Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w Odlewni Żeliwa w Zawierciu: Zarząd wydał oświadczenie

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Od poniedziałku trwa strajk w Odlewni Żeliwa w Zawierciu. Pracownicy, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń odeszli od swoich stanowisk pracy.

W poniedziałek, 6 lutego, rozpoczął się strajk w Odlewni Żeliwa w Zawierciu. Pracownicy punktualnie o godzinie 6 odeszli od swoich stanowisk pracy. Przebywali na terenie zakładowej stołówki. Niestety, osoby niezwiązane z Odlewnią Żeliwa nie mogą wejść na teren zakładu.

- Na ten moment nie można wejść na teren Odlewni Żeliwa. Zdjęcia można zrobić jedynie na zewnątrz budynku - poinformował nas ochroniarz pracujący na portierni zakładu.

Związki zawodowe domagają się zwiększenia stawek godzinowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i w systemie akordowym o 2,50 zł brutto. Kolejny postulat dotyczy podwyżek dla pracowników na stanowiskach nierobotniczych o 400 zł brutto.

O przystąpieniu do strajku pracownicy zdecydowali podczas referendum. Udział w nim wzięło 353 pracowników. 88 proc. z nich było chciało strajku.

We wtorek (7 lutego) o godzinie 13.30 rozpocznie się natomiast pikieta przez odlewnią w Zawierciu.

W poniedziałek oświadczenie w sprawie strajku wydał zarząd Odlewni Żeliwa.

- Odlewnia Żeliwa S.A. w Zawierciu istnieje nieprzerwanie od 1886 roku, stając się na przestrzeni lat liderem w skali kraju w produkcji łączników z różnego rodzaju żeliw, wyrobów maszynowych czy odlewów precyzyjnych. I choć w przeszłości borykała się z problemami, a w latach 2008-2011 była bliska upadłości, obecnie, po restrukturyzacji zakładu, konkuruje z powodzeniem z innymi przedsiębiorstwami branży odlewniczej - czytamy w oświadczeniu Jarosława Gronowskiego, prezesa zarządu Odlewni Żeliwa w Zawierciu.

- To wszystko było możliwe dzięki odpowiedzialnej polityce zarządzania, ograniczeniu kosztów oraz zaangażowaniu pracowników. W spółce trwa obecnie spór zbiorowy o wysokość wynagrodzeń, gdyż nie wszyscy pracownicy rozumieją, że aby odlewnia mogła stabilnie funkcjonować i rozwijać się, konieczne jest przeznaczenie środków finansowych na inwestycje w park maszynowy. Presja budowana przez związki zawodowe nie przekłada się na pracę odlewni i na terminową realizację zobowiązań handlowych. Od dwóch lat systematycznie wzrasta zatrudnienie oraz płace w zakładzie i ten proces będzie trwał, zaś Zarząd równolegle będzie kontynuował prace nad modernizacją parku maszynowego i sprostania oczekiwaniom klientów. Wszystkie działania Zarządu Spółki ukierunkowane są na utrzymanie się odlewni na rynku, jej rozwój oraz zapewnienie stabilnych miejsc pracy załodze - dodaje w oświadczeniu Jarosław Gronowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera