Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Zakład karny wybuduje halę, będa tam pracować więźniowie

Arkadiusz Nauka
Co najmniej 43 osadzonych w zabrzańskim Zakładzie Karnym, znajdzie zatrudnienie w hali produkcyjnej
Co najmniej 43 osadzonych w zabrzańskim Zakładzie Karnym, znajdzie zatrudnienie w hali produkcyjnej mat. pras.
Co najmniej 43 osadzonych w zabrzańskim Zakładzie Karnym, znajdzie zatrudnienie w hali produkcyjnej budowanej blisko zakładu. Hala powstanie w ramach programu „praca dla więźniów”, realizowanego przez resort sprawiedliwości. Jednym z założeń tego programu jest zbudowanie w latach 2016-2023, 40 hal przemysłowych zlokalizowanych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, w których pracować będą więźniowie. Jedną z jednostek, która stanęła przed wyzwaniem budowy hali jest Zakład Karny w Zabrzu.

- Udało się nam wygospodarować na terenie jednostki miejsce pod budowę obiektu. W planach mamy budowę nowoczesnej hali o powierzchni 750 m. kw. i wymiarach 25 na 30 metrów - informuje mł. chor. Adam Górny, rzecznik ZK w Zabrzu. Zapewnienie pracy osobom odbywającym karę pozbawienia wolności jest akceptowane i niezwykle pożądane społecznie. - Poza tym, że jest bardzo istotnym elementem procesu resocjalizacji, również pozwala pozyskać finanse stanowiące źródło pokrycia dla kar pieniężnych np.: alimentów lub grzywien, obowiązku naprawienia szkody wobec osoby pokrzywdzonej, oraz wspieranie własnych rodzin - dodaje Adam Górny.

Skierowanie ludzi do pracy wymaga jednak w pierwszej kolejności nawiązania współpracy z przedsiębiorcą, który chciałby wykorzystać możliwości jakie będzie niosła za sobą dzierżawa obiektu.

Administracja zakładu współpracuje obecnie z kilkunastoma prywatnymi przedsiębiorcami zatrudniającymi osoby pozbawione wolności. Ponadto skazani kierowani są również do pracy na rzecz samorządu terytorialnego oraz organizacji pożytku publicznego - informuje ppor. Łukasz Piechota, inspektor ds. zatrudnienia w zabrzańskim zakładzie. Zaznacza jednak, że jednostka w dalszym ciągu szuka do współpracy przedsiębiorców, którzy będą w stanie warunki zabudowy hali do swoich oczekiwań i jednocześnie zatrudnić osoby pozbawione wolności.

- Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w ramach programu przedsiębiorca może starać się o zwrot 35 proc. kosztów związanych z wynagrodzeniem osadzonych - zachęca Łukasz Piechota.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera