Krzyże pamiętają o zbrodni bogaczy

  Krzyże pamiętają o zbrodni bogaczy

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krzyże pokutne - na zdjęciu pani Gertruda Dworok z Rogoźnej
  1/7
  przejdź do galerii

  Krzyże pokutne - na zdjęciu pani Gertruda Dworok z Rogoźnej ©Szymon Kamczyk

  Na przełomie XIII i XIV wieku na terenie całej Polski przyjął się zwyczaj polubownego wymierzania sprawiedliwości, w przypadku zbrodni popełnionych przez dobrze sytuowanych ludzi. Śladem po tamtych czasach są dwa krzyże pokutne, które znaleźć można w Żorach.
  Tuż przy ruchliwej ulicy Wodzisławskiej w Rogoźnej, na jednej z posesji stoi tajemniczy kamienny krzyż. Pamięta on czasy średniowiecza i jest świadectwem zbrodni. Według podań, w tym miejscu jeden z właścicieli majątku w Rogoźnej, zabił zarządcę garbarni. Choć nie ma dziś dokumentów, które by to potwierdzały, być może w tej opowieści jest ziarno prawdy. Mieszkańcy posesji z krzyżem chętnie wpuszczają do ogródka miłośników historii.


  Drugi żorski krzyż pokutny znajduje się na starym cmentarzu przy kościele p.w. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. O nim jednak nie wiadomo prawie nic, oprócz tego, że stał przy ul. Rybnickiej i został przeniesiony na cmentarz przy poszerzaniu drogi. Nie ma też żadnej wykutej inskrypcji czy symbolu.

  Trzy wyjścia dla mordercy  Średniowieczny wymiar sprawiedliwości znacznie różnił się od współczesnego, w którym obowiązuje nieuchronność kary. Ówcześnie w przypadku zabójstwa sprawiedliwości można było dochodzić na trzy sposoby. Można było oddać sprawę pod rozpatrzenie sędziemu, dokonać tzw. zemsty rodowej, a także załatwić sprawę polubownie – z uwzględnieniem odpowiedniego odszkodowania. – Zemsta rodowa była najmniej lubiana przez system administracyjny, bo rody zabijały się nawzajem nawet przez kilkanaście lat. Takie rozwiązanie było powszechne we wczesnym średniowieczu, a później ograniczane, np. do zabicia samego sprawcy.

  Oddanie sprawy do sądu zazwyczaj kończyło się śmiercią sprawcy, jeśli było wiadomo, kto to. Trzecie wyjście pozwalało ocalić życie zabójcy, a jednocześnie zadośćuczynić rodzinie zmarłego. Co równie ważne dla ówczesnych, mogło to spowodować, że zmarły mógł bez problemu trafić do raju. Uważano, że dusze w wyniku gwałtownej śmierci trafiają do czyśćca, a polubowne załatwienie sprawy z zabójcą wymagało rozgrzeszenia i nierzadko zapłacenia wielu mszy za duszę zmarłego – wyjaśnia Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krzyze pokutne to nie jest polski ewenement

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   mozna je spotkac w calej europie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Średniowieczne Żory w Polsce?

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Już w czasach Władysława Łokietka Polska realnie nie panowała nad ziemiami śląskimi. Śląscy książęta nie mieli pociągu do władców na Krakowie. Woleli czeskich Przemyślidów i ich władzę zwierzchnią....rozwiń całość

   Już w czasach Władysława Łokietka Polska realnie nie panowała nad ziemiami śląskimi. Śląscy książęta nie mieli pociągu do władców na Krakowie. Woleli czeskich Przemyślidów i ich władzę zwierzchnią.
   A przykładanie obecnych granic Polski do przeszłości jest zwyczajnym fałszowaniem historii.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama