Zawiercie: Zachęcą mieszkańców do sprzątania po psie

  Zawiercie: Zachęcą mieszkańców do sprzątania po psie

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Kosze na psie odchody pojawią się m.in. w zawierciańskim parku.

  Kosze na psie odchody pojawią się m.in. w zawierciańskim parku. ©PM

  Władze Zawiercia planują zachęcić mieszkańców do sprzątania po swoich czworonogach. W tym celu zakupią 10 koszy na psie odchody.
  Kosze na psie odchody pojawią się m.in. w zawierciańskim parku.

  Kosze na psie odchody pojawią się m.in. w zawierciańskim parku. ©PM

  Przejście ulicami Zawiercia czasami bywa bardzo trudne. Nie chodzi jednak o nierówne chodniki, a o pozostawione na nich psie odchody. Niewielu mieszkańców stara się sprzątnąć je po swoim pupilu. Problem został zauważony podczas czerwcowej sesji rady miejskiej.

  - Zwracałam uwagę na to, że straż miejska powinna prowadzić te kontrole nie w południe, ale rano i wieczorem. Nie o 9 rano czy 10, bo ludzie przed wyjściem do pracy nawet wychodzą.
  Nawet emeryci wychodzą najpóźniej około godziny 8. Bardzo proszę, żeby wzmóc te kontrole, żeby udzielać upomnień i żeby później egzekwować kary, bo inaczej nie nauczymy naszego społeczeństwa, żeby sprzątało po swoich pupilach - mówiła Ewa Paluchowska, radna miejska. -Miałam tego przykład jak szłam na radę. Pani elegancko ubrana z rasowym pieskiem. Piesek załatwił się na chodniku, a pani mówi „O Boże, a coś ty zrobił?!”. I poszła dalej. Takie jest u nas przyzwyczajenie, czy mentalność ludzka, że przyjdzie deszcz i zmyje - dodała Ewa Paluchowska.

  Radna Ewa Mićka zasugerowała natomiast, że warto zadbać o edukację wśród dzieci oraz postawienie koszy na psie odchody w pobliżu placów zabaw. Ma to zachęcić mieszkańców do sprzątania po swoich psach.

  Okazuje się, że miasto przychyliło się do prośby radnej. Pierwsze kosze pojawią się na ulicach miasta jeszcze w tym roku.

  - Władze miejskie znajdują się obecnie na etapie wyboru najkorzystniejszej oferty cenowej. Po wyłonieniu dostawcy zakupionych zostanie 10 koszy na psie odchody. Gdzie zostaną rozlokowane? Rozstawione zostaną w porozumieniu ze strażą miejską, która najlepiej wie, gdzie jest największy problem. Następnie będzie monitorować zainteresowanie mieszkańców. Pierwsze kosze pojawią się jeszcze w tym roku - mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - Jeżeli okaże się, że chętnie sprzątają po swoich pupilach, to nie wykluczamy rozszerzenia zasięgu i dokupienia kolejnych koszy na psie odchody. Kupimy je jednak dopiero w przyszłym roku. Miasto zastanawia się również nad budową placu zabaw dla psów. Na razie zastanawia się przede wszystkim nad wyborem lokalizacji takiego obiektu. To nie jest proste. Jeśli uda się odnaleźć dogodną lokalizację na wybieg dla psów, to może on powstać w 2018 roku - dodaje Marcin Wojciechowski.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Władze Zawiercia planują zachęcić mieszkańców do sprzątania po swoich czworonogach.

   obłęd i psie kupy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ciekawe dlaczego władze miasta nie zachęcą meneli do sprzątania po sobie puszek po piwie, butelek po alkoholu, opakowań foliowych. Póki co psie odchody są biodegradowalne i stanowią naturalny nawóz...rozwiń całość

   Ciekawe dlaczego władze miasta nie zachęcą meneli do sprzątania po sobie puszek po piwie, butelek po alkoholu, opakowań foliowych. Póki co psie odchody są biodegradowalne i stanowią naturalny nawóz dla trawy a worek foliowy potrzebuje kilkaset lat aby się rozłożył na czynniki pierwsze. Co więc jest większym zagrożeniem dla środowiska?
   A może władze miast i gmin zamiast chodzić na lekcje biologii czy chemii chodziły tylko na historię i religię? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych