węgiel, biomasa oraz paliwo alternatywne (RDF - Refuse Derived Fuel), a także miks tych trzech paliw. Ponadto kocioł będzie dysponował nowoczesnym systemem oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji.

  *Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
  *Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama