Ważne
  Zielone światło dla sekundników na drogach. Są już w Zabrzu

  Zielone światło dla sekundników na drogach. Są już w Zabrzu

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sekundniki to urządzenia instalowane przy sygnalizacji świetlnej, dzięki którym kierowcy wiedzą, ile czasu będą musieli stać na skrzyżowaniu
  1/6
  przejdź do galerii

  Sekundniki to urządzenia instalowane przy sygnalizacji świetlnej, dzięki którym kierowcy wiedzą, ile czasu będą musieli stać na skrzyżowaniu ©Polska Press

  Los sekundników wisiał na włosku. Pojawiły się w kilku miastach, ale wielu ekspertów twierdziło, że nie wpływają dobrze na płynność ruchu. Nie było przepisów, które zalecałyby albo negowały montaż sekundników przy sygnalizacjach świetlnych. Teraz to się zmieni.
  Zarządcy ruchu będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. To efekt rozporządzenia podpisanego przez ministra Mariusza Błaszczaka oraz Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa. Takie sekundniki już na Śląsku mamy - w Zabrzu.

  Sekundniki to urządzenia instalowane przy sygnalizacji świetlnej. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy oczekujący na zmianę światła wiedzą, ile czasu jeszcze będą musieli stać na skrzyżowaniu. W niektórych miastach urządzenia spotkały się z aprobatą kierujących. Jest ich jednak niewiele, gdyż dotychczasowe przepisy nie regulowały ich stosowania.

  Zobacz galerię

  Teraz wiadomo: wyświetlacze mogą być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Sekundniki na światłach w Zabrzu upłynnią ruch

  Takie sekundniki możemy już od jakiegoś czasu oglądać na ulicach Zabrza. Urządzenia są zainstalowane na sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Roosvelta i de Gaulle'a, a także Wolności i Piłsudskiego. Jak widać pozostawienie sekundników było dobrą decyzją zarządców zabrzańskich dróg.

  Sekundniki nie należą do najtańszych urządzeń. Koszt jednego sięga 2250 zł (bez montażu i serwisu). Oznacza to, że wyposażenie standardowego skrzyżowania w sekundniki (osiem dla pieszych i cztery dla kierowców) to wydatek ok. 27 000 zł.

  Zobacz galerię

  Opłaca się? Co Państwo myślicie?

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM PATRYKA DRABKA Z CYKLU NOGA Z GAZU  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pan chyba nie był w Zabrzu panie redaktorze...

   pepe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nie na skrzyżowaniu ulic Wolności i DeGaulle`a , a Roosevelta i DeGaulle`a !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   światła

   ziga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Po pierwsze nie sekundniki tylko czasoumilacze. Po drugie: są w porzo. Jak ich nie ma to kapelusznicy po zapaleniu się zielonego zastanawiają się co robić ( 1s), potem wciskają sprzęgło (1s),...rozwiń całość

   Po pierwsze nie sekundniki tylko czasoumilacze. Po drugie: są w porzo. Jak ich nie ma to kapelusznicy po zapaleniu się zielonego zastanawiają się co robić ( 1s), potem wciskają sprzęgło (1s), włączają kierunkowskaz (1s), wrzucają bieg (1 s) i chwila namysłu czy coś nie jedzie z prawej i lewej:-) (2 s) i dopiero ruszają. Razem 5 sekund. Na zielonym przejeżdżają raptem 3-4 samochody. Na czasoumilaczach aut przejeżdża zdecydowanie więcej. To samo dotyczy dojazdu do skrzyżowania. Wiem ile mi zostało czasu na przejazd przez skrzyżowanie i napewno nie będę gwałtownie hamował.
   Jestem za czasoumilaczami.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama