Ważne
  Zima nadeszła: pamiętajcie o obowiązkowym odśnieżaniu...

  Zima nadeszła: pamiętajcie o obowiązkowym odśnieżaniu chodników

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  W związku z opadami śniegu właściciele nieruchomości mają dodatkowe obowiązki.

  W związku z opadami śniegu właściciele nieruchomości mają dodatkowe obowiązki. ©PM

  Opady śniegu spowodowały, że za oknami znowu robi się biało. Właściciele nieruchomości często zapominają, że związane są z tym dodatkowe obowiązki.
  W związku z opadami śniegu właściciele nieruchomości mają dodatkowe obowiązki.

  W związku z opadami śniegu właściciele nieruchomości mają dodatkowe obowiązki. ©PM

  Opady śniegu spowodowały, że za oknami znowu robi się biało. Właściciele nieruchomości często zapominają, że związane są z tym dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest odśnieżanie chodnika wzdłuż danej nieruchomości. Apel w tej sprawie wystosował m.in. burmistrz gminy Szczekociny.

  - Chciałem przypomnieć, że jest to obowiązek właścicieli, który określany jest przez odpowiednią ustawę. To nie jest mój wymysł lub złośliwość - podkreśla Krzysztof Dobrzyniewicz, burmistrz Szczekocin.
  - Do obowiązków mieszkańców należy między innymi odśnieżanie chodników, usuwanie sopli przy rynnach oraz śniegu z dachów. Za niedopilnowanie tego w najlepszym razie grozi mandat. Gorzej jeśli komuś stanie się krzywda i będzie trzeba zapłacić wysokie odszkodowanie za niedopełnienie obowiązków - dodaje Krzysztof Dobrzyniewicz, jednocześnie przyznając, że wielu mieszkańców pamięta o regularnym usuwaniu śniegu z chodnika.

  Chodnikami przy drogach powiatowych zajmuje się Powiatowy Zarząd Dróg.

  - Zajmujemy się chodnikami wzdłuż ulic powiatowych w centrum miasta. Dbamy również o wejścia na przejścia dla pieszych, aby nie były śliskie. W pozostałych przypadkach odśnieżenie chodnika to obowiązek właściciela nieruchomości. Nie tylko właściciela posesji, ale również pola czy lasu - podkreśla Henryk Goncerz, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu. - Nie ma wyjątków od reguły. Kontrolowaniem tego zajmuje się policja i straż miejska. W Zawierciu musieliśmy pozwolić sobie na jedno odstępstwo i odśnieżamy chodnik nad wiaduktem w dzielnicy Borowe Pole. Powód? Bardzo trudno doprosić się kolei o zadbanie o ten chodnik - dodaje Henryk Goncerz.

  Powiatowy Zarząd Dróg jednocześnie prosi kierowców o cierpliwość.

  - Drogi w powiecie podzielone są na kategorie. Najpierw musimy zajmować się drogami wojewódzkimi. Następnie powiatowymi, które łączą gminy. Dopiero na końcu zajmujemy się pozostałymi drogami - mówi Henryk Goncerz. - Dbamy o to, żeby rekonesans robiony był w późnych godzinach wieczornych. Tak, aby drogi były gotowe na 5 rano - dodaje.
  [ZOBACZ RAPORT Z ATAKU ZIMY na Śląsku 4.1.2017]  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odśnieżanie

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dobrze że mieszkam w bloku zarządzanym przez Kwaterę, oni się takimi rzeczami zajmują na bieżąco. Pamiętam, jak wyglądało to przerzucanie się odpowiedzialnością w poprzednim miejscu zamieszkania, w...rozwiń całość

   Dobrze że mieszkam w bloku zarządzanym przez Kwaterę, oni się takimi rzeczami zajmują na bieżąco. Pamiętam, jak wyglądało to przerzucanie się odpowiedzialnością w poprzednim miejscu zamieszkania, w efekcie nikt nie odśnieżał.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama