Bp Pieronek w Zawierciu: Trzeba odróżniać uchodźców od...

  Bp Pieronek w Zawierciu: Trzeba odróżniać uchodźców od migrantów ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Biskup Tadeusz Pieronek w Zawierciu
  1/25
  przejdź do galerii

  Biskup Tadeusz Pieronek w Zawierciu ©Paulina Musialska

  Dziś (20 lutego) w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyło się spotkanie z biskupem Tadeuszem Pieronkiem. - Jeżeli będziemy traktować wybiórczo zasady życia moralnego, to jest to kpina - mówił biskup.
  We wtorek, 20 lutego, w sali 203 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyło się spotkanie z biskupem Tadeuszem Pieronkiem. Bezpłatne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. W sali MOK zabrakło wolnych miejsc siedzących. Konieczne było dostawianie dodatkowych krzeseł.

  - Nie boję się żadnego pytania. Gdy czegoś nie wiem, to mówię o tym. I dobrze na tym wychodzę. W Krakowie od 2001 roku organizujemy międzynarodowe konferencje, których tematem jest rola kościoła katolickiego w integracji europejskiej.
  W zeszłym roku poruszane były różne tematy. Jednym z nich było pytanie, czy kościół przetrwa w Europie. Chodzi głównie o islam. Ludzie kompetentni szukali odpowiedzi i doszli do wniosku, że skoro przetrwał już 2 tys. lat, to przetrwa również teraz. Na sali był jednak dziennikarz, który był więziony w Afganistanie. Stwierdził, że oni nas zniszczą... Uzasadniał swoją opinię faktem, że muzułmanie są wierzący i się mnożą. A my jesteśmy chrześcijańskimi wydmuszkami. Nasza wiara jest powierzchowna. Tożsamość chrześcijańska to jest styl życia - mówił w swoim wstępie bp Tadeusz Pieronek.

  Następnie mieszkańcy Zawiercia zadawali biskupowi pytania. Nie obawiali się poruszać kontrowersyjnych pytań. Jeden z mieszkańców poruszał kwestię islamu. Zapytał, jaka jest granica pomiędzy miłosierdziem, a przesadą podczas przyjmowania uchodźców. Drugie pytanie dotyczyło kwestii siły wiary. Jego zdaniem wiara jest obecnie letnia i konieczna jest jej odnowa.

  - Jeżeli będziemy traktować wybiórczo zasady życia moralnego, to jest to kpina. Nie wystarczy nam metryka lub tradycja. Wypisać z Kościoła się nie da. To kwestia chrztu i wiary. Można to zatracić, jeśli się nie żyje wiarą. Jeśli się nie żyje wiarą, to taka wspólnota nie ma szansy przetrwać - mówił bp Tadeusz Pieronek.

  W kwestii uchodźców biskup zwracał uwagę na fakt, że trzeba odróżniać uchodźców od migrantów. Uchodźca jest to osoba uciekająca przed wojną i chcąca ocalić swoje życie. Migrant ucieka do innego kraju w poszukiwaniu lepszego życia.

  Głos zabrał także Bogdan Dworak, który postawił tezę, że pojęcie bliźniego istnieje tylko w polskiej kulturze. Zdaniem zawierciańskiego publicysty, to przewaga Polaków. Biskup odpowiedział, że pojęcie bliźniego jest pomysłem Polaków. Według bp Tadeusza Pieronka bliźni ukazuje się w Biblii jako drugi człowiek.

  - Pojęcie bliźniego pojawia się w Starym i Nowym Testamencie. Jak to wytłumaczyć? Tam Polaków przecież nie było - mówił bp Tadeusz Pieronek.

  Największy entuzjazm na sali wywołała wypowiedź biskupa Tadeusza Pieronka dotycząca skorumpowania księży. Brawa można było usłyszeć po części dotyczącej Radia Maryja.

  Zobacz galerię

  - Polityka to roztropna troska o dobro wspólne. Każdy z nas powinien być w to uwikłany. Jest też także inne pojęcie polityki. Dotyczy zdobywania władzy, sprawowania władzy oraz przekazywania władzy innym. I do tego pojęcia Kościół nie powinien dokładać nawet paznokcia. To autonomia świecka. Duchowni są od tego, aby głosić Słowo Boże - mówił bp Tadeusz Pieronek. - Kościół też się uczy. Od czasów II wojny światowej zakazał duchownym sprawowania władzy. Warto dodać także, że duchowni mają obowiązek i prawo oceniać etyczną stronę zachowań politycznych. Jeżeli ktoś kłamie lub kradnie, to czy nie mamy prawa zwrócić mu uwagi? Ocena moralna polityki należy do Kościoła. (...) Jest taki ośrodek w Polsce, który nazywa się Radio Maryja. To ośrodek, który zobowiązuje. To nie jest polski pomysł. Jeśli dobrze pamiętam, to pomysł zrodził się we Włoszech. Też miał kłopoty, ale się nawrócił. Nasze Radio Maryja kumpluje się z każdym, kto może osiągnąć władzę oraz osobami, które są u władzy. To nie jest chrześcijańskie - dodał bp Tadeusz Pieronek.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DO wyborów

  zyga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A co Pieronek ma kandydować w wyborach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biskup Tadeusz Pieronek w Zawierciu: „Ocena moralna polityki należy do Kościoła"

  Stały 59

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A kto im dał ten monopol?, uzurpacja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kościół wg. Pieronka

  hajna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Kościół taki jak by chciał biskup Pieronek nie istnieje a w szczególności w Polsce to niestety kościół naszych marzeń który ma być! prawy, sprawiedliwy, powściągliwy, litościwy, ALE ON NIESTETY...rozwiń całość

  Kościół taki jak by chciał biskup Pieronek nie istnieje a w szczególności w Polsce to niestety kościół naszych marzeń który ma być! prawy, sprawiedliwy, powściągliwy, litościwy, ALE ON NIESTETY NIGDY TAKIM NIE BYŁ, opierał się na włóczni i mieczu pełen bólu i przemocy a dziś pełen pozerstwa zakłamania i głupoty! chciałbym w nim więcej takich PIERONKÓW !!!!!!!!!!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TZN NA WYBORACH cza IŚ NA FARA SIE ZAPYTAĆ FTO DOBRY A FTO ZŁY.?

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  CIEMNY SUWEREN ZAGŁUPI BY ELYTEM OCENIĆ.?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedyny

  Jorguś z Michałkowic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  światły ksiondz, jedyny miyndzy tom bandom oszustow w czornych sukiynkach. Jedyny kiery widzi w człowieku tego co potrzebuje życio w duchu kościoła. Jyno pamiyntać noleży iże łon boł wychowany na...rozwiń całość

  światły ksiondz, jedyny miyndzy tom bandom oszustow w czornych sukiynkach. Jedyny kiery widzi w człowieku tego co potrzebuje życio w duchu kościoła. Jyno pamiyntać noleży iże łon boł wychowany na naukach biskupa BEDNORZA, łostatniego pastyrza ŚLONSKIYJ NACJI.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Rejestr pedofili i gwałcicieli NAZWISKA + TWARZE

  Rejestr pedofili i gwałcicieli NAZWISKA + TWARZE

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.