Rodzice w Porębie nadal walczą o szkołę

  Rodzice w Porębie nadal walczą o szkołę

  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Liczne protesty rodziców oraz nauczycieli nie spowodowały, że burmistrz odstąpił od zamiaru likwidacji placówki

  Liczne protesty rodziców oraz nauczycieli nie spowodowały, że burmistrz odstąpił od zamiaru likwidacji placówki ©p. musialska

  Porębscy radni zdecydowali wczoraj o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3. Rodzice chcą odwołać się do wojewody, by unieważnił tę uchwałę.
  Liczne protesty rodziców oraz nauczycieli nie spowodowały, że burmistrz odstąpił od zamiaru likwidacji placówki

  Liczne protesty rodziców oraz nauczycieli nie spowodowały, że burmistrz odstąpił od zamiaru likwidacji placówki ©p. musialska

  Ośmioma głosami za, przy siedmiu przeciwko porębscy radni przyjęli uchwałę w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3. Działanie to zajmuje bardzo ważne miejsce w programie naprawczym finansów gminnych, który w marcu został przyjęty przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

  Głosowanie dotyczące likwidacji szkoły próbował odłożyć w czasie radny Gabriel Zieliński.

  - Pismo o zażaleniu stowarzyszenia „Prymusek” otrzymaliśmy dopiero przed sesją. Dlatego wnoszę o odłożenie głosowania do czasu otrzymania decyzji z ministerstwa - apelował Zieliński.

  Niestety, jego głos nie został wzięty pod uwagę i ostatecznie głosowanie się odbyło.

  - Jednym z założeń programu naprawczego jest likwidacja tej szkoły. Dokładnie omawialiśmy to już podczas styczniowej sesji, kiedy podejmowaliśmy uchwałę intencyjną. Dzisiejsza uchwała to kontynuacja tego działania - tłumaczył Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

  Jest zgoda na likwidację, nie ma zgody na filię


  Zgodę na likwidację SP 3 wydało również Kuratorium Oświaty w Katowicach. Nie zgodziło się natomiast na likwidację SP nr 2 i utworzenie z niej filii Miejskiego Zespołu Szkół.

  - Jeśli chodzi o Szkołę Podstawową nr 3 i jej likwidację, to wydaliśmy pozytywną opinię - potwierdza Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty. - W przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 w Porębie wydana została negatywna opinia. Oczywiście gmina może odwoływać się od tej decyzji - dodaje Wietrzyk.

  Gmina wykorzystała swoje prawo. - Czekamy na informację zwrotną. Najpierw złożyliśmy zażalenie na decyzję kuratorium drogą elektroniczną 5 lutego - mówi burmistrz Ryszard Spyra. - Okazało się, że dokumenty nie dotarły do kuratorium. Dlatego 2 marca 2016 roku osobiście zawieźliśmy wszystkie dokumenty do Kuratorium Oświaty w Katowicach. Obecnie czekamy na decyzję ministerstwa, która powinna zapaść już w najbliższych dniach, bo mija miesiąc - dodaje Ryszard Spyra.
  Tymczasem rodzice oraz stowarzyszenie „Prymusek”, które działa przy porębskiej placówce, nie zamierzają składać broni. Odwołali się od decyzji kuratorium w sprawie SP nr 3. Zażalenie zostało przekazane Ministerstwu Edukacji Narodowej 9 lutego.

  Decyzja zapadnie do połowy kwietnia


  - Sprawa związana z naszym zażaleniem jest w toku. Jako stowarzyszenie spełniliśmy wszystkie wymagane warunki oraz terminy dostarczania dokumentów. Błędne jest stwierdzenie urzędowego radcy prawnego, że nie jesteśmy stroną w tej sprawie. Jesteśmy nią i udowodniliśmy to w ministerstwie. Warto również dodać, że nasze zażalenie udało nam się złożyć jeszcze przed burmistrzem - mówi Jan Kowalski, prezes stowarzyszenia „Prymusek”.

  10 marca MEN poprosiło stowarzyszenie o dołączenie do dokumentacji swojego statutu. Zarząd „Prymuska” zrobił to w przepisowym terminie 7 dni od otrzymania pisma. Zgodnie z zapewnieniami, decyzja w sprawie dalszych losów Szkoły Podstawowej nr 3 w Porębie ma zapaść w połowie kwietnia.

  - Mamy zamiar odwoływać się do wojewody o uchylenie dzisiejszej uchwały rady miejskiej, ponieważ uważamy, że nie jest ona zgodna z prawem. Decyzja ministerstwa przecież jeszcze nie zapadła - powiedział nam wczoraj Jan Kowalski.

  Kuratorium może zablokować decyzję gminy


  Przypomnijmy, że od 23 stycznia przepisy dają kuratorowi oświaty prawo weta w przypadku likwidacji i przekształcenia szkół przez gminy. Jeśli kuratorium wyda opinię negatywną, to uchwała nie może zostać zrealizowana.  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   D.Z.

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   gdzie kolejny wpis? Znów żarty z pogrzebu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Likwidacja szkoły -Likwidacja Polskości.!

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   SZANOWNI RODZICE. :Wypowiadałem się już poprzednio ale powtarzam że nie jesteśmy Polakami jeżeli likwiduje się kolebki nauki języka a w tym środowisko w którym duży wkład pracy fizycznej łożono ze...rozwiń całość

   SZANOWNI RODZICE. :Wypowiadałem się już poprzednio ale powtarzam że nie jesteśmy Polakami jeżeli likwiduje się kolebki nauki języka a w tym środowisko w którym duży wkład pracy fizycznej łożono ze strony mieszkańców.!
   Jeżeli radca prawny z urzędu twierdzi jak piszecie że nie jesteście stroną w konflikcie to proszę go wysłać do szkoły.! PRAWO o które się wszystko " rozbija " jest tylko prawem KONOWAŁÓW i ZŁODZIEI. Wydział Kuratora Oświaty niechaj się sam rozwiąże/pieniądze przekaże radnym-bezradnym/ Nie ma bowiem takiego zapisu nigdzie by istniało to gremium skoro nie ma szkół i nauki
   sami sobie robią pogrzeb ponieważ nie czynią tego do czego ich powołano .!
   Ten jeden radny/ósmy/ jest chyba chory psychicznie kiedy chce unicestwienia szkoły i nauki.!
   Błędem jest jak już pisałem że istnieje tych 5 ministerstw w Warszawie a lokalni wojewodowie mają na utrzymaniu szkoły i nauczycieli , to jest nie tylko chore ale kryminogenne. Czym więc jest jeżyk ojczysty dla tych panów??? To nie są Polacy skoro próbują eliminować to co Polskie .!!! Co więc się liczy dla przeciętnego miasteczka w tym kraju??? Poza pieniędzmi i ekonomią dla władzy NICZYM.
   Ponad to wszystko dlaczego własność publiczna staje się czyjąś własnością? To się ma nazywać
   Demokracją? Chyba SOWIECKĄ .! Jak już pisałem budynek szkoły może przynieść więcej zysków jak strat ale tu należy myśleć a nie kasować tego co już istnieją od wieków ,stworzone przez ręce dziada pradziada. To Radnym -bezradnym brak całkowicie rozumu i pojęcia ekonomi jeżeli taki problem stwarzają szkoły.! Do PRZEDSZKOLA wysłać owych specjalistów a nie okradania obywateli .! Brak
   jakiejkolwiek wyrozumiałości bo jest cała góra innych problemów środowiskowych a nie rozwalanie wszystkiego począwszy od edukacji .! Pod pewnym kontem można by się zgodzić na likwidację tejże placówki ale nie po to by tam stworzono kolejny urząd DLA NIEROBÓW I ZŁODZIEI ale przekształcić placówkę w inną edukacyjną która może zarobić na swe utrzymanie i urzędasów tych bezradnych.!!!
   Ale prawdę mówiąc to trzeba po pierwsze chcieć a nie musieć .! Mieszkańcy i rodzice nie dajcie się tym cwaniakom i rozwiążcie problem od drugiej strony rozwiązując z nimi umowę o pracę a wówczas będziecie stroną w sporze.!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama