Czy dworzec kolejowy w Żorach wreszcie doczeka się remontu?...

  Czy dworzec kolejowy w Żorach wreszcie doczeka się remontu? Teraz to ruina [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dworzec kolejowy w Żorach to ruina
  1/11
  przejdź do galerii

  Dworzec kolejowy w Żorach to ruina ©Arch.

  Od końca 2015 roku budynek dworca należy do miasta. W ubiegłym roku na żorskim dworcu samorząd nie wykonywał żadnych remontów czy inwestycji. Miasto Żory również nie składało w 2016 roku żadnych ofert na pozyskanie zewnętrznych środków na remont, jednak wkrótce urzędnicy będą próbowali pozyskać środki.
  – Gmina Miejska Żory planuje aplikować o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – informuje Anna Ujma, doradca Prezydenta Miasta Żory. - Pomieszczenia budynku, jak i tereny do niego przyległe zostaną zaadaptowane na cele społeczne, w tym m.in Centrum Integracji Społecznej. Ma to być miejsce aktywizacji osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo z terenów rewitalizowanych w oparciu o ścieżkę reintegracji zawodowej; warsztaty szkoleniowe, wsparcie edukacyjne, konsultacje psychologiczne – wyjaśnia Anna Ujma.


  Zobacz galerię

  To tylko jeden z pomysłów na wykorzystanie obiektu. Ma tam powstać także świetlica dla matek z małymi dziećmi i babć zaangażowanych w opiekę. To będzie międzypokoleniowe i międzyśrodowiskowe miejsce spotkań i wymiany doświadczeń, gdzie młode mamy będą mogły znaleźć wsparcie, doradztwo i edukację w zakresie wychowania, karmienia i opieki nad dziećmi. Trzecim elementem dworca po remoncie ma być klub sąsiedzki, gdzie będzie można przyjść, usiąść i porozmawiać.

  – Nowe funkcje rewitalizowanego obiektu mają przyczynić się do łatwiejszego powrotu na rynek pracy osób wykluczonych, a także mają sprzyjać edukacji i integracji najmłodszych i najstarszych mieszkańców Żor – podkreśla Anna Ujma. Czy modernizacja ruszy w tym roku? Na razie nie wiadomo. Będzie to zależało od możliwości pozyskania pieniędzy unijnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama