Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: trwa budowa nowej elektrociepłowni. Stawiają fundamenty [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Bartosz Pudełko
Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu, wartej 200 mln euro, ruszyła. Rozpoczęło się stawianie fundamentów pod zakład, który zaopatrzy mieszkańców Zabrza i Bytomia.

O planach koncernu Fortum dotyczących budowy w Zabrzu nowej, jednej z najnowocześniejszych w Europie, elektrociepłowni w Zabrzu pisaliśmy już wielokrotnie. Na terenie dzisiejszego zakładu, za historycznymi budynkami przy ul. Wolności, ma do 2018 roku powstać zupełnie nowa jednostka. Do tego zbudowane zostaną nowe kotły w Bytomiu i rurociąg łączący oba miasta. Nowa elektrociepłownia ma służyć mieszkańcom Zabrza i Bytomia. Koszt całej inwestycji to 200 mln euro, a więc ponad 800 mln zł.

Nowa elektrociepłownia w Zabrzu. Budują fundamenty

Do tej pory prowadzone były prace przygotowawcze, zbudowano jeden nowy kocioł, ale właściwa budowa nowego zakładu nie ruszyła na dobre. Teraz się to zmieniło. Wykonawca przystąpił bowiem do budowy fundamentów. Korzysta przy tym z metody palowania. Polega ona na wywierceniu w ziemi 335 otworów o różnej głębokości, sięgającej nawet 24 metrów. W tych otworach umieszczone zostaną kosze zbrojeniowe, które później zalane betonem utworzą pale. Na nich oprze się płyta fundamentowa, na której następnie wznoszone będą dalsze zabudowania.

- Mając na uwadze fakt, że nowa elektrociepłownia powstaje obok historycznego zakładu w Zabrzu, warto podkreślić, że w ramach projektu zachowane zostaną obiekty posiadające walory produkcyjne, wizualne bądź architektoniczne. Część dawniej wykorzystywanych obiektów nie pełni już jednak funkcji produkcyjnych i nie posiada wartości architektonicznej, dlatego aby przygotować teren pod budowę, rozebraliśmy między innymi elektrofiltr oraz starą ładowarko-zwałowarkę, która niegdyś odpowiadała za ładunek, transport i składowanie węgla - mówi Adam Kampa, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum.

Równolegle trwa produkcja elementów części ciśnieniowej przyszłego kotła wielopaliwowego. Według aktualnych raportów wykonawcy, firmy Amec Foster Wheeler, prefabrykacja kotła jest zaawansowana już w 70 proc. Docelowo kocioł będzie spalał paliwa w złożu fluidalnym. Dzięki temu do produkcji energii będą mogły być wykorzystywane węgiel, biomasa oraz paliwo alternatywne (RDF - Refuse Derived Fuel), a także miks tych trzech paliw. Ponadto kocioł będzie dysponował nowoczesnym systemem oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera