Reforma edukacji w Zawierciu. Ile pieniędzy wydano?

  Reforma edukacji w Zawierciu. Ile pieniędzy wydano?

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Reforma edukacji w Zawierciu. Ile pieniędzy wydano?
  Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Pierwszy, w którym uczniowie, nauczyciele i samorządy będą musieli zmierzyć się z reformą edukacji. Już w poniedziałek w samym Zawierciu rok szkolny rozpocznie 3914 uczniów. Aż 388 z nich to uczniowie klas pierwszych.
  Reforma edukacji w Zawierciu. Ile pieniędzy wydano?
  W roku szkolnym 2017/2018 na terenie miasta przybyły trzy szkoły podstawowe. Wcześniej były gimnazjami. Mowa o Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2 oraz Szkole Podstawowej nr 3. Najlepiej w gronie tych trzech placówek rekrutacja wypadła w popularnej „Trójce”, w której rok szkolny rozpocznie 55 osób. Do SP1 uczęszczać będzie 16 pierwszoklasistów. Do „Dwójki” zapisało się 18 dzieci.

  - W żadnej szkole nie doszło do sytuacji, w której nie ma utworzonego oddziału. W żadnej ze szkół nie ma również więcej oddziałów niż planowaliśmy - podkreśla Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

  A jak wygląda rekrutacja w pozostałych placówkach na terenie Zawiercia? Najwięcej pierwszoklasistów rozpocznie naukę w Szkole Podstawowej nr 6 oraz Szkole Podstawowej nr 9. Do obu placówek zapisano po 75 uczniów. Najmniej uczniów zapisano do Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Szkoły Podstawowej nr 8. Do obu placówek uczęszczać będzie po 12 pierwszoklasistów.

  Wdrożenie reformy edukacji okazało się sporym wydatkiem. Gminy mogły liczyć na wsparcie z rezerwy ministerialnej.

  - Wszystkie trzy gimnazja wnioskowały o dodatkowe środki z 0,4 proc. rezerwy części oświatowej subwencji na 2017 rok. Gmina otrzymała wnioskowane środki. Łącznie była to kwota w wysokości 331 374 złotych - mówi Marcin Wojciechowski.

  Największa kwota została przeznaczona na remont sanitariów. Prace kosztowały 126 tys. złotych. Na doposażenie świetlic wydano prawie 105 tys. złotych. Na doposażenie pomieszczeń poszczególnych szkół do nauki przedmiotów przeznaczono około 100 tys. złotych.

  - Gmina z środków własnych przeznaczyła dodatkowe środki na przygotowanie szkół podstawowych do potrzeb wdrażanej reformy. Przeznaczono na to 199 760 złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup niezbędnego wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych. Nie mamy informacji na temat kosztów osobowych związanych z reformą - dodaje Marcin Wojciechowski.

  Warto dodać, że okres wakacyjny to tradycyjnie czas przeprowadzania remontów na terenie poszczególnych szkół. W tym roku na remonty w szkołach podstawowych wydano 309 248 złotych. Na prace remontowe w przedszkolach przeznaczono 243 622 złotych. Na remonty w gimnazjach wydano 186 223 złotych.  Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.


  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA