Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennik Zachodni zaprasza do żorskiego muzeum. Poznamy niezwykłą historię z czasów wojny!

RED
Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni
Już jutro w Muzeum Miejskim w Żorach odbędzie się spotkanie historyczne ze świadkami bitwy o Żory z 1945 roku. Marian Piksa miał wtedy 11 lat, a Wojciech Kuźnik 9. Dokładnie pamiętają te tragiczne wydarzenia. Spotkanie organizowane jest przez redakcję Dziennika Zachodniego we współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach.

Niecodzienne spotkanie, będące pokłosiem reportażu o wspomnieniach żyjących świadków bitwy o Żory z 1945 roku, odbędzie się już jutro, w piątek 10 marca o godz. 17.00 w żorskim muzeum. Spotkanie organizowane jest przez redakcję Dziennika Zachodniego we współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach. Będzie to okazja do poznania historii dwóch rodzin, odkrytej przez naszych dziennikarzy, która może wywołać dreszcze.

W lutym w miesięczniku Nasza Historia ukazał się artykuł ze wspomnieniami żorzan - Wojciecha Kuźnika oraz Mariana Piksy. Dotyczył historii załogi jednego z czołgów radzieckich, który został wysadzony w pierwszy dzień bitwy o Żory - 27 stycznia 1945 roku. Ślązacy zostali wplątani w ciąg wydarzeń, które mogłyby posłużyć jako scenariusz filmowy. Życie dwóch żorskich rodzin wisiało na włosku. Ukrywali się w piwnicach domów, modląc się o cud. To, że przeżyli, było prawdziwie niewiarygodne, bo zacięte walki trwały aż dwa miesiące, prawie do końca do marca 1945 roku. W domu Kuźników na parterze przez kilka dni stacjonowali Niemcy, nie mając pojęcia, że na na piętrze ukrywali się... radzieccy czołgiści.

Teraz, w 72 lata po tych wydarzeniach mieszkający w Rybniku Wojciech Kuźnik i żorzanin Marian Piksa opowiedzą o tym, jak zapamiętali starcie wojsk radzieckich z Niemcami w Żorach. Spotkanie w Muzeum Miejskim w Żorach będzie okazją do obejrzenia przygotowanego przez Dziennik Zachodni reportażu historycznego „To cud, żeśmy przeżyli” ze wspomnieniami mieszkańców. Specjalnie przygotowaną do filmu ścieżkę dźwiękową będzie można usłyszeć na żywo w fortepianowym wykonaniu dziennikarza Szymona Kamczyka. Wspomnienia mieszkańców komentarzem historycznym opatrzy również Tomasz Górecki z żorskiego muzeum, który szczególną uwagę zwróci na zakończenie żorskiej bitwy i wyzwolenie Żor spod okupacji niemieckiej.

Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów historii miasta oraz osoby, które chcą poznać żyjących świadków wydarzeń z 1945 roku. Wstęp wolny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!