Dziennik Zachodni zaprasza do żorskiego muzeum. Poznamy...

  Dziennik Zachodni zaprasza do żorskiego muzeum. Poznamy niezwykłą historię z czasów wojny!

  RED

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni zaprasza do żorskiego muzeum. Poznamy niezwykłą historię z czasów wojny!
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

  Już jutro w Muzeum Miejskim w Żorach odbędzie się spotkanie historyczne ze świadkami bitwy o Żory z 1945 roku. Marian Piksa miał wtedy 11 lat, a Wojciech Kuźnik 9. Dokładnie pamiętają te tragiczne wydarzenia. Spotkanie organizowane jest przez redakcję Dziennika Zachodniego we współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach.
  Niecodzienne spotkanie, będące pokłosiem reportażu o wspomnieniach żyjących świadków bitwy o Żory z 1945 roku, odbędzie się już jutro, w piątek 10 marca o godz. 17.00 w żorskim muzeum. Spotkanie organizowane jest przez redakcję Dziennika Zachodniego we współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach. Będzie to okazja do poznania historii dwóch rodzin, odkrytej przez naszych dziennikarzy, która może wywołać dreszcze.


  W lutym w miesięczniku Nasza Historia ukazał się artykuł ze wspomnieniami żorzan - Wojciecha Kuźnika oraz Mariana Piksy. Dotyczył historii załogi jednego z czołgów radzieckich, który został wysadzony w pierwszy dzień bitwy o Żory - 27 stycznia 1945 roku. Ślązacy zostali wplątani w ciąg wydarzeń, które mogłyby posłużyć jako scenariusz filmowy. Życie dwóch żorskich rodzin wisiało na włosku. Ukrywali się w piwnicach domów, modląc się o cud. To, że przeżyli, było prawdziwie niewiarygodne, bo zacięte walki trwały aż dwa miesiące, prawie do końca do marca 1945 roku. W domu Kuźników na parterze przez kilka dni stacjonowali Niemcy, nie mając pojęcia, że na na piętrze ukrywali się... radzieccy czołgiści.

  Zobacz galerię

  Teraz, w 72 lata po tych wydarzeniach mieszkający w Rybniku Wojciech Kuźnik i żorzanin Marian Piksa opowiedzą o tym, jak zapamiętali starcie wojsk radzieckich z Niemcami w Żorach. Spotkanie w Muzeum Miejskim w Żorach będzie okazją do obejrzenia przygotowanego przez Dziennik Zachodni reportażu historycznego „To cud, żeśmy przeżyli” ze wspomnieniami mieszkańców. Specjalnie przygotowaną do filmu ścieżkę dźwiękową będzie można usłyszeć na żywo w fortepianowym wykonaniu dziennikarza Szymona Kamczyka. Wspomnienia mieszkańców komentarzem historycznym opatrzy również Tomasz Górecki z żorskiego muzeum, który szczególną uwagę zwróci na zakończenie żorskiej bitwy i wyzwolenie Żor spod okupacji niemieckiej.

  Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów historii miasta oraz osoby, które chcą poznać żyjących świadków wydarzeń z 1945 roku. Wstęp wolny!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama