Po wielkim sprzątniu zamek w Smoleniu odechnął

  Po wielkim sprzątniu zamek w Smoleniu odechnął

  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W akcji „Czysty szlak” uczestniczyli uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy oraz jurajski GOPR

  W akcji „Czysty szlak” uczestniczyli uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy oraz jurajski GOPR ©paulina musialska

  Dzikie wysypiska i po prostu śmieci to problem, z którym boryka się wiele szlaków turystycznych. Jurajska Grupa GOPR postawiła więc na profilaktykę.
  W akcji „Czysty szlak” uczestniczyli uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy oraz jurajski GOPR

  W akcji „Czysty szlak” uczestniczyli uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy oraz jurajski GOPR ©paulina musialska

  Wczoraj na terenie zamku w Smoleniu odbyła się akcja „Czysty Szlak”. Na czym polegała? Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy oraz ratownicy Jurajskiej Grupy GOPR posprzątali jeden ze szlaków i okolice zamku.

  - Jurajska Grupa GOPR zajmuje się nie tylko ratownictwem, ale również profilaktyką związaną z ochroną środowiska. Poprzez akcję chcieliśmy zwiększyć świadomość uczniów na temat zaśmieconych szlaków - mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Jurajskiej Grupy GOPR.
  - Na pewno w przyszłości chcielibyśmy organizować więcej tego typu akcji. Ta w Smoleniu była pilotażowa. Na jej podstawie chcemy zbudować program takich działań. Chcemy nawiązać współpracę z kolejnymi liceami i w ten sposób zwiększać świadomość proekologiczną - dodaje Robert Pilarczyk.

  Jednocześnie uczniowie mieli świetną okazję do zobaczenia w jaki sposób działają ratownicy Jurajskiej Grupy GOPR. Śmieci szukano bowiem tak, jak podcza akcji poszukiwania zaginionych.

  - Z jednej strony sprzątaliśmy szlak, a z drugiej pokazywaliśmy jak wygląda akcja poszukiwawcza. Każdy zespół uczniów miał wyznaczony sektor. Jego zadaniem było przeszukanie tego sektora, tak jak ratownicy przeszukują sektory podczas poszukiwań. Z tą różnicą, że zamiast człowieka szukaliśmy śmieci... - mówi Robert Pilarczyk.

  Akcja pokazała, że szlaki na terenie gminy Pilica nie są tak zaśmiecone jak można było przypuszczać. Uczniowie pracowali jednak przez kilka godzin.

  Wczoraj nastąpiło również oficjalne przekazanie terenu zamku w Smoleniu jego zarządcy. Przypomnijmy, że jest nim fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Podlesicach. Jaka będzie rola Jurajskiej Grupy GOPR na zamku?

  - Taka sama jak na wszystkich zamkach, czyli ratownictwo w samym zamku, na okolicznychskałach i w miejscach trudno dostępnych. Stąd współpraca z osobami zajmującymi się zamkiem w Smoleniu - dodaje Robert Pilarczyk.

  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama