W Żorach tylko ulica Biskupa będzie podlegać dekomunizacji

  W Żorach tylko ulica Biskupa będzie podlegać dekomunizacji

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Żorach tylko ulica Biskupa będzie podlegać dekomunizacji

  ©Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

  Z początkiem września w życie weszła tzw. ustawa dekomunizacyjna, dlatego samorządy mają rok na zmianę nazw ulic, obiektów i instytucji, honorujących osoby związane z minionym ustrojem. Zmiana nazw ulic to spora uciążliwość dla mieszkańców i firm.
  W Żorach tylko ulica Biskupa będzie podlegać dekomunizacji

  ©Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

  W Żorach jednak proces dekomunizacji trwa już od dawna, bo wiele ulic nosiło nazwy związane z PRL, a dziś już niewielu o tym pamięta. Okazuje się, że teraz, kiedy w życie weszła ustawa, w Żorach do zmiany pozostała jedynie jedna ulica. - Augustyna Biskupa, okalająca rynek od wschodniej strony. W tym miejscu zmiana dotknie mieszkańców nieco ponad 20 budynków oraz kilkunastu zarejestrowanych tam firm. - Zespół ds.
  Nadawania Nazw Ulicom i Placom Publicznym, który opiniuje wnioski w sprawie nadania nazw wpływające od mieszkańców jak i różnych organizacji oraz stowarzyszeń będzie podejmował temat zmiany nazwy ulicy Biskupa - informuje Anna Ujma, doradca prezydenta Żor. - Zmiana z pewnością zostanie wprowadzona w wymaganym ustawą terminie - dodaje Anna Ujma. Kiedy jednak to nastąpi? Na razie nie wiadomo. Miasto ma niecały rok na zmianę. Warto dodać, że już w 2010 roku, kiedy zmieniano nazwę Alei Armii Ludowej na Aleję Zjednoczonej Europy, radny Dariusz Domański wnioskował również o zmianę nazwy ul. Biskupa. To jednak sie nie udało.

  - Augustyn Biskup znany jest jako powstaniec śląski. W powstaniu został ranny, a później znalazł pracę jako strażnik więzienny. W 1939 roku został skazany na 3 lata ciężkich robót, po czym trafił do obozu koncentracyjnego. Po trzech latach, w 1942 roku został zwolniony - mówi Tomasz Górecki z żorskiego muzeum i członek Zespołu ds. Nadawania Nazw Ulicom i Placom Publicznym. W 1945 roku wrócił do Żor i wstąpił do PPR. Przystąpił do organizacji struktur PPR na terenie miasta i został I sekretarzem partii w Żorach. Z kolei jesienią 45. został wybrany burmistrzem, jednak wojewoda nie zatwierdził tego wyboru i wprowadził na stanowisko bardziej zaufanego człowieka. Augustyna Biskupa mianowano jednak wójtem żorskiej gminy zbiorczej składającej się z okolicznych wiosek. Istnieją różne opinie o tej postaci, np. takie, że ratował Ślązaków z transportów do ZSRR. Nie można tego jednak potwierdzić. Nie ulega wątpliwości, że dla podziemia był przeciwnikiem politycznym, dlatego w styczniu 1946 roku został postrzelony w Kleszczowie i zmarł w szpitalu w Mikołowie. Tutaj również pojawiają się rozbieżne relacje, bo według jednych informacji wtedy odbywało się zebranie w Kleszczowie i tam właśnie padły strzały. Z kolei z meldunku członków podziemia antykomunistycznego dowiedzieć się można, że zastali go na libacji u znajomego. - Na pewno będziemy pochylać się nad tą postacią. W latach 90., kiedy zmieniano wiele nazw, być może historia Augustyna Biskupa nie była znana i ulica pozostała. Później również pojawiały się próby zmiany nazwy, ale z uwagi na protesty mieszkańców tej ulicy, zaniechano tego - wyjaśnia Tomasz Górecki.  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Tyle naprawdę zarabiają żołnierze, policjanci, strażnicy i prokuratorzy
  *Czy zdałbyś egzamin na taksówkarza? Jak przejechać przez Katowice? QUIZ
  *Wielki wybuch w Sosnowcu: Szkieletor runął ZDJĘCIA + WIDEO
  *To co, że wiatr i zimno. Morsy rozpoczęły sezon na Pogorii ZDJĘCIA + WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama