W Żorach w boule grają całe rodziny. Powstała nawet liga!...

  W Żorach w boule grają całe rodziny. Powstała nawet liga! ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Żorach w boule grają całe rodziny. Powstała nawet liga! ZDJĘCIA
  1/36
  przejdź do galerii

  ©Rafał Kalinowski

  Nawet, gdy cały Park Cegielnia był pokryty grubą warstwą śniegu, nie odstraszyło to rodzin, które co weekend spotykają się na graniu w boule. Ten spokojny sport w ostatnim czasie bardzo rozrósł się w Żorach. Kiedy niedawno pisaliśmy o seniorach, którzy grają w boule, pasjonatów było zaledwie 5. Teraz, po niespełna roku od wybudowania bulodromu, liczba grających w boule wzrosła w mieście do kilkudziesięciu osób!
  Jest tak wielu chętnych, że ostatnio powstała nawet Żorska Liga Petanque (petanque - inna nazwa gry w boule). Zapaleńcy zimą przychodzili na do Parku Cegielnia i odśnieżali 3 dostępne bulodromy (tory do gry) aby móc grać. - To fenomen. Do Parku Cegielnia przyjeżdżają osoby z Żywca, Brennej, nie wspominając o Rybniku. To jedyne takie miejsce w okolicy, gdzie można zagrać na specjalnie stworzonym do tego celu bulodromie - mówi Wiktor Bąk, który w ubiegłym roku zaczął zarażać innych pasją do francuskiego sportu.
  Zaraził też swoje wnuki, tak jak inni seniorzy z Żor, skupieni wokół Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Mój wnuk trenował pewnego razu przez cały dzień, nie można było go oderwać. Następnego dnia rano obudził mnie, by z nim zagrać. Nie dawałem mu forów, a bez problemu mnie ograł - śmieje się Wiktor Bąk, a jego wnuk Łukasz dodaje - Bardzo fajnie mi się gra, to jest może nawet lepsze niż komputer.

  Zobacz galerię

  W ostatni weekend pomimo zimna, bulodrom oblegało ponad 20 osób. Skupiają się oni wokół Żorskiej Ligi Petanque - na razie nieformalnej grupy, a wkrótce oficjalnego stowarzyszenia. - Z uwagi na stale rosnące zainteresowanie grą w boule, postanowiliśmy stworzyć w Żorach ligę. Mamy do dyspozycji bulodrom, którego nie ma w innych miastach, dlatego poszliśmy za ciosem. Planujemy organizację zawodów. Pierwsze już 1 maja - zapowiada Piotr Flaga, inicjator Żorskiej Ligi Petanque. Grę w boule rozpoczęli w Żorach seniorzy, którzy zainteresowali takim spędzaniem czasu również swoje dzieci i wnuki. Teraz, po ok. roku od pierwszych rozgrywek, w petankę w Żorach grają już całe rodziny. - Widzimy, jak wielką furorę zrobiła u nas ta gra. Ja nauczyłem się jej we Francji i staram się zachęcać innych. Naszym marzeniem jest teraz powiększenie bulodromu w Parku Cegielnia. Udało mi się uzyskać wstępną aprobatę tego pomysłu w urzędzie miasta. Powstaną 3 nowe bulodromy, tuż obok istniejących, gdzie jest jeszcze sporo miejsca. To pozwoli na zaangażowanie większej liczby grających. Bardzo się z tego cieszę i już planuję zaprosić na turnieje Uniwersytety Trzeciego Wieku z Rybnika i Wodzisławia Śląskiego - wyjaśnia Wiktor Bąk, który niedawno zyskał uprawnienia instruktora gry w boule.

  Aby zagrać w boule, trzeba mieć boule. Można je wypożyczyć w budynku MOSiR. Zasady są bardzo proste. Chętni do grania mogą je przeczytać na tablicy obok bulodromu. W dużym skrócie, najpierw rzucamy małą kulą - świnką. Później zadaniem zawodników jest rzucenie dużą kulą jak najbliżej świnki, aby zebrać jak najwięcej punktów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama