Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie ostrzega ludzi, że kopalnia cynku może zniszczyć Jurę

Paulina Musialska
Na zdjęciu Mariusz Golenia, Franciszek Idzik oraz Marek Szeles, członkowie stowarzyszenia
Na zdjęciu Mariusz Golenia, Franciszek Idzik oraz Marek Szeles, członkowie stowarzyszenia Paulina Musialska
Na terenie Zawiercia pojawiły się tajemnicze tablice. Informują o skażeniu, jakie może się tu pojawić wraz z kopalnią cynku i ołowiu.

Mieszkańcy Zawiercia są zdziwieni tablicami informującymi o możliwości skażenia terenu. Pojawiły się w kilku miejscach w mieście. To nowa akcja Stowarzyszenia „Nie dla kopalni cynku iołowiu”. Chodzi o potencjalną inwestycję: budowę kopalni cynku i ołowiu. Na razie zgody na nią nie wydała żadna z czterech gmin, w których znajdują się złoża rud.

- Do tej pory jest trochę tak, że mieszkańcy widzą tylko jedną stronę medalu. Wypowiadała się tylko firma Rathdowney, która kusi ich wizją nowych miejsc pracy - mówi Mariusz Golenia, wiceprezes stowarzyszenia. - Niestety, mieszkańcy nie byli informowani o zagrożeniach związanych z ewentualną budową kopalni. O tym głośno się nie mówiło. Tablice informacyjne mają działać na wyobraźnię mieszkańców, aby sami zaczęli interesować się tematem. Mamy ekspertów, wydajemy biuletyny... Staramy się, aby informacje o zagrożeniach dotarły do jak największej liczby osób. Zawiercie na szczęście dość jasno określiło swoje negatywne stanowisko wobec budowy kopalni. Pewnie dlatego, że konsekwentnie buduje swój wizerunek jako bramy na Jurę - dodaje Mariusz Golenia.

Na razie tablice informacyjne pojawiły się w trzech miejscach: na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego w Zawierciu-Kromołowie, nad basenem w Zawierciu-Blanowicach oraz nad zalewem w Rudnikach. To jednak dopiero początek akcji.
- Chcielibyśmy, aby tablice były również w Skarżycach, Morsku oraz Podzamczu. Musimy jednak uzyskać pozwolenia poszczególnych gmin. Dopiero wtedy możemy działać - tłumaczy Mariusz Golenia.

Co na to firma Rathdowney, która obecnie prowadzi badania złóż? Jest zaskoczona działaniem stowarzyszenia działającego na terenie Zawiercia.

- Informacje rozpowszechniane przez stowarzyszenie grają na emocjach mieszkańców i dostarczają informacji nieprawdziwych, niemerytorycznych, nieznajdujących potwierdzenia w rzetelnych badaniach naukowych, czy udokumentowanej wiedzy ekspertów. Niepoparte faktami opinie stowarzyszenia bazują na nieuprawnionej analogii do skutków przestarzałego górnictwa węglowego w Polsce z okresu, w którym nie było żadnych standardów ochrony środowiska - mówi Robert Koński, prezes spółki Rathdowney Polska.
Pierwsze plany budowy kopalni rudy cynku i ołowiu na terenie Zawiercia pojawiły się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku.
Szybko zrezygnowano jednak z planów, ponieważ nie było pieniędzy na tę inwestycję. Pomysł powrócił w 2008 roku. Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie złożyły wtedy wniosek do Urzędu Miejskiego w Zawierciu o podjęcie prac zmierzających do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, tak by można było zacząć tam wydobycie.

Złoża cynku i ołowiu leżą na terenie czterech gmin. Kopalnia rud cynku i ołowiu może powstać w gminie Poręba, Zawiercie, Łazy lub Ogrodzieniec. W 2014 r. sprzeciwili się radni z Łaz. Postanowili, że o kopalni zdecydują mieszkańcy. W 2016 roku w ich ślady poszli radni z Zawiercia.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera