Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: radni dyskutowali o Szpitalu Powiatowym ZDJĘCIA

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Temat Szpitala Powiatowego w Zawierciu po raz kolejny zdominował sesję rady powiatu zawierciańskiego
Temat Szpitala Powiatowego w Zawierciu po raz kolejny zdominował sesję rady powiatu zawierciańskiego Paulina Musialska
Temat Szpitala Powiatowego w Zawierciu po raz kolejny zdominował sesję rady powiatu zawierciańskiego. Podczas obrad ślubowanie złożył Damian Łukasik, nowy radny powiatowy.

Z mandatu zrzekł się radny Rafał Porc. Porządek obrad został rozszerzony o punkt uzupełnienia składu rady powiatu.

- Było dla mnie wielką przyjemnością móc współpracować z Wami dla dobra społeczności powiatowej. Samemu nie można nic, ale razem można bardzo wiele. Chciałbym wszystkim podziękować. Chciałbym podziękować wszystkim starostom, z którymi przyszło mi współpracować. Nie chciałbym, aby to było pożegnanie. Zamykam pewny rozdział pracy samorządowej. Był to ogromny zaszczyt współpracować z Państwem przez ostatnie 20 lat - mówił Rafał Porc.

Na mocy zarządzenia Komisarza Wyborczego nowym radnym powiatowym został Damian Łukasik. Porządek został również rozszerzony o punkt rozpatrzenia skargi na dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Po sprawozdaniu starosty zawierciańskiego radni zaczęli składać interpelacja. Pierwsza głos zabrała radna Beata Chawuła.

- Na poprzedniej sesji Maria Milejska powiedziała, że bez zgody pracowników nie będzie forsować tego pomysłu. Czy utrzyma swoje stanowisko w obliczu faktu, że 280 na 316 pracowników ZLA opowiedziało się przeciwko połączeniu ZLA ze szpitalem? Proszę również o wynik konsultacji społecznych w tej sprawie - powiedziała Beata Chawuła.

Głos zabrał również radny Rafał Krupa.

- Proszę o wyjaśnienie sytuacji w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu. Nie chcemy dowiadywać się o niej z mediów, bo to zaczyna być śmieszne, że jako radni dowiadujemy się o wszystkim ostatni - powiedział Rafał Krupa.

Dyskusja rozpoczęła się w punkcie dotyczącym zmiany statutu Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Zmiana dotyczyła utworzenia w placówce pododdziału kardiologicznego.

- Kilka miesięcy temu mieliśmy taki głośny temat o utworzeniu oddziału kardiologicznego. Mam zatem pytanie jak to ma się do tworzenia pododdziału kardiologicznego - pytał Rafał Krupa.

Odpowiedzi w tej sprawie udzieliła dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

- Projekt unijny obejmuje zakup 83 łóżek. Po dawnym oddziale laryngologicznym chcemy wydzielić 20 miejsc. Z tego 10 będzie miejscami kardiologicznymi, które będą przydatne również dla powiatów ościennych. Zdobyliśmy pierwsze środki na kardiomonitory. Jeśli chodzi o kardiologię inwazyjną, to podpiszemy umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jeśli pacjent będzie potrzebował takiej pomocy, to zostanie przewieziony do Zabrza - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha, dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Radny uznał, że odpowiedź nie jest wyczerpująca. Dopytywał z jakiego powodu Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zrezygnowało z otwarcia oddziału kardiologicznego.

- Czyli otwieramy oddział, bo jest projekt unijny. Czy my będziemy walczyć o otworzenie oddziału kardiologicznego? Byliśmy już na etapie realizacji zakupu sprzętu i remontów. Chcę jasną odpowiedź, czy będzie otworzony oddział czy nie - pytał Rafał Krupa.

Głos w tej sprawie zabrała Maria Milejska, członek zarządu powiatu zawierciańskiego.

- Od dawna były prowadzone rozmowy w sprawie utworzenia oddziału kardiologicznego. Rozmawialiśmy z radą miejską w Zawierciu. Nie dostaliśmy akceptacji do współfinansowania tego zadania. Potem rozmawialiśmy z Zabrzem. Zmieniono procedury finansowania zabiegów kardiologicznych - mówiła Maria Milejska, członek zarządu powiatu. - Klinika zaczęła mieć problemy i ciężko było im podjąć decyzję o współpracy. Teraz mamy szansę na pozyskanie środków na utworzenie pododdziału. Postanowiliśmy utworzyć 10 łóżek na oddziale. Podpiszemy umowę o współpracy, gdzie pacjenci będą przekazywani do Zabrza. Jeśli chodzi o kardiologię inwazyjną, ponieważ w takich wypadkach liczy się każda sekunda. Trudno podpisać umowę z Zabrzem, bo nie wiadomo co może się stać w tak długiej drodze. Klinika w Zabrzu jest finansowana przez państwo. Zależy mi na współpracę z nią, ponieważ tam znajdują się najlepsi specjaliści w tej dziedzinie - dodała Maria Milejska.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Słuszność pomysłu pozyskania środków zewnętrznych podkreślał natomiast Jarosław Kleszczewski.

- Utworzenie oddziału kardiologicznego nie jest proste. To chyba dobrze, że dyrekcja próbuje pozyskać środki zewnętrzne, aby utworzyć pododdział - podkreślał Jarosław Kleszczewski, przewodniczący rady powiatu.

Dyskusję w sprawie utworzenia pododdziału zakończył starosta zawierciański.

- To nie było tak, że miasto nie miało pieniędzy. Prowadzone były rozmowy. Zmieniło się jednak finansowanie działań kardiologicznych. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu musiało się wycofać z planów. Temat musiał się tak zakończyć - powiedział Krzysztof Wrona, starosta zawierciański.

Przyjęto również uchwałę w sprawie likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Żarnowcu.

Skarga na dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dotyczyła nieprawidłowości w ustaleniu adresu zamieszkania pełnoletniego już wychowanka. Skarga pozostanie bez rozpatrzenia, ponieważ skarżąca nie była upoważniona do podjęcia takich działań.

W punkcie dotyczącym sprzętu zakupionego przez szpital oraz ZLA w 2016 roku wątpliwości miał radny Rafał Krupa. Prosił o wyjaśnienie w jaki sposób zakupy sprzętu w 2016 roku mają się do planów inwestycyjnych Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Pytał jaka część z planu inwestycyjnego na 2016 roku została zrealizowana. Według informacji przekazanych przez Szpital Powiatowy plan inwestycyjny sprzętowy został zrealizowany w 51 proc.

Odpowiedzi na interpelację radnej Beaty Chawuły udzieliła Maria Milejska, członek zarządu powiatu.

- Jeśli pracownicy nie wyrażają zgody, to łączenia ZLA ze Szpitalem Powiatowym w Zawierciu. I słowa dotrzymam. Teraz nie mówimy jednak o projekcie ustawy, a ustawie dotyczącej sieci szpitali. Obiecałam, że przedstawię sprawozdanie z prowadzonych rozmów. I tak zrobię. Jeśli chodzi o związki zawodowe, to nie mogę pytać tylko związków, które działają w ZLA - mówiła Maria Milejska. - Związki działające w ZLA opowiedziały się negatywnie. Związki działające w szpitalu wyraziły się pozytywnie. Z pisma Solidarności wynika, że referendum zostało przeprowadzone tylko w ZLA. W szpitalu tego nie było. Dobrze byłoby, żeby wszyscy pracownicy do tego się ustosunkowali. Pozwolę sobie zaprosić wszystkie związki zawodowe i kontynuować rozmowy. Jeśli pracownicy nadal będą na nie, to sytuacja będzie ciężka. Wszyscy dookoła radzą nam połączenie placówek. Może usiądźmy przy wspólnym stole i zacznijmy dyskutować. Może uda nam się ustalić wspólne warunki - dodała Maria Milejska.

Wicestarosta zawierciański potwierdził natomiast, że wyniki konkursu zostały potwierdzone. Oznacza to, że nową dyrektorką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu będzie Bożena Gwizdek. Nie jest ona jeszcze powołana na stanowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!