Afera korupcyjna w Zawierciu: 10 tysięcy złotych grzywny dla...

  Afera korupcyjna w Zawierciu: 10 tysięcy złotych grzywny dla Czesława I.

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Afera korupcyjna w Zawierciu: 10 tysięcy złotych grzywny dla Czesława I.
  Dzisiaj, podczas posiedzenia w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, rozpatrzono wniosek jednego z zawierciańskich przedsiębiorców Czesława I. o dobrowolne poddanie się karze. Sprawa dotyczy głośnej afery korupcyjnej, która wstrząsnęła miastem w 2014 roku i doprowadziła do zmian we władzach samorządowych.
  Afera korupcyjna w Zawierciu: 10 tysięcy złotych grzywny dla Czesława I.
  I. miał odpowiadać przed sądem za tzw. zmowę przetargową, nakłanianie podwykonawców do wręczania łapówek oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami w postępowaniu przetargowym.

  Czesław I. przyznał się do winy i współpracował z organami ścigania. Sąd Rejonowy przychylił się do jego wniosku o dobrowolne poddanie się karze i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.

  Przypomnijmy, że w czerwcu Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała, że aktem oskarżenia objęto 5 osób, w tym byłego prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha, byłego zastępcę prezydenta Zawiercia Marka K., dwóch przedsiębiorców Czesława I. i Bartłomieja K. oraz kierownika budowy, której inwestorem było miasto Zawiercie.

  Ryszard Mach wyraził zgodę na podawanie jego pełnego imienia i nazwiska. W rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” podkreślał, że czuje się niewinny.

  Prokurator przedstawił mu 10 zarzutów popełnienia przestępstw, z których 9 dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych, a jeden niedopełnienia obowiązków służbowych i wejścia w porozumienie w toku postępowania przetargowego.

  W toku śledztwa ustalono, że od 2009 do 2014 roku Ryszard Mach przyjął od Czesława I. korzyści majątkowe w łącznej kwocie 130 tysięcy złotych.

  - Korzyści te zostały przyjęte w związku z inwestycjami prowadzonymi przez Urząd Miasta w Zawierciu (zagospodarowanie zieleńca, budowa socjalnych budynków mieszkalnych, budowa i wyposażenie parku przemysłowo-technologicznego) oraz przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu (termomodernizacja przychodni lekarskich). Przyjęcie korzyści w związku z ostatnią inwestycją dotyczy okresu, w którym oskarżony pełnił funkcję starosty zawierciańskiego - poinformował prokurator Ozimek.

  Ponadto stwierdzono, że Ryszard Mach, w związku z pełnioną funkcją prezydenta Zawiercia, przyjął od Bartłomieja K. korzyści majątkowe w łącznej wysokości 40 tysięcy złotych.

  Kolejne zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości od 50 do 500 zł od trzech osób prywatnych. W jednym z tych przypadków korzyść majątkowa została przyjęta w zamian za załatwienie podpisania umowy najmu mieszkania.

  W tej sprawie prokurator przedstawił także zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 1000 zł zastępcy prezydenta Zawiercia Markowi K.

  W zakresie zarzucanego Ryszardowi Machowi przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych ustalono, że w 2013 roku, oskarżony w trakcie przetargu, który dotyczył budowy socjalnych budynków mieszkalnych, zataił posiadane informacje o braku spełnienia warunków przetargowych przez firmę Czesława I. Ponadto przed zakończeniem przetargu Ryszard Mach miał ujawnić przedsiębiorcy sposób rozstrzygnięcia przetargu i dopuścił go do rozpoczęcia robót.

  - W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w dokumentacji tej inwestycji, przedstawiono kierownikowi budowy Krzysztofowi G. zarzut poświadczenia nieprawdy co do daty rozpoczęcia prac budowlanych - przekazał prokurator Tomasz Ozimek.

  W akcie oskarżenia prokurator uznał, że Ryszard Mach uczynił sobie stałe źródło dochodu z popełniania opisanych przestępstw, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną.

  Były prezydent Zawiercia nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Podobnie, jak Marek K. i Krzysztof G.

  Przesłuchani w charakterze podejrzanych Czesław I. i Bartłomiej K. przyznali się i złożyli obszerne wyjaśnienia.

  Nie wiadomo kiedy ruszy proces, ponieważ nie wyznaczono jeszcze terminu pierwszej rozprawy. Większość sędziów zawierciańskiej „rejonówki” złożyło bowiem wniosek o wyłączenie ich ze sprawy. Takiego wniosku nie złożył jedynie sędzia Marcin Borkowski, który został przeniesiony do sądu w Zawierciu z Sądu Okręgowego w Częstochowie.

  Jak wynika z informacji „DZ” niewykluczone, że ostatecznie proces zostanie przeniesiony do innego sądu.  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no nareszcie

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   No wreszcie po dwóch latach jakakolwiek sprawiedliwość. Wszyscy czekamy na rozstrzygnięcie ws Ryszarda M.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a może teraz weście się za tego kto na to zasłuje zamiast gnębić i tak już umoczonych

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   zamiast gnębić i tak już umoczonych może weście się innych dziwnych osobników tego miasta Pewien ciekawy pan z szyderczym uśmiechem widziany był dzień po aresztowaniu Pana Macha na ul 3 Maja pod...rozwiń całość

   zamiast gnębić i tak już umoczonych może weście się innych dziwnych osobników tego miasta Pewien ciekawy pan z szyderczym uśmiechem widziany był dzień po aresztowaniu Pana Macha na ul 3 Maja pod jednym bardzo znanym wszystkim biurem, Ciekawe co tam robił :) i dlaczego wychodził z tego biura?czyżby rządzącemu wszystko wolno? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama