Dni Sławkowa 2016 To będzie prawdziwa podróż w czasie

  Dni Sławkowa 2016 To będzie prawdziwa podróż w czasie

  Sauer

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dni Sławkowa 2016 To będzie prawdziwa podróż w czasie
  1/5
  przejdź do galerii
  Czegoś takiego w Sławkowie jeszcze nie było! Przez cztery dni trwały w mieście przygotowania do niezwykłej wystawy. W postacie z XIX-wiecznego Sławkowa wcielili się współcześni mieszkańcy, przebrani w stroje z minionej epoki.
  Najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne, historyczne zakątki Sławkowa stały się tłem fotografii na szkle, wykonywanych w technice mokrego kolodionu.

  Metody dokładnie takiej, jaka stosowana była nim wynaleziono współczesne aparaty fotograficzne. Efektem są niezwykłe zdjęcia, które wyglądają niczym wyjęte z XIX-wiecznego albumu.

  Co więcej, zastosowane odczynniki i technika ich wykonania powoduje, że są one nie do odróżnienia od tych zrobionych ponad sto lat temu. Autorem zdjęć jest Sławomir Wójcicki z lubelskiego „Atelier.Historyczni”.

  Fotograf jest jedną z kilku osób w kraju, które posługują się tą metodą wykonywania fotografii, a do zdjęć służy mu taki sam aparat, jak ten, którym posługiwano się w XIX wieku.

  – Kamera, której używam, naświetla dowolny materiał umieszczony w kasecie. Ja używam szkła. Maksymalny rozmiar zdjęć, jakie możemy wykonać dzięki tej technice, to 40 na 40 centymetrów, a więc typowy format portretowy i krajobrazowy. Fotografie na szkle są nie do odróżnienia od tych, które wykonywane były w czasach, gdy powszechnie posługiwano się tą metodą. Jedyne różnice widać w wyglądzie fizycznym ludzi, którzy są na zdjęciach. Współcześnie mają oni inne rysy twarzy i to w zasadzie jedyna różnica – opowiada Sławomir Wójcicki.

  A skąd pomysł na taką wystawę?

  – Oczywiście związany jest on z rokiem jubileuszowym 730-lecia nadania praw miejskich dla Sławkowa. Chcemy powiązać dawne formy przekazu z nowoczesnym podejściem do prezentacji miasta i w ten sposób urozmaicić tegoroczne, szczególne, związane z tym jubileuszem Dni Sławkowa – podkreśla burmistrz Rafał Adamczyk.

  W tę nietypową sesję fotograficzną, która zakończyła się 3 maja, zaangażowali się między innymi strażacy ze swoją orkiestrą, koło gospodyń, zespół Old Bobrorze, grupa fotograficzna działająca przy MOK i młodzież szkolna. Otwarcie wystawy już 17 czerwca podczas Dni Sławkowa.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama