Zawiercie: radni dyskutowali o Szpitalu Powiatowym ZDJĘCIA

  Zawiercie: radni dyskutowali o Szpitalu Powiatowym ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Temat Szpitala Powiatowego w Zawierciu po raz kolejny zdominował sesję rady powiatu zawierciańskiego
  1/23
  przejdź do galerii

  Temat Szpitala Powiatowego w Zawierciu po raz kolejny zdominował sesję rady powiatu zawierciańskiego ©Paulina Musialska

  Temat Szpitala Powiatowego w Zawierciu po raz kolejny zdominował sesję rady powiatu zawierciańskiego. Podczas obrad ślubowanie złożył Damian Łukasik, nowy radny powiatowy.
  Z mandatu zrzekł się radny Rafał Porc. Porządek obrad został rozszerzony o punkt uzupełnienia składu rady powiatu.

  - Było dla mnie wielką przyjemnością móc współpracować z Wami dla dobra społeczności powiatowej. Samemu nie można nic, ale razem można bardzo wiele. Chciałbym wszystkim podziękować. Chciałbym podziękować wszystkim starostom, z którymi przyszło mi współpracować. Nie chciałbym, aby to było pożegnanie. Zamykam pewny rozdział pracy samorządowej. Był to ogromny zaszczyt współpracować z Państwem przez ostatnie 20 lat - mówił Rafał Porc.

  Na mocy zarządzenia Komisarza Wyborczego nowym radnym powiatowym został Damian Łukasik. Porządek został również rozszerzony o punkt rozpatrzenia skargi na dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Po sprawozdaniu starosty zawierciańskiego radni zaczęli składać interpelacja. Pierwsza głos zabrała radna Beata Chawuła.

  - Na poprzedniej sesji Maria Milejska powiedziała, że bez zgody pracowników nie będzie forsować tego pomysłu. Czy utrzyma swoje stanowisko w obliczu faktu, że 280 na 316 pracowników ZLA opowiedziało się przeciwko połączeniu ZLA ze szpitalem? Proszę również o wynik konsultacji społecznych w tej sprawie - powiedziała Beata Chawuła.

  Głos zabrał również radny Rafał Krupa.

  - Proszę o wyjaśnienie sytuacji w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu. Nie chcemy dowiadywać się o niej z mediów, bo to zaczyna być śmieszne, że jako radni dowiadujemy się o wszystkim ostatni - powiedział Rafał Krupa.

  Dyskusja rozpoczęła się w punkcie dotyczącym zmiany statutu Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Zmiana dotyczyła utworzenia w placówce pododdziału kardiologicznego.

  - Kilka miesięcy temu mieliśmy taki głośny temat o utworzeniu oddziału kardiologicznego. Mam zatem pytanie jak to ma się do tworzenia pododdziału kardiologicznego - pytał Rafał Krupa.

  Odpowiedzi w tej sprawie udzieliła dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

  - Projekt unijny obejmuje zakup 83 łóżek. Po dawnym oddziale laryngologicznym chcemy wydzielić 20 miejsc. Z tego 10 będzie miejscami kardiologicznymi, które będą przydatne również dla powiatów ościennych. Zdobyliśmy pierwsze środki na kardiomonitory. Jeśli chodzi o kardiologię inwazyjną, to podpiszemy umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jeśli pacjent będzie potrzebował takiej pomocy, to zostanie przewieziony do Zabrza - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha, dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

  Radny uznał, że odpowiedź nie jest wyczerpująca. Dopytywał z jakiego powodu Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zrezygnowało z otwarcia oddziału kardiologicznego.

  - Czyli otwieramy oddział, bo jest projekt unijny. Czy my będziemy walczyć o otworzenie oddziału kardiologicznego? Byliśmy już na etapie realizacji zakupu sprzętu i remontów. Chcę jasną odpowiedź, czy będzie otworzony oddział czy nie - pytał Rafał Krupa.

  Głos w tej sprawie zabrała Maria Milejska, członek zarządu powiatu zawierciańskiego.

  - Od dawna były prowadzone rozmowy w sprawie utworzenia oddziału kardiologicznego. Rozmawialiśmy z radą miejską w Zawierciu. Nie dostaliśmy akceptacji do współfinansowania tego zadania. Potem rozmawialiśmy z Zabrzem. Zmieniono procedury finansowania zabiegów kardiologicznych - mówiła Maria Milejska, członek zarządu powiatu. - Klinika zaczęła mieć problemy i ciężko było im podjąć decyzję o współpracy. Teraz mamy szansę na pozyskanie środków na utworzenie pododdziału. Postanowiliśmy utworzyć 10 łóżek na oddziale. Podpiszemy umowę o współpracy, gdzie pacjenci będą przekazywani do Zabrza. Jeśli chodzi o kardiologię inwazyjną, ponieważ w takich wypadkach liczy się każda sekunda. Trudno podpisać umowę z Zabrzem, bo nie wiadomo co może się stać w tak długiej drodze. Klinika w Zabrzu jest finansowana przez państwo. Zależy mi na współpracę z nią, ponieważ tam znajdują się najlepsi specjaliści w tej dziedzinie - dodała Maria Milejska.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama